Jest bardzo waleczną personą, przedstawia bowiem rycerza, który opiera się na dwuręcznym mieczu krzyżowców. Wykonany jest z tzw. „britannium”, czyli stopu cyny, antymonu i miedzi, pokrytego 24-karatowym złotem. Ma ok. 35 cm wysokości, waży ok. 3,9 kg, czyli … OSKAR

Niedziela, 24 lutego –  Dzień niespodziewanego całusa

Wydarzyło się:

(1933) Premiera filmu Każdemu wolno kochać w reżyserii Mieczysława Krawicza i Janusza Warneckiego

(1934) Premiera filmu Pieśniarz Warszawy w reżyserii Michała Waszyńskiego

(1913) Odbyła się 85. ceremonia wręczenia Oscarów

Urodzili się:

(1932) Michel Legrand – francuski kompozytor muzyki filmowej pianista i dyrygent

 

 

Dzień niespodziewanego całusa

Niespodziewanie już jestem i chciałabym Wam z tej okazji dać niespodziewanego całusa.

A także i na dzień dobry!

 

 

Zeszłoroczny wpis znajdziecie   (TUTAJ) .

 

***

24 lutego 1933 roku odbyła się

premiera filmu Każdemu wolno kochać w reżyserii Mieczysława Krawicza i Janusza Warneckiego

Każdemu wolno kochać to polska komedia romantyczna. Jest filmem czarno-białym ale pierwszym polskim filmem w pełni udźwiękowionym.

Fabuła nieskomplikowana: Alojzy Kędziorek (Mariusz Maszyński) jest biednym muzykiem zakochanym z wzajemnością w młodej Paniczce Renacie. Rodzice dziewczyny nie chcą przystać na zaloty człowieka „niższej” klasy i chcą wydać córkę za bogatego rzeźnika – Pana Balerona. Zakochany po uszy muzyk pisze piosenkę Każdemu wolno kochać, która podbija serce nie tylko młodej dziewczyny. Rodzice Renaty wysyłają córkę na prowincję do posiadłości rzeźnika „Świntuchy” w gminie Wygłupia. Muzyk podąża za nią. Tymczasem, za sprawą obrotnego przyjaciela Hipka (w tej roli Adolf Dymsza) który sprzedał piosenkę niczego nie świadomego kompozytora, utwór podbija serca całej Warszawy.

Wszyscy doskonale znamy tytułową piosenkę, ale nie wszyscy znają cały film.

A szkoda, bo jest w nim świetny numer brawurowo zaśpiewany i zatańczony przez Adolfa Dymszę i Mirę Zimińską. Zobaczcie, czyż nie są wspaniali?

 

Każdemu wolno kochać

 

***

Rok później, 24 lutego 1934, odbyła się

premiera filmu Pieśniarz Warszawy w reżyserii Michała Waszyńskiego

Pieśniarz… jest czarno-białym filmem o miłości.

Przy okazji oglądamy piękne zdjęcia starej, przedwojennej Warszawy.

To opowieść o Julku (Eugeniusz Bodo), młodzieńcu, który pochodzi z jednej z rodzin należących do wyższych sfer Warszawy. Julek jest jednak typowym hulaką, co odbija się na trudnościach w znalezieniu przez niego jako takiej pracy. W końcu postanawia zostać ulicznym śpiewakiem. A dzięki temu niedługo potem poznaje pewną piękną dziewczynę…

 

Przedwojenna Warszawa w filmie Pieśniarz Warszawy – 1934

***

24 lutego 1932 roku w Paryżu, urodził się

Michel Legrand – francuski kompozytor muzyki filmowej, pianista, dyrygent oraz wokalista jazzowy

również kompozytor teatralny, aranżer i autor piosenek.

Swoją przygodę z filmem rozpoczął w latach 50. XX wieku muzyką do komedii Le Triporteur (1957). Na początku lat 60. zwrócił na siebie uwagę krytyków oprawą do Loli (1961) oraz komedii muzycznej Kobieta jest kobietą (1961). Za piosenkę Les moulins de mon cœur (ang. The Windmills of Your Mind) do Sprawy Thomasa Crowna (1968) – swego pierwszego amerykańskiego filmu – zdobył nagrodę Akademii Filmowej. W latach 70. znalazł się u szczytu swojej kariery.

Skomponował muzykę do ponad 200 filmów, seriali i musicali. Zdobył wiele międzynarodowych nagród – między innymi 13 razy nominowany był do Oscara (zdobył trzy statuetki – obok Sprawy Thomasa Crowna również za muzykę do Lata roku 1942 (1971) i piosenkę do filmu Yentl (1983)), 8 razy do nagrody Grammy (zwyciężył pięciokrotnie), 14 razy do Złotego Globu, ponadto otrzymał nagrody i nominacje do Césara, BAFTY, Emmy i wielu innych. Miłośnikom kina znany jest przede wszystkim z niezapomnianej oprawy muzycznej do filmu Parasolki z Cherbourga (1964) nagrodzonego Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Tworzył również muzykę do seriali animowanych Alberta Barillé z serii Było sobie….

 

Summer of ’42( おもいでの夏 )- Michel Legrand

 

***

24 lutego 2013 roku, w Dolby Theatre w Hollywood

odbyła się 85. ceremonia wręczenia Oscarów

85. ceremonię wręczenia Oscarów w USA transmitowała stacja ABC Network, a w Polsce telewizja Canal+ i Program Trzeci Polskiego Radia.

Ceremonię prowadził Seth MacFarlane, amerykański animator, scenarzysta, producent telewizyjny, reżyser i aktor dubbingowy.

W kategorii:

Najlepszy Film – Oskara otrzymał film wyprodukowany przez trio – Ben Affleck, George Clooney, Grant Heslov i w reżyserii Bena AffleckaOperacja Argo

Najlepszy film nieanglojęzyczny – Austria, Michael HanekeMiłość

Najlepszy reżyser – Ang LeeŻycie Pi

Najlepszy scenariusz oryginalny – Quentin TarantinoDjango

Najlepszy scenariusz adaptowany – Chris Terrio − Operacja Argo

Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Daniel Day-LewisLincoln

Najlepsza aktorka pierwszoplanowaJennifer Lawrence − Poradnik pozytywnego myślenia

Najlepszy aktor drugoplanowyChristoph Waltz − Django

Najlepsza aktorka drugoplanowaAnne Hathaway − Les Misérables. Nędznicy

Najlepsza muzykaMychael Danna − Życie Pi

Najlepsza piosenka− muzyka i słowa: Adele i Paul Epworth Skyfall z filmu Skyfall 

 

6 lat później, również 24 lutego – czyli właśnie dzisiaj o 2:00 w nocy czasu polskiego rozpocznie się 91. ceremonia wręczenia Oscarów.

Czy w tym roku szczęście uśmiechnie się do nas? Wielu Polaków czeka na nią z wypiekami na twarzy. Szansę bowiem na aż trzy statuetki ma „Zimna wojna”. Ile ich ostatecznie zdobędzie – okaże się za parę godzin.

Oglądajmy rozdanie Oskarów   🙂

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://dziennikzachodni.pl;

Dodaj komentarz