Jedna nazwa nie wyraża dokładnie czym jest sztuka Tai Chi, ponieważ przenika ono wiele aspektów naszego życia, aż do ich korzeni, czyli … zaczynamy długi weekend majowy …

Sobota, 28 kwietnia – Dzień Tai-Chi, Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy, Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, Dzień Sera Camembert oraz dzień urodzin mojej Córki

 

Dzień Tai-Chi

Obchody Międzynarodowego Dnia Tai Chi odbywają się corocznie w ostatnią sobotę kwietnia. W tym roku przypada on 28 kwietnia. Na całym świecie o godzinie 10:00, miłośnicy i sympatycy Tai Chi i Qi Gong z całego świata, zbierają się aby po raz 19 razem celebrować to święto.

Dzień ten jest co roku celebrowany aby przybliżyć wszystkim ludziom ideę ćwiczeń Tai Chi, pomagających korzystać z olbrzymich dobrodziejstw Qi (czytaj: ci) – energii życia.

W ten dzień ze wschodu na zachód, przez 24 godziny, przetacza się fala energii Chi. Wraz z rodzącym się dniem, stajemy się częścią tej fali. Częścią odwiecznego oddechu życia, który obejmuje całą Ziemię.

O godzinie 10:00 adepci tych sztuk spotykają się w parkach, by wspólnie ćwiczyć.

 

 

Obchody Światowego Dnia Tai Chi i Qigong zapoczątkowane zostały w USA w roku 1999. Inicjatorem był Bill Douglas ze szkoły Guangping Tai Chi w Kalifornii. Pomysłodawca Światowego Dnia Tai Chi, tak pisze o tej sztuce:

„Sztuka ta oryginalnie nazywana Tai Chi Chuan (wielka najwspanialsza pięść), obecnie znana jest pod skróconą nazwą Tai Chi. Odzwierciedla to sposób w jaki jest dzisiaj postrzegana, jako jeden z najefektywniejszych systemów ćwiczeń psychofizycznych na świecie. Tak więc obecnie Tai Chi odnosi się do najwspanialszych ćwiczeń zdrowotnych, najwspanialszej terapii relaksacyjnej, najwspanialszego sposobu dbania o równowagę, wzmacniania mięśni, kuracji odmładzającej. Tai Chi jest najwspanialsze ponieważ dosięga wprost korzeni większości problemów zdrowotnych poprzez rozluźnienie ciała i umysłu, korygowanie postawy ciała i równoważenie systemów energetycznych przepływających przez ciało poprzez dostarczanie do nich energii życiowej. Jest to jedna z najłagodniejszych, łatwych i potężnych rzeczy jakie możesz zrobić dla siebie. Jest gruntownym narzędziem samodoskonalenia, wspaniałym ćwiczeniem relaksacyjnym i niesamowitą sztuką uzdrawiania. Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swój wygląd, kondycję psychiczną albo zdrowie fizyczne czy długowieczność, Tai Chi uzdrowi podstawy twojego istnienia.”

Podstawową formą obchodów stały się otwarte plenerowe spotkania, organizowane niezależnie przez różne szkoły Tai Chi, Qigong i podobnych chińskich systemów, tak by było jak najwięcej miejsc, gdzie ludzie ćwiczą, i by jak najwięcej osób mogło dołączyć do wspólnych ćwiczeń. Tego dnia „fala Tai Chi” przetacza się przez cały glob.

W Polsce święto zaczęła propagować w roku 2003 Akademia Yiquan Andrzeja Kalisza. Inicjatywę podjęły wówczas także dwie grupy w Białymstoku. W kolejnych latach swoje otwarte plenerowe spotkania zaczęły organizować także inne szkoły w całej Polsce.

 

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy  (International Commemoration Day for Dead and Injured Workers, ICD) został ustanowiony przez ITUC w 1996 roku.  Jest obchodzony głównie przez lokalne związki zawodowe w wielu krajach europejskich. Ma on na celu oddanie hołdu wszystkim pracownikom i ich rodzinom, którzy w wyniku wypełniania obowiązków zawodowych utracili zdrowie i życie. Szczytna idea tego dnia pobudza także do refleksji nad warunkami pracy w niektórych gałęziach gospodarki, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych, gdzie pracownicy bardzo często są nieszanowani.

Autorzy tej inicjatywy bardzo często też biorą udział w promowaniu bezpieczeństwa na stanowiskach pracy, a także zwracają uwagę na wymiar społecznych pewnych zjawisk, gdzie pracownicy często poddawani są mobbingowi czy innej przemocy w pracy.

 

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (World Day for Safety and Health at Work) to święto obchodzone corocznie 28 kwietnia, proklamowane w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych (ITUC).

Obchody Dnia mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na stałe i kompleksowe działania w sferze poprawy warunków bezpieczeństwa osób pracujących i ochrony zdrowia w pracy.W Polsce święto obchodzone jest od 2003 roku na mocy uchwały Sejmu RP. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej nawiązuje bezpośrednio do akcji MOP na rzecz poprawy warunków pracy.

 

Dzień Sera Camembert

Camembert to miękki ser podpuszczkowy. Nazwa sera pochodzi od wsi o tej samej nazwie w departamencie Orne, w Normandii, gdzie w 1791 r. opracowano ścisłą recepturę produkcji tego sera.

Oryginalny camembert jest produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania dzięki grzybom pleśni pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią. Oryginalny camembert jest formowany w krążki o masie ok. 250 g i pakowany w papier i pudełko. Oryginalny camembert jada się zawsze świeży (maksimum tydzień od daty produkcji)

 

Znalezione obrazy dla zapytania Dzień Sera Camembert wikipedia

 

Sery pleśniowe typu Camembert na naszych polskich stołach goszczą od niedawna, ale błyskawicznie zyskały sobie grono miłośników, którzy potrafią je docenić. Nic dziwnego,  trudno oprzeć się tej delikatnej konsystencji i i smakowi. Same w sobie mogą stanowić zarówno kompletny posiłek, jak i rewelacyjne uzupełnienie najróżniejszych potraw. Jednak nie każdy smakosz serów pleśniowych wie, że ten rarytas stanowi również bogactwo wartości odżywczych.

Argumentów przemawiających za tym, aby na stałe wpisać je do swojego jadłospisu jest wiele. Sery pleśniowe wytwarzane są z mleka i powinny posiadać substancje zbliżone do tych zawartych w mleku. Jednakże za sprawą specjalnego procesu produkcji wszystkie wartościowe substancje są w nim o wiele bardziej skondensowane. Dzięki temu, tego rodzaju sery stanowią źródło niemalże wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju składników. Witaminy dostarczane w postaci naturalnej, czyli w pożywieniu są szybciej przyswajane, od tych w postaci suplementów diety. Wobec czego powinniśmy zabiegać o to, aby w naszym jadłospisie nie zabrakło naprawdę wartościowych produktów, które dostarczą organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Tak jak i mleko, sery dostarczają sporej ilości łatwo przyswajalnego białka, który jest jednym z podstawowych budulców naszego organizmu. Wysokiej jakości kwasy tłuszczowe i węglowodany występujące w serach, dostarczają nam energię dzięki której organizm sprawnie pracuje. Ponadto, sery pleśniowe dodatkowo uzupełniają naszą dietę o aminokwasy, które są niezbędne do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i budowy ciała. Aminokwasy wpływają także na zwiększenie wytrzymałości naszego organizmu, zarówno przed, jak i po wysiłku. Co ciekawe sery posiadają wysoką zawartość tyrozyny, czyli aminokwasu korzystnie oddziałującego na samopoczucie oraz odporność na zmęczenie i stres.

Okazuje się, że ten niepozorny biały krążek kryje prawdziwe źródło witamin i minerałów, którego próżno w innych pokarmach. Witaminy, które możemy dostarczyć naszemu organizmowi pod postacią sera pleśniowego to: A, B1, B2, B3, B6, B12, D, E i K. W związku z tym ich obecnością w diecie będą zainteresowane szczególnie kobiety. Witamina A to beta-karoten, który korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie, a także wzrok. Witamina E nazywana „eliksirem młodości”, ma korzystny wpływ na utrzymanie dobrej kondycji skóry. Posiada również właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki, chroni lipidy i struktury lipidowe przed uszkodzeniem w wyniku utlenienia.

Sery typu Camembert, które na polskim rynku oferuje m.in. marka Merci Chef ! są również istotnym źródłem minerałów takich jak: wapń, fosfor, sód, potas oraz magnez. Wapń i fosfor stanowią duet odpowiedzialny za zdrowie naszych kości i zębów.  Fosfor dodatkowo sprzyja prawidłowej przemianie materii w organizmie. A zawartość wyżej wymienionej witaminy D pozwala na lepsze wchłanianie się wapnia i fosforu w organizmie. Witamina D odpowiada również za utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy tymi mikroelementami.

Magnez odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego, jest budulcem kości, zębów i mięśni. Sód i potas są jednymi z podstawowych elektrolitów w komórkach naszego organizmu. Potas zaś odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i  kontroluje skurcze i pracę mięśni.

Wysokogatunkowe sery wpływają znakomicie na sprawne funkcjonowanie naszego organizmu, przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, wspomagają przemianę materii, a także poprawiają humor i poziom energii. W związku z tym sery pleśniowe warto uwzględnić w swojej diecie nie tylko na wyjątkowe okazje, ale i na co dzień.

28 kwietnia – to również Dzień Urodzin Mojej Córeczki  ANI  –  mojej Dorosłej Córki  ANNY

 

 

Wszystkiego najlepszego Ci życzę …

… i dedykuję tę oto piosenkę:

 

Monika Urlik – Córeczko (SINGIEL!!!)

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;   https://taichi-poznan.pl;  http://www.chentaichi.pl;   http://w-spodnicy.ofeminin.pl;   http://taichi.edu.pl;

Dodaj komentarz