Nostalgicznie, czyli … jeszcze raz lata 80.

Piątek, 14 stycznia 2022

 

Ach, nostalgia – łatwo jej ulec, wzruszyć się, wyretuszować obraz usuwając z niego wszystkie rzeczy przykre, brzydkie, smutne.

Nostalgia jest pojęciem szerokim. Dotyczy wielu dziedzin na pograniczu psychologii, filozofii czy kultury i sztuki. W pierwotnym ujęciu oznaczała tęsknotę za domem lub ojczyzną. Dziś postrzega się ją zdecydowanie szerzej – jako tęsknotę za czymś, co przeminęło i już nie wróci. Tęsknota ta występuje u ludzi wszystkich kultur, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania czy sytuacji życiowej.

Badania naukowe dowodzą, że nostalgia, mimo że bolesna, niesie wiele korzyści. Psychologowie z Uniwersytetu w Southampton stwierdzili, że nostalgia oddziałuje na ludzi kojąco i poprawia stan ich zdrowia. Według nich nostalgia „przerzuca pomost między przeszłym a teraźniejszym ja”. Dzieje się tak, ponieważ tęsknota za tym, co było, wzmacnia pozytywne postrzeganie tego okresu.

Odczuwanie nostalgii może zwiększać samoocenę, poprawić samopoczucie, dać poczucie bezpieczeństwa. Prowadzi do różnych refleksji, zarówno dotyczących przeszłości, jak i przyszłości. Pozwala docenić dobre momenty, wartościowe relacje oraz optymistycznie patrzeć w przyszłość także wtedy, kiedy nie jest dobrze. Pamięć o lepszej przeszłości to obietnica lepszej przyszłości. To dowód na to, że jeszcze kiedyś może być dobrze.

Nostalgię odczuwa każdy, ale szczególnie często odczuwać ją mogą te osoby, które są samotne bądź mają gorszy okres w życiu. Uczucie to może pojawić się w każdej chwili, wystarczy zagłębić się w przeszłości, przypomnieć sobie jakiś moment w życiu, osobę, wydarzenie czy też wrażenie zmysłowe. Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Stanach Zjednoczonych wskazali na istniejące połączenie neurologicznej drogi pomiędzy węchem a miejscami pamięci w mózgu. W badaniach sprawdzono połączenie pomiędzy głównymi obszarami sensorycznymi – węchem, smakiem, wzrokiem, słuchem i dotykiem – a hipokampem. Według wyników, najsilniejszy związek z ośrodkiem który magazynuje pamięć, ma węch! To właśnie dlatego zapachy mają tak szczególny wpływ na występowanie nostalgii. Ale nie tylko one mogą prowokować tego rodzaju uczucia. Innymi, równie silnymi czynnikami przez które możemy popadać w nostalgiczny nastrój, są: światło (wzrok), smak, dotyk (czucie) i muzyka (słuch). Wszystkie te czynniki mogą przywoływać dobre wspomnienia i wywierać pozytywny wpływ na ludzką psychikę.

Ciągle wspominamy lata 80., a najczęściej muzykę z tego okresu. Mimo że dekada ta jest uznawana za pełną kiczu i przepychu, to przeboje z tego okresu kojarzy niemal każdy. Muzyka ta obfitowała przede wszystkim w disco i pop. Można powiedzieć, że to utwory ponadczasowe – do dziś grane są podczas najlepszych imprez. Oprócz disco i popu w latach 80. powstał także nurt muzyczny zwany Nową Falą (New Wave), który wywodził się z punk rocka.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów dla tureckiej firmy Vera Clinic – właśnie pop z lat 80. okazał się najbardziej relaksującą muzyką! Dziś te utwory przywołują pozytywną nostalgię, a ich optymistyczne brzmienie wywołuje wydzielanie endorfin i serotoniny w mózgu, zwiększając jednocześnie uczucie szczęścia i spokoju.

 

Nostalgia to rzecz, która potrafi wybielić nawet najgorsze czasy. Zapominamy o tym co było złe, mimowolnie skupiamy się tylko na tych dobrych aspektach i… to naprawdę działa!

 

Czy pamiętacie ten utwór? Trudno go nie pamiętać. Przebój lat 80., ale w zupełnie nowej, magicznej aranżacji…

a-ha – Take On Me (Live From MTV Unplugged)

 

P.S. Według badań tychże samych ekspertów tureckiej firmy, relaksującym okazuje się też być czysty, nieskazitelny metal, w przeciwieństwie do często reklamowanej muzyki klasycznej!

 

 

Źródło:    portal.abczdrowie.pl;   www.dailymail.co.uk;    naukawpolsce.pap.pl;    antyweb.pl;

Dodaj komentarz