Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz, czyli … Dzień Pluszowego Misia

Sobota, 25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia, Dzień Tramwajarza, Dzień Kolejarza, Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, Dzień Bez Futra, Ogólnopolski Dzień Erasmusa, Dzień bez Zakupów

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

Pluszowe Niedźwiadki – Czerwone Gitary

Dziś obchodzimy 15 rocznicę Światowego Dnia Pluszowego Misia. Właśnie 25 listopada 2002 roku  ustanowiono to święto, dokładnie w 100 rocznicę powstania tego sympatycznego misia-zabawki.

Każdy z nas posiadał w swoim życiu przynajmniej jednego a ile ich rozdaliśmy w prezencie naszym najbliższym? I skąd wziął się ten pomysł na misia będącego wszak synonimem niezłego drapieżcy? Istnieją dwie teorie na ten temat – niemiecka i amerykańska.

Kariera misia-zabawki rozpoczęła się w końcu XIX wieku. W wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz, pewna sparaliżowana inwalidka (Margarete Steiff), szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Spodobało się to jej siostrzeńcowi (Richard Steiff), który postanowił założyć firmę produkującą takie zabawki (firma Steiffa istnieje do dziś i nadal zajmuje się produkcją pluszowych zabawek). Na targach w Lipsku (1903), wystawione pluszowe zwierzątka zainteresowały Amerykanów i pierwsze egzemplarze (w ilości 3000 szt) powędrowały do Stanów Zjednoczonych.  Tam zdobyły tak dużą popularność, że wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie.

Można też spotkać inną wersję historii powstania tej sympatycznej maskotki. Mianowicie, w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora „Teddy” Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić.

 

 

Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie pod nazwą Teddy Bear.

Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek).

A może to być Miś , nie będący pluszową zabawką tylko misiem z piosenki, którą dawno, bardzo dawno temu, mąż skomponował dla swej ukochanej żony …

 

TOP ONE – Biały Miś (Official Video) 2016

Prawdziwą historię tej piosenki, którą wszyscy uważamy za nieśmiertelny utwór disco polo, można obejrzeć  TUTAJ

Dzień Tramwajarza

W Dzień Tramwajarza warto docenić ich wkład w nasze codzienne życie, w końcu to oni wiozą nas do szkoły, pracy albo na mecz. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, bowiem wypada w dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy i przewoźników.

 

Dzień Kolejarza

Dzień Kolejarza lub Święto Kolejarza – polskie święto obchodzone corocznie przez kolejarzy i pracowników kolei 25 listopada (od 1981) w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.

Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. W dniu tym prezentowana jest historia kolei, praca na zapleczu, organizowane są konkursy z nagrodami oraz prezentacje nowoczesnego i historycznego taboru. To również okazja do awansowania i odznaczenia pracowników za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Krzyżem Zasługi czy odznaką honorową Zasłużony dla Kolejnictwa ustanowioną przez Radę Ministrów w 2000 roku.

Elementem obchodów są pielgrzymki na Jasną Górę i do różnych sanktuariów. Udział w nich biorą pracownicy z rodzinami, emeryci, renciści oraz sympatycy kolei.

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

20 grudnia 1993 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Deklarację o Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Deklaracja wzywa państwa do zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet. Jest uzupełnieniem i wzmocnieniem Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet. Przemoc wobec kobiet jest uznana za manifestację historycznej nierówności między płciami. W dokumencie podkreśla się również, że przemoc wobec kobiet stanowi pogwałcenie praw i fundamentalnych wolności kobiet oraz że ogranicza lub całkowicie pozbawia kobiety możliwości korzystania z tych praw.

Dla podkreślenia wagi problemu Zgromadzenie Ogólne ONZ z dniem 17 grudnia 1999 roku uczyniło 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. 25 listopada został wybrany ze względu na to, że już od 1981 roku feministki traktowały go jako dzień przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Upamiętniał trzy siostry Mirabal, mieszkanki Dominikany, aktywne działaczki opozycji za czasów dyktatury Rafaela Leonidasa Trujillo, które właśnie tego dnia w 1960 roku zostały zamordowane. To święto ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet podczas konfliktów wojennych i prześladowanych z przyczyn politycznych.

Dzień Bez Futra

W Polsce wydarzenie obchodzone jest od 1994 roku. Dla wielu osób futro jest symbolem luksusu. Czy jednak ktokolwiek z nas zastanawia się ile niewinnych stworzeń musi zginąć, by zaspokoić naszą próżność? Akcja Dzień bez Futra powstała właśnie po to, by nam to uświadomić. W Dzień Bez Futra warto protestować przeciwko jego noszeniu.

 

Ogólnopolski Dzień Erasmusa

Erasmus to program uruchomiony przez Komisję Europejską15 czerwca1987 obejmujący szkolnictwo wyższe, a mający na celu finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz kandydujących przez wspólne opracowanie programów nauczania a także wymiany kadry akademickiej.

Nazwę otrzymał na cześć żyjącego na przełomie XV i XVI w. holenderskiegofilozofa i pedagoga, jednego z czołowych humanistówodrodzenia, propagatora kultury antycznej – Erazma z Rotterdamu.

Ważnym elementem programu była akceptacja Europejskiego Systemu Transferu Punktów przez wszystkie uczelnie uczestniczące w tym programie. System ten umożliwia wzajemną akceptację zaliczeń i egzaminów przez uczestniczące w programie uczelnie. Jego realizacja trwała w latach 1987-1994, kiedy to został zastąpiony przez program Socrates I w latach 1995-1999, a następnie przez Socrates II w latach 2000-2007.

Program Erasmus obejmował:

  • współpracę europejskich szkół wyższych w zakresie programów nauczania,
  • dopasowanie i koordynowanie toku studiów,
  • gwarantowanie stypendiów dla studentów, którzy po pierwszym roku studiów kształcą się w innym kraju należącym do UE przez okres od 3 do 12 miesięcy
  • wysyłanie studentów na praktyki do współpracujących instytucji, firm, organizacji w krajach europejskich na okres od 3 miesięcy do 1 roku akademickiego; uczelnia może także wysyłać swoich studentów na praktyki za pośrednictwem polskiej instytucji specjalizującej się w organizowaniu praktyk za granicą,
  • wysyłanie nauczycieli akademickich do partnerskich uczelni i przyjmowanie wykładowców z tych uczelni w celu prowadzenia przez nich zajęć dydaktycznych,
  • wysyłanie nauczycieli akademickich do partnerskich uczelni oraz do innych współpracujących instytucji, organizacji, przedsiębiorstw w celach szkoleniowych,
  • transgraniczne partnerstwo szkół wyższych,
  • inicjowanie kontaktów naukowo-badawczych,
  • rozwój programów międzyuniwersyteckich,
  • wspieranie przygotowanie pedagogicznego i językowego.

Sukces programu spowodował, że włączono go jako pakiet do kolejnych projektów UE – Socrates I, Socrates II,  Lifelong Learning Programme i Erasmus+. Liczba polskich studentów, którzy wyjechali na stypendium Erasmusa ogółem w latach 1998 – 2012, to 123356 osób.

Narodowa Agencja wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustanowili oficjalnie dzień 25 listopada Ogólnopolskim Dniem Erasmusa.

Dzień bez Zakupów

W Europie przypada w ostatnią sobotę listopada, w USA zaś, znany jako „Buy Nothing Day”, obchodzony jest w piątek po Święcie Dziękczynienia. Ustanowiony został na początku lat 90. w Stanach Zjednoczonych. Jako wyraz protestu przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych jest jednym z przejawów częstych ostatnimi czasy działań alterglobalistycznych.

Obchodzi się go w bardzo prosty sposób – powstrzymując się od dokonywania jakichkolwiek zakupów. Zamiast tego proponuje się uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, spędzanie czasu z rodziną, aktywny wypoczynek – mające służyć umacnianiu więzi społecznych. W Polsce po raz pierwszy Dzień bez Zakupów odbył się w 2003, obchodzono go w kilku miastach Polski (w Gdańsku, Łodzi i Warszawie).

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  https://www.kalbi.pl;

Dodaj komentarz