Sobota, 16 marca – Dzień Pandy
Wydarzyło się:
(1894) W Paryżu odbyła się premiera opery Thaïs Jules’a Masseneta
(1987) Po raz pierwszy zostały przyznane hiszpańskie nagrody filmowe Goya
Urodzili się:
(1949) Jerry Goodman – amerykański skrzypek jazzowy
(1979) Piotr Kupicha – polski gitarzysta i wokalista lider zespołu Feel
Dzień Pandy
O tym dniu poświęconym przemiłemu zwierzątku jakim jest niedźwiadek panda, pisałam rok temu – (TUTAJ) .
***
16 marca 1894, na scenie Wielkiej Opery Paryskiej w Paryżu
odbyła się premiera opery Thaïs Jules’a Masseneta
Thaïs to opera w trzech aktach i siedmiu obrazach, do muzyki Jules’a Masseneta i libretta Louisa Gallet’a, według powieści Tais Anatole’a France’a.
Massenet, poza najsłynniejszą swą operą Manon, zapamiętany został dzięki niezwykle lirycznym miniaturom wokalnym. Według samego kompozytora muzyka miała przede wszystkim sprawiać przyjemność i prowokować głębokie przeżycia, tak więc starał się komponować, ale też i takie dobierał treści swoich dzieł.
Thaïs to historia pięknej kurtyzany, która swych wielbicieli nieomal hipnotyzuje wdziękiem i urodą. Jej rozpustne życie jest jednak solą w oku młodego mnicha, Atanaela. Za wszelką cenę próbuje nawrócić rozwiązłą kobietę, co kończy się sukcesem. W wyniku tej osobliwej krucjaty Atanael odkrywa, że tak naprawdę to nie o nawrócenie chodziło, lecz o zdobycie miłości niezwykłej i magicznej Thaïs. Na tę jest jednak za późno, gdyż jego wybranka umiera.
Thaïs to opowieść o namiętnościach, które targają ludźmi, ale też o zagrożeniach wynikających z nadmiernej religijnej fascynacji. To również otwarcie pola do dyskusji i próba odpowiedzenia na pytania dotyczące hierarchii wartości: czy ważniejsza jest miłość i doczesne namiętności, czy wieczne zbawienie…
Méditation (Thaïs, Massenet) for cello – Gautier Capuçon
***
16 marca 1987 w Teatrze Lope de Vega, w Madrycie
po raz pierwszy zostały przyznane hiszpańskie nagrody filmowe Goya
Goya to hiszpańska narodowa nagroda filmowa, przyznawana przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej jako Premios Goya. Są odpowiednikiem amerykańskich Oscarów, francuskich Cezarów czy naszych rodzimych Orłów. To także największe wydarzenie dla twórców i miłośników hiszpańskiego kina.
Pierwsza ceremonia wręczenia nagród odbyła się w 1987 – przyznano wtedy nagrody w 15 kategoriach. Obecnie przyznawana jest w 28 kategoriach. W całej swojej historii wydarzenie to tylko raz “opuściło” stolicę Hiszpanii, kiedy to w 2000 roku miało miejsce w Barcelonie.
Pomysł nagród Goya powstał z inicjatywy Alfredo Matasa oraz wybitnych reżyserów hiszpańskiego kina w trakcie obiadu w madryckiej restauracji 12 listopada 1985 roku. Argumentem przemawiającym za nazwą był nie tylko fakt, że Francisco Goya to uznany malarz i przedstawiciel kultury hiszpańskiej, a same jego obrazy mówiły filmowym językiem, ale również to, że jego nazwisko jest krótkie i rozpoznawalne na całym świecie.
Statuetka w postaci popiersia malarza, którą obecnie otrzymują laureaci, waży prawie 3 kg, a jej projektantem jest José Luis Fernández. Po raz pierwszy pod taką postacią została wręczona w 1990 roku. W poprzednich edycjach rzeźba ważyła ponad 7 kg i posiadała mechanizm uruchamiany za pomocą specjalnego przycisku. Z jednej strony rzeźba przedstawiała mapę Hiszpanii, a z drugiej – wizerunek Damy z Elche. Po wciśnięciu przycisku na statuetce, z głowy malarza wysuwała się kamera filmowa. Projektantem i wykonawcą tej mechanicznej nagrody sprzed lat był Miguel Ortiz Berrocal.
Gala wręczenia Los Premios Goya jest w środowisku hiszpańskich filmowców jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń, a zaproszenia na uroczystość są na wagę złota!
„Roma” Alfonso Cuarona, późniejszy główny przeciwnik dzieła Pawlikowskiego w wyścigu po Oscara – nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, wygrała w kategorii „najlepszy zagraniczny film hiszpańskojęzyczny”.
***
16 marca 1949 roku, urodził się
Jerry Goodman – amerykański skrzypek jazzowy
Jerry Goodman jest jednym z najwybitniejszych rockowych i jazz-rockowych skrzypków na świecie. Pochodzi z Chicago.
Jego kariera zaczęła się w zespole The Flock. Elektryczne skrzypce Goodmana stały się najbardziej charakterystycznym elementem brzmienia zespołu. Goodman grał w The Flock do 1970 r.
W 1971 r. John McLaughlin zaprosił go do nagrania płyty My Goal’s Beyond – ta współpraca zaowocowała dalszymi nagraniami. Goodman wszedł w skład tworzonej przez McLaughlina grupy The Mahavishnu Orchestra, uczestnicząc w nagraniu trzech pierwszych płyt tej grupy.
Po rozpadzie pierwszego składu The Mahavishnu Orchestra, Goodman wraz z Janem Hammerem nagrali osobno płytę Like children w 1975 r.
W połowie lat 80. Goodman nagrał trzy firmowane jego nazwiskiem płyty w duchu muzyki new age On the Future of Aviation, Ariel i It’s Alive.
W latach 90. dołączył do jazzrockowej grupy Dixie Dregs; nagrywa też ostatnio i występuje z różnymi muzykami, takimi jak Derek Sherinian, Gary Husband czy grupa Hectic Watermelon.
Jerry Goodman Perpetuum Mobile
***
16 marca 1979 w Tychach, urodził się
Piotr Kupicha – polski piosenkarz, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, wokalista i lider zespołu Feel
W wieku szesnastu lat zaczął grać na gitarze klasycznej i wkrótce zadebiutował jako członek zespołu Sami. Absolwent Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Od 2005 jest liderem i wokalistą zespołu Feel. W 2007 za piosenkę „A gdy jest już ciemno” otrzymali nagrodę Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności na Sopot Festival oraz Telekamerę 2008 przyznawaną przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień”.
Od 13 marca do 15 maja 2010 był uczestnikiem programu Tylko nas dwoje. Był nauczycielem wokalnym tanerki Anny Bosak, z którą zajął trzecie miejsce.
W 2011 jego piosenka „Muzyki moc”, nagrana wraz z jedenastoma innymi artystami z okazji 10-lecia stacji Viva Polska, otrzymała nagrodę VIVA Comet 2011 w kategorii Najlepsze na VIVA-TV.pl.
Od 5 marca do 7 maja 2011 prowadził grupę z Katowic w programie Bitwa na głosy emitowanym przez TVP2. Wraz z grupą wygrał konkurs, a wygraną w postaci 100 tys. zł przeznaczył na budowę Hospicjum Cordis w Katowicach.
Z byłą żoną Agatą Fręś ma dwóch synów, Pawła i Adama, a z obecną – Eweliną Sienicką ma córkę Jagodę.
Ma kartę taternika. Jest instruktorem rekreacji ruchowej o specjalności wspinaczka skałkowa.
Feel – Jak Aniola Glos [Official Music Video]
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://operabaltycka.pl; https://film.interia.pl; https://hispanico.pl;