Od Samarkandy aż po Andy, nikt nie jest anty wobec pandy, czyli … święto niedźwiedzia bambusowego

Piątek, 16 marca – Dzień Pandy

 

Tao-Tao – Liisa Hyttinen

Dzień Pandy

Panda wielka czyli niedźwiedź bambusowy, to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości 1200–4100 m n.p.m. Zimą schodzi na tereny do 800 m n.p.m. Przynależy do zwierząt drapieżnych, jednak w rzeczywistości odżywia się pędami roślin, głównie bambusa. Nie gardzi jednak rybami i małymi gryzoniami. Zaliczenie pandy do zwierząt drapieżnych spowodowane jest budową jej układu pokarmowego, który jest zbudowany jak u zwierząt spożywających pokarm mięsny. Z tego powodu panda musi jeść bardzo dużo, nawet do 40 kg dziennie ale trawi tylko 25% spożytego pokarmu (gdy na przykład krowy trawią 80% spożytego pokarmu). Przez długi czas była zaliczana do rodziny szopowatych jako odległy krewny pandy małej. Ale  badania genetyczne wykazały, że panda wielka jest jednak spokrewniona z niedźwiedziami, od których oddzieliła się we wczesnym rozwoju rodziny niedźwiedziowatych. Jej najbliższym krewnym jest niedźwiedź andyjski.

Panda wielka należy do zwierząt narażonych na wyginięcie, głównie wskutek stopniowego ograniczania obszarów dla niej dostępnych, ale także niskiej rozrodczości.

Panda wielka

Panda wielka (fot. Shutterstock)

Jednak ciągu ostatnich 40 lat populacja pand wielkich wzrosła o 80 procent. To dowód na to, że opłaca się walczyć o przyrodę. Ale pandy bez ochrony wciąż mogą zniknąć na zawsze.
Gdy w 1961 r. powstawała organizacja ekologiczna WWF, właśnie panda stała się jej symbolem i jest nim do dziś. W 1970 r. na wolności żyło tylko 1000 pand i groziło im całkowite wyginięcie. Dzięki wspólnej pracy rządu Chin, WWF i lokalnych społeczności udało się zatrzymać wymieranie tych pięknych niedźwiedzi. W Chinach przez pewien czas za zabicie pandy i handel jej futrem lub mięsem groziła kara śmierci.
Dziś pand na świecie odnotowuje się ponad 1860 osobników i ich status w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych to już nie „gatunek zagrożony”, a „narażony na wyginięcie”.  Panda jest jednym z niewielu gatunków zwierząt o dużych rozmiarach, które uniknęły zagłady z rąk ludzi.
Obecnie głównym problemem związanym z liczebnością pand nie jest już kłusownictwo, a fakt, że żyją w małych populacjach, w kilku odizolowanych masywach górskich. Kiedyś żyły na rozległym terenie i mogły się ze sobą swobodnie kontaktować. Rozmnażają się w grupie „znajomych” pand, co niesie ryzyko niekorzystnych mutacji genetycznych.
Dziś obchodzimy Dzień Pandy Wielkiej.
Pandy dawniej uważane były za zwierzęta mityczne. Dziś są ulubieńcami ludzi na całym świecie. Ich obecność w ogrodach zoologicznych gwarantuje zawsze ogromną liczbę odwiedzających. Znane są z zamiłowania do przytulania czym zjednują sobie całe rzesze sympatyków. 
Panda jest zwierzęciem narodowym Chin. Wizerunek pandy widnieje na emblemacie WWF. Jest znakiem firmowym „Panda Express” (amerykańskiej sieci restauracji z chińską żywnością). W 2008 roku panda o imieniu Jīngjing była maskotką Letnich Igrzysk Olimpijskich. Jest bohaterem animowanych filmów wytwórni DreamWorks: Kung Fu Panda, Kung Fu Panda 2 oraz Kung Fu Panda 3. Mała panda jest również głównym bohaterem bajki dla dzieci: Tao-Tao, mały miś panda.
Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  http://podroze.gazeta.pl;   http://meles.republika.pl;  

Dodaj komentarz