Sobota, 20 października – Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego, Światowy Dzień Statystyki, Europejski Dzień Seniora, Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni, Dzień Pasztecika Szczecińskiego, Dzień Krajobrazu, „Powrót króla” Tolkiena
Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego
Światowy Dzień Statystyki
Europejski Dzień Seniora
Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni
Dzień Pasztecika Szczecińskiego
Dzień Krajobrazu
– niestety, o tych wszystkich świętach już pisałam wcześniej – (TUTAJ) .
A dzisiaj? Dzisiaj chciałabym Was zabrać do świata Śródziemia.
The Lord of the Rings • May It Be • Enya
„Powrót króla” J.R.R. Tolkiena
John Ronald Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien, (1892-1973) to brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie Śródziemia: powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem, Władca Pierścieni oraz Silmarillion. Był pierwszym popularyzatorem literatury fantasy.
Władca Pierścieni jest powieściową całością, podzieloną na sześć ksiąg. Ze względu na swoją dużą objętość została wydana w trzech tomach:
- Tom I – Drużyna Pierścienia zawierający księgi: Powrót Cienia i Drużyna Pierścienia.
- Tom II – Dwie wieże zawierający księgi: Zdrada Isengardu oraz Podróż do Mordoru.
Powrót króla to tytuł trzeciego i ostatniego tomu powieści. Obejmuje księgę piątą Wojna o Pierścień i księgę szóstą Powrót króla.
Został on wydany po raz pierwszy równo 53 lata temu, właśnie 20 października 1955 r. w Wielkiej Brytanii. Zawiera także sześć dodatków z uzupełniającymi informacjami o Śródziemiu.
W połowie lat sześćdziesiątych Władca Pierścieni stał się fenomenem wydawniczym w krajach anglosaskich, a następnie na całym świecie. Książkę przetłumaczono na dziesiątki języków (w Polsce ukazała się w latach 1961–1963). Jej sukces spowodował gigantyczny rozwój powieści fantasy.
Mijają kolejne dekady, a twórczość J.R.R. Tolkiena nieustająco cieszy się popularnością. W tym roku mija już 126 lat od dnia urodzin pisarza i 81 od pierwszego wydania powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, dzięki której świat po raz pierwszy usłyszał o Śródziemiu.
Ddzisiaj, po przytłaczającym sukcesie ekranizacji „Władcy Pierścieni” i nieco mniej udanego „Hobbita”, trudno znaleźć człowieka, który by nigdy o Tolkienie nie słyszał, znacznie też poszerzył się krąg jego wielbicieli. Zwłaszcza w młodszym pokoleniu nie brak osób, które dopiero pod wpływem popularności filmów sięgnęły po książki.
Na czym polegał fenomen literackiej twórczości J.R.R. Tolkiena zanim jeszcze zainteresowało się nim Hollywood? Z całą pewnością można powiedzieć, że w dziedzinie tworzenia fantastycznych światów Tolkien był pionierem. Nikt nigdy wcześniej nie stworzył nie tylko świata fantastycznego z takim rozmachem, ale w ogóle żadnego świata fantastycznego! Przez kolejne lata życia Tolkiena, Śródziemie wyłaniało się w jego dziełach, na jego rysunkach i mapach jako coraz bardziej dopracowane i kompletne. Bogactwo szczegółów oszałamia. Tolkien stworzył nie tylko cały świat pełen różnorodnych krain, które zasiedlił rozmaitymi rasami, stworzeniami i roślinnością, ale opracował dla niego również kompletną historię, mitologię, kulturę a nawet języki!
Pippin’s Song – Full song and video (The Lord of the Rings)
Źródło: https://pl.wikipedia.org; niestatystyczny.pl; https://www.eska.pl;