1 Maja – dzień święta ludzi pracy. Mało powiewa flag narodowych i bardzo mało ono teraz znaczy, czyli … ludzie bardziej życzliwi byli. Bez wielu dóbr, też się żyło i jakoś świąteczniej się cieszyli

Wtorek, 1 maja – 1 MajaŚwięto Pracy, Światowy Dzień Astmy, Ogólnopolskie Święto Kaszanki, Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników

 

1 Maja – Święto Pracy

W religii katolickiej, obowiązkiem uczestnictwa we Mszy Świętej objęte są wszystkie niedziele, a także dni, zawarte na liście świąt nakazanych. Nie ma wśród nich 1 maja, czyli Święta Pracy. Oznacza to, że 1 maja nie trzeba obowiązkowo iść do kościoła. Ale w Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika). Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955, jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.

Zarówno 1, jak i 3 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że większość sklepów, a także urzędów oraz punktów usługowych jest tego dnia nieczynnych.

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi PracyŚwięto Pracy lub popularnie zwany 1 Maja to międzynarodowe święto klasy robotniczej czyli wszystkich ludzi pracy, obchodzone na całym świecie od 1890 corocznie 1 maja.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Stanach Zjednoczonych, w Chicago,  podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

W Polsce Święto Pracy zostało ustanowione świętem państwowym od 1950 roku. Weszło do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów.
Święto Pracy 1 maja, wiele osób kojarzy z tzw. pochodami pierwszomajowymi, które odbywały się w Polsce w czasach PRL. Pochody pierwszomajowe były wielką manifestacją, oczywiście przymusową. Spiker przedstawiał każde przedsiębiorstwo i wyczytywał wszystkich przodowników pracy, to była propaganda sukcesu. W pochodach brały udział również szkoły – uczniowie na biało granatowo, na znak radości machający chorągiewkami. Całe miasta przystrojone – autobusy, tramwaje. Ludzie stroili nawet domy, bo wiedzieli, że się tego od nich wymaga. Po pochodach w parkach odbywały się pikniki zakładowe, można było kupić kiełbasę i wódkę. Pamiętam bułki z parówką i musztardą. Na skutki spożycia alkoholu tego dnia milicja nie reagowała. Następnego dnia komuniści pilnowali, by pościągać flagi – chodziło o 3 maja.

 

Mazowsze – Ukochany kraj #SOCJALIZM

 

Ktoś powie – propaganda sukcesu! Ale ten entuzjastyczny śpiew budował optymizm i po prostu – chciało się żyć!

Również 1 maja organizowane były Dni Oświaty, Książki i Prasy (DOKiP). Popołudniami na ulicach i w parkach odbywały się wówczas kiermasze książek a wiosenna atmosfera i możliwość spotkań z ich autorami przyciągała tłumy ludzi. W czasach, kiedy telewizja nie była jeszcze powszechna i mowy o internecie nie było, książka była w cenie i trudno było ją dostać. Na kiermaszach pierwszomajowych znaleźć można było prawdziwe perełki.

 

Jak bardzo niemoralny i bezduszny był ówczesny system świadczy chociażby fakt ukrycia awarii w Czarnobylu 28 kwietnia 1986 roku i nieodwołanie obchodów pierwszomajowych, narażając ogromne rzesze ludzi na działanie chmury radioaktywnej, a w przyszłości zdrowotnych kłopotów z tarczycą.
W niektórych miastach wciąż organizuje się pochody pierwszomajowe dla uczczenia święta, które nie powstało przecież w czasach PRL. Dzień ten jest świętem pracy i ludzi pracy, ma więc swój sens uniwersalny.  Praca jest podstawą bogactwa i rozwoju, warto więc podnieść jej rangę, dowartościować ludzi pracy. Niezależnie od tego, gdzie i przez kogo jest wykonywana, ma swoją wartość, jest fundamentem rozwoju i kluczem do osiągania efektów, zysku i wzrostu produkcji. Warto manifestować rolę, rangę i znaczenie pracy.

Światowy Dzień Astmy

Astma lub dychawica to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych z nadreaktywnością oskrzeli, prowadząca do nawracających epizodów świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących szczególnie w nocy lub nad ranem. Dominującym objawem astmy jest ostra duszność powiązana ze świszczącym oddechem. Najczęściej występuje astma oskrzelowa – zazwyczaj określana po prostu jako astma i astma sercowa – jeden z objawów przewlekłej niewydolności krążenia pochodzenia sercowego

Uważa się, że astma powodowana jest przez połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Diagnoza opiera się zazwyczaj na zespole objawów, spirometrii oraz wynikach długoterminowego leczenia.

Światowy Dzień Astmy  obchodzony jest od 1998 roku w pierwszy wtorek maja z inicjatywy organizacji medycznej Globalna Inicjatywa na Rzecz Astmy (GINA). Celem obchodów jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej astmy oraz zapewnienie powszechnej opieki medycznej osobom zmagającym się z tą chorobą. W wielu krajach organizowane są konferencje i spotkania plenarne z lekarzami i przedstawicielami organizacji zajmujących się walką z astmą.

Ogólnopolskie Święto Kaszanki

Kaszanka zwana także kiszką, kaszokiem lub krupniokiem to wyrób wędliniarski z kaszy i krwi oraz podrobów: wątroby, płuc, ozorów, skórek wieprzowych i tłuszczu. Popularny także w kuchni słowackiej, węgierskiej i niemieckiej. W Polsce krupnioki śląskie uzyskały w czerwcu 2016 europejski certyfikat Chronione Oznaczenie Geograficzne. Kaszankę w warunkach domowych wytwarza się głównie przy okazji świniobicia, kiedy jest dostępna świeża krew. Podstawowe przyprawy to cebula, pieprz i majeranek.

W 2004 z inicjatywą ustanowienia Ogólnopolskiego Święta Kaszanki wyszły zakłady mięsne Peklimar. Najpierw było obchodzone tylko w okolicach Płocka, stopniowo jednak przyjmuje się w całej Polsce.

Początek  długiego majowego weekendu to świetna okazja do uczynienia z tego symbolu tradycyjnej kuchni – super fooda i kulinarnego hita.

 

 

Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników

Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników obchodzony jest na całym świecie. Jego inicjatorem był Richard Reynolds, który zachęcał „zielonych” na całym świecie do partyzanckiego sadzenia słoneczników w swoich miastach. Te żółte kwiaty nie wymagają szczególnych warunków, ani pielęgnacji, a potrafią odmienić nawet najbardziej zaniedbany miejski zakątek.

International Sunflower Guerrilla Gardening Day ma na celu zmianę miejskiego oblicza zarówno dużych metropolii, jak i małych miasteczek, w których jest coraz mniej zieleni, a coraz więcej betonu. Efekty tego ekologicznego święta są widoczne po kilku tygodniach. Nagle w różnych zakątkach miasta nieoczekiwanie wyrastają żółte słoneczniki. 1 maja ekolodzy umieszczają w ziemi sadzonki. Oprócz słoneczników sadzi się: tulipany, hiacynty, maki, goździki.

Idea tego święta nie tylko mnie przypadła do gustu. Spodobała się także innym, do tego stopnia, że nagrano taki oto filmik:

 

 1 Maja – Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników

Życzę wszystkim przyjemnego siania i sadzenia, ale … bez przesadzania w partyzantce!

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  http://www.pomorska.pl;   https://www.kalbi.pl;   tytuł-fragmenty wiersza „Wspomnienia pierwszomajowe, Święto międzynarodowe” http://romantyk76.blox.pl;

 

Dodaj komentarz