Moda jest trudnym środowiskiem biznesowym dlatego, że wszyscy walczą o to, żeby kawałek materiału sprzedać za parę tysięcy złotych. Ale tak naprawdę zarabia się głównie na pret-a-porter, czyli … Modę trzeba przede wszystkim umieć sprzedać. I ja od tego zaczęłam…

Czwartek, 23 maja – Dzień Spedytora, Światowy Dzień Żółwia, Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Wydarzyło się:

(1533) Arcybiskup Thomas Cranmer uznał za nieważne małżeństwo króla Anglii Henryka VIII Tudora z Katarzyną Aragońską

Urodzili się:

(1967) Ewa Minge – polska projektantka mody

 

 

Dzień Spedytora

Światowy Dzień Żółwia

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

To dzisiejsze święta nietypowe. Pisałam o nich   (TUTAJ) .

A dzisiaj?

 

***

Zupełnie niedawno, bo 19 maja pisałam (TUTAJ) o Annie Boleyn, drugiej żonie króla Anglii Henryka VIII Tudora, która została ścięta za romans ze śpiewakiem Markiem Smeatonem.

Przypomnę – Król poślubił Annę, kiedy de facto – nie był jeszcze rozwodnikiem.

Aby mogło dojść do małżeństwa między Anną Boleyn a królem Henrykiem, należało pozbyć się pierwszej żony – Katarzyny Aragońskiej.

I właśnie 23 maja 1533 roku

Arcybiskup Thomas Cranmer uznał za nieważne małżeństwo króla Anglii Henryka VIII Tudora z Katarzyną Aragońską

Thomas Cranmer (1489 – 1556) był przywódcą reformy anglikańskiej i arcybiskupem Canterbury za panowania Henryka VIII Tudora, Edwarda VI Tudora i przez krótki czas królowej Marii I Tudor, z rozkazu której został stracony.

Gdy jasnym stało się, że papież Klemens VII nie pozwoli na uznanie małżeństwa za nieważne, Henryk VIII zaczął szukać innego rozwiązania. Rozwiązanie podsunął mu Thomas Cranmer.

Cranmer twierdził, że papież może rozstrzygać w sprawach prawa kanonicznego bo jest autorytetem w tej dziedzinie, ale sprawa legalności małżeństwa z Katarzyną ma charakter teologiczny  i powinien zostać rozwiązany naukowo przez biblistów uniwersyteckich i należy to przekazać uniwersytetom. Zyskał tym wielką życzliwość Henryka VIII.

Kiedy w 1532 zmarł arcybiskup Canterbury, William Warham, Henryk VIII mianował (z akceptacją papieża) na to stanowisko Thomasa Cranmera, który do tego czasu został kapłanem rodziny Boleynów.

Cranmer został mianowany biskupem Canterbury w 1533 roku, a w 1535 wypowiedział posłuszeństwo papieżowi. Otwarcie opowiedział się za zwierzchnictwem króla nad kościołem w Anglii.

W 1532 Anna Boleyn i Henryk VIII wyruszyli do Calais na spotkanie z królem Francji Franciszkiem I. Wydarzenie to było przełomowe, bowiem Henryk VIII przedstawił po raz pierwszy oficjalnie Annę jako przyszłą żonę i królową.

Po powrocie ze spotkania z królem Francji Franciszkiem I, Henryk poślubił Annę. Cichy ślub odbył się 25 stycznia 1533 w Londynie.

23 maja 1533 arcybiskup Thomas Cranmer, przewodniczący specjalnego sądu zebranego w kościele klasztornym w Dunstable, orzekł poprzednie małżeństwo króla Henryka VIII z Katarzyną Aragońską za nieważne, i niebyłe. 

Pięć dni później, 28 maja 1533, orzekł małżeństwo króla z Anną Boleyn za legalne i ważne.

Katarzyna zmarła 7 stycznia 1536.

Jak się zakończyło małżeństwo do którego doszło w tak bezwzględny i naciągany sposób? Oczywiście (bo karma wraca) ze szkodą dla Anny Boleyn, drugiej żony, którą Henryk VIII kazał ściąć 19 maja 1536 .

 

Anna tysiąca dni (1969) – trailer Cinemax

 

 

***

23 maja 1967 w Szczecinku przyszła na świat

Ewa Minge, polska projektantka mody

Moda to podsystem komunikacyjny charakterystyczny dla danej epoki, który reguluje wewnętrzne i zewnętrzne przejawy ekspresji członków danej zbiorowości. Ze względu na presję grupy jest narzucana jednostkom, które ją bezrefleksyjnie powielają. Może mieć wpływ na identyfikację jednostek z grupą, bądź na mimikrę tych, którzy chcieliby zwiększyć swój status społeczny poprzez naśladowanie osób „modnych”. W węższym znaczeniu moda odnosi się do sztuki i działalności designerskiej, także do projektowania ubioru (haute couture). Pierwszy dom projektowania odzieży pojawił się w 1858 roku w Paryżu.

Z domu Butkiewicz. Rodzice intelektualiści stworzyli jej specyficzny dom. Studiowała kulturoznawstwo i historię sztuki.

To bez wątpienia postać znana na całym świecie. Pochodząca ze Szczecinka projektantka mody rozpoczęła swoją karierę w 1994 roku. Od tego czasu organizuje pokazy w największych stolicach mody, współpracuje ze sławnymi modelkami i modelami oraz celebrytami. Odpowiadała między innymi za wizerunek Jolanty Kwaśniewskiej. Projektowała również ubrania dla lalek Barbie.

Od kilku lat tworzy wizerunek uczestniczek konkursów Miss Polonia i Elite Model Look.

Z racji pochodzenia tatarskiego Minge może pochwalić się oryginalną urodą. Jednak wiele osób zarzuca jej, że charakterystyczne rysy twarzy zawdzięcza operacjom plastycznym.

Uważa się za profesjonalistkę mimo, że nie ma wykształcenia projektowo-modowego.

Od 1994 zajmuje się modą i luksusowym wzornictwem przemysłowym, zwłaszcza tworzeniem ubrań i akcesoriów. Jest autorką linii Eva Minge, która obejmuje kolekcje sportowe, weekendowe, biznesowe, koktajlowe i wieczorowe oraz haute couture. Od 1996 pokazuje swoje kolekcje i sprzedaje poza granicami Polski. Ma na swoim koncie pokazy mody m.in. w Berlinie, Mediolanie, Moskwie, Wiedniu, Barcelonie, Madrycie, Genewie, Paryżu, Rzymie, Montrealu, Nowym Jorku. Od włoskiej izby mody Alta Moda Alta Roma otrzymała tytuł Next Couture. Projektowała ubranka dla lalek Barbie.

W 2003 została zaproszona (jako pierwsza Polka) na pokaz na Schodach Hiszpańskich w Rzymie podczas prestiżowej imprezy Donna sotto le Stelle. W 2005 za zasługi w rozwój kultury Rzymu otrzymała medal imienny z rąk Silvio Berlusconiego.

W styczniu 2008 miała pierwszy pokaz swojej kolekcji w couture w Paryżu obok Domów Mody Christian Dior i Giorgio Armani. Od tej pory dwa razy do roku prezentuje swoje kolekcje podczas paryskiego Tygodnia Mody. W maju tego samego roku na Festiwalu Filmowym w Cannes zaprezentowała swoją kolekcję.

Od 2009 przewodzi Creative Group i nadal zajmuje się wzornictwem przemysłowym, współpracując z firmami, takimi jak m.in.: Ćmielów, Classen, Eurofirany, Villa Natura, Marmorin czy Vileroy and Boch. We wrześniu 2010 po raz pierwszy zaprezentowała swoją kolekcję Ready to Wear podczas Mercedes Benz New York Fashion Week. Od tej pory dwa razy w roku bierze udział w pokazach Ready-to-Wear organizowanych podczas nowojorskiego Tygodnia Mody.

W 2012 roku powstała spółka „Eva Minge Design” w której 50% udziałów posiada firma Esotiq & Henderson S.A.

Jej nazwisko znalazło się w głównym kalendarzu pokazów nowojorskich. Jej pierwsza kolekcja wiosna/lato 2011 zaprezentowana w Nowym Jorku nosiła nazwę Solidarity. W jej kreacjach prezentowały się publicznie osobowości medialne, takie jak m.in. Kelly Rowland, Cheryl Cole, Paris Hilton, La Toya Jackson, Ivana Trump czy Adriana Karembeu.

Z pierwszego małżeństwa, zakończonego rozwodem, ma dwóch synów: Oskara (ur. 1991) i Gaspara (ur. 1994). W 2017 ponownie wyszła za mąż.

Jesteście ciekawi jej życia? Zapraszam:

Ewa Minge: Nigdy nie czułam się gwiazdą | Gwiazdy Cejrowskiego III

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;    http://weekend.gazeta.pl;    https://www.radiozet.pl;

Dodaj komentarz