Krystyna, Krystyna, Krystyna, takich kobiet się nie zapomina, dziś jesteśmy na jej imieninach, czyli … święto Krystyny

Wtorek, 13 marca – imieniny Krystyny

 

Wczoraj słuchaliśmy pięknego utworu „Dom dobrych drzew”. Pozostając w tematyce aury drzew, proponuję wysłuchać „W cieniu dobrego drzewa” w doskonałym wykonaniu jednej z dzisiejszych solenizantek – Krystyny Prońko, której towarzyszy równie doskonały wokalista Leonard Kaczanowski.  Oczywiście, tę piękną piosenkę wraz z najlepszymi życzeniami dedykuję wszystkim KRYSTYNOM  🙂

 

 

W cieniu dobrego drzewa – K.Prońko, L.Kaczanowski.

Dzisiaj kilkaset Krystyn z całej Polski i z zagranicy świętuje swoje imieniny w Olsztynie. Ogólnopolski zjazd pań noszących to imię odbywa się co roku w innym mieście. Zjazdy Krystyn organizowane są przez Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, już od 1999 roku. Do tej pory Ogólnopolskie Zjazdy Krystyn odbywały się m.in. w Toruniu, Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Kielcach i Sopocie. Inicjatywa zrodziła się 20 lat temu. Ówczesna redaktor Polskiego Radia Katowice Krystyna Bochenek prowadziła cykl rozmów ze znanymi Krystynami. Z rozmów tych powstała książka pt. “Jak Krystyna z Krystyną” i zrodził się pomysł corocznych ogólnopolskich spotkań, które odbywają się w coraz to innym mieście z innym, adekwatnym do miejsca, hasłem.

Zjazd w Olsztynie odbywa się pod hasłem „Warmia i Mazury skarbem kultury”. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechały Krystyny praktycznie z całego kraju – od Białegostoku i Rzeszowa po Szczecin i Wrocław, od Zakopanego po Sopot. Przyjechały też Krystyny z USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii.

Jak przekonują organizatorki, coroczne spotkania Krystyn to manifestacja wspólnoty kobiet; Krystyny pokazują, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, sytuację rodzinną, narodowość czy nadmiar obowiązków, można znaleźć czas i chwilę wytchnienia od codzienności. Towarzyszy temu poznawanie nowych miast, ich historii, kultury, zabytków i wspólna zabawa.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, jest apolityczne, działa społecznie, wspierając różne formy edukacji kobiet oraz działalności kulturalnej i charytatywnej. Krystyny uczestniczą m.in. w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Wspierają katowickie Hospicjum Cordis.

Dziś znane Krystyny to panie w większości bardzo dojrzałe, choć pań noszących te imiona, które imponują osiągnięciami, nie brakuje. Wystarczy wymienić takie Krystyny jak:   Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – żeglarka która samotnie opłynęła świat, Krystyna Czubówna – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Krystyna Feldman – aktorka , Krystyna Giżowska – piosenkarka, Krystyna Janda – aktorka, Krystyna Loska – prezenterka telewizyjna i spikerka, Krystyna Łybacka – europosłanka, Krystyna Prońko – piosenkarka, Krystyna Sienkiewicz – aktorka, Krystyna Sienkiewicz – działaczka polityczna, wiceminister zdrowia i senator RP oraz Krystyna Siesicka – prozaik, autorka utworów dla młodzieży, Krystyna Skowrońska – posłanka i Krystyna Zachwatowicz – aktorka, reżyser, scenograf teatralny i filmowy.

To piękne imię jest obecnie wyjątkowo mało popularne. Przyczyn braku popularności tych imion próżno szukać. Wiadomo jedynie, że przychodzi ona falami. Być może więc Krysie za kilka lat znów zaludnią przedszkola, bo już od dłuższego czasu rodzice stawiają na imiona tradycyjne i swojsko brzmiące.

Wpis ten dedykuję mojej Mamie – również Krystynie

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  http://www.gloswielkopolski.pl;    https://www.olsztyn24.com;    tytułowy cytat – kabaret OT.TO – „Krystyna”;

 

Dodaj komentarz