Mówił, że będzie pracować do końca życia i tak też się stało, czyli … Karl Lagerfeld

Wtorek, 19 lutego –

Wydarzyło się:

(2019)  zmarł słynny kreator mody Karl Lagerfeld

Urodzili się:

(1954)  Francis Buchholz – niemiecki muzyk rockowy

(1955)  Jeff Daniels – amerykański aktor reżyser i scenarzysta filmowy a także muzyk i dramatopisarz

(1975)  bracia Łukasz i Paweł Golec – polscy muzycy wokaliści członkowie zespołu Golec uOrkiestra

 

Kalendarz Świąt Nietypowych nie przewidział w dniu dzisiejszym żadnego święta

Ale wydarzyła się rzecz bardzo smutna w świecie artystycznym. Otóż

w Paryżu,

w wieku 85 lat zmarł  Karl Lagerfeld – znany projektant mody, dyrektor artystyczny domu mody Chanel

Lagerfeld był dyrektorem kreatywnym Chanel, Fendi i swojej własnej marki. Wielokrotnie pytany o emeryturę zapowiadał, że będzie pracował dożywotnio, i słowa dotrzymał

Miał kontrakt podpisany do 2045 roku. Jest on dożywotni i strasznie mnie to raduje – przyznał w 2018 roku.

Uchodził za tytana pracy i fenomen naukowy. Jak zdradził w wywiadzie dla brytyjskiego „Vogue”, naukowcy chcieli zbadać jego DNA, sądząc, że ma nadzwyczajne geny albo posiadł wiedzę na temat eliksiru młodości.

Wizytówką Lagerfelda był jego wizerunek. Ciemne okulary, czarny garnitur, biała koszula, rękawiczki i włosy związane w kitkę to charakterystyczne elementy, które jednych śmieszą, innych inspirują, jak np. twórców gry komputerowej „Je Veux Les Lunettes De Karl”.

 

Oprócz tego słynął z ostrego jak brzytwa języka – nie zwracał uwagi na to, czy krytykuje wizerunek księżnej, popularnej modelki, słynnej piosenkarki – jego komentarz potrafił drasnąć każdego.

Był także znany ze swej słabości do ukochanej kotki. Zwierzak miał własnego kucharza i pokojówkę oraz oddzielny pokój w jego apartamencie w Paryżu oraz fryzjera, który przychodzi do niej raz w tygodniu. Kotka miała też własne konto na Twitterze, które śledziły tysiące osób. Inni dziwili.

Jednak on nic sobie z tego nie robił, wciąż pozostając uwielbianym projektantem.

 

„Kaiser“ Karl Lagerfeld ist tot

 

***

19 lutego 1954 w Hanowerz, urodził się

Francis Buchholz – niemiecki muzyk rockowy i basista

Francis Buchholz  w latach 1973-1992 grał w zespole Scorpions. Nagrał z nimi m.in. takie utwory jak „Wind of Change” czy „Send Me an Angel”.

Swą karierę muzyczną rozpoczął w zespole Dawn Road, w którym udzielali się również Uli Jon Roth, Jurgen Rosenthal oraz Achim Kirschining. W 1973 roku wraz z Rothem i Rosenthalem dołączył do Scorpions

W 1992 roku Buchholz został wyrzucony z zespołu ze względu na malwersacje finansowe, jakich się dopuścił. Sprawa ta znalazła się w sądzie w Teksasie. Na miejsce Buchholza przybył Ralph Rieckermann.

 

Scorpions – Send Me An Angel (Official Music Video)

 

***

19 lutego 1955 w Athens, w stanie Georgia, urodził się

Jeff Daniels – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta filmowy, muzyk, dramatopisarz

Jeffrey Warren Daniels urodził się w rodzinie metodystów. Uczęszczał do Central Michigan University i jednocześnie brał udział w rocznym programie teatralnym. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku.

Występował na broadwayowskiej scenie w sztukach: Gemini (1977-81), Piątego lipca (Fifth of July, 1980-82), Złoty wiek (The Golden Age, 1984) i Sekwojowa kurtyna (Redwood Curtain, 1993). Był nominowany do nagrody Drama Desk Award za występ w przedstawieniach off-broadwayowskich.

W 1991 roku założył regionalny teatr Purple Rose Theater Company w Chelsea i napisał jedenaście sztuk.

Po raz pierwszy pojawił się na szklanym ekranie w biograficznym dramacie wojennym CBS Pogłoska o wojnie (A Rumor of War, 1980) u boku Keitha Carradine, Briana Dennehy i Stacy Keacha. Rok potem zadebiutował na kinowym ekranie w dramacie Miloša Formana Ragtime (1981).  Po zagraniu egoistycznego męża w melodramacie Jamesa L. Brooksa Czułe słówka (1983) z Debrą Winger, Shirley MacLaine i Jackiem Nicholsonem, stworzył znakomitą podwójną rolę prostodusznego archeologa Toma Baxtera, który schodzi z ekranu na widownię i zakłamanego filmowego amanta Gila Shepherda w komedii romantycznej Woody’ego Allena Purpurowa róża z Kairu (1985), za którą zdobył nominację do nagrody Złotego Globu.

Postać nieśmiałego urzędnika młodego „yuppie”, symbolu uporządkowanej i pracowitej Ameryki, którego życie do góry nogami przewraca rozrywkowa Lulu (Melanie Griffith) w czarnej komedii Jonathana Demme’a Dzika namiętność (986) przyniosła mu drugą nominację do nagrody Złotego Globu.

Za kreację doktora Rossa Jenningsa w komedii sci-fi Arachnofobia (1990) odebrał nagrodę Saturna. Jego występ jako Harry Dunne w duecie z Jimem Carreyem w komedii Głupi i głupszy (1994) był nominowany do nagrody MTV Movie dla najlepszego duetu ekranowego. Kolejną nominację do Złotego Globu dostał za rolę intelektualnego snoba, który uważa siebie za wielkiego pisarza w komediodramacie Walka żywiołów (2005).

 

Głupi i głupszy bardziej (2014) zwiastun polski komedia (bez napisów)

 

***

19 lutego 1975 roku w Żywcu, przyszli na świat

 

Łukasz i Paweł Golec – polscy muzycy, wokaliści i członkowie zespołu Golec uOrkiestra

 

Łukasz i Paweł

Pochodzą z Milówki, miejscowości leżącej na obszarze Beskidu Żywieckiego. Wychowali się w góralskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. Ich ojciec Stefan grał na klarnecie w orkiestrze milowickiej, matka Irena śpiewała w chórze i tańczyła w zespole folklorystycznym. W 1989 zdali egzaminy do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej. Łukasz rozpoczął naukę gry na trąbce.

Paweł zaś rozpoczął naukę gry na puzonie w klasie prof. Zdzisława Stolarczyka, którą kontynuował w Akademii Muzycznej w Katowicach w Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie mgr. Bronisława Dużego.

Bracia wraz z Grzegorzem Piotrkowskim, Marcinem Maseckim, Marcinem Murawskim, Robertem Lutym założył zespół Alchemik Acoustic Jazz Sextet zdobywając wiele prestiżowych nagród nie tylko w kraju, ale i w Europie.

W 1998 roku bracie utworzyli grupę muzyczną Golec uOrkiestra, która podczas swojej dotychczasowej kariery nagrała 9 albumów w tym 3 kolędowe. Oprócz projektów jazzowych i Golec uOrkiestry, brał udział w wielu różnych nagraniach. Są twórcami piosenki Na Holi, hymnu Bielskiej Zadymki Jazzowej, a także współzałożycielami Fundacji Braci Golec, oraz firmy wydawniczej Golec Fabryka.

Grupa nagrała 9 albumów i 13 singli. Paweł gra na puzonie, komponuje, pisze teksty a także śpiewa.

Łukasz od 2000 roku jest w związku małżeńskim z Edytą Mędrzak z którą ma trójkę dzieci: Bartłomieja,  Antoninę i Piotra. Edyta gra na altówce, śpiewa, komponuje i gra w zespole Golec uOrkiestra.

Paweł natomiast od 2001 roku jest w związku małżeńskim z Katarzyną Kułaczewską z którą ma dwie córki: Maję i Annę.

Bracia zostali ambasadorami zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016.

 

Golec uOrkiestra – Życie jest muzyką (live 2017)

 

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;   https://www.tvp.info;   https://www.pudelek.pl

Dodaj komentarz