Środa, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Dzień Grilla
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga – polska piosenka patriotyczna
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop.
Dla uświetnienia tego dnia, organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to do tej pory prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.
Natomiast dzisiaj, ponad dwukilometrową biało-czerwoną flagę rozwinięto od Barbakanu do Wawelu. W taki sposób został pobity rekord Polski na najdłuższą flagę państwową. Wydarzenie stało się okazją do wspólnego, radosnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą
„Polak Mały” Władysław Bełza
– Kto ty jesteś?
– Polak mały/ Polka mała
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały/ Lilia biała
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
– Czem ta ziemia?
– Mą Ojczyzną.
– Czem zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.
– Coś ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię.
– Coś jej winien?
– Oddać życie.
Oryginalna nazwa wiersza: „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego”. Wiersz napisany został w 1900 roku.
Z języka łacińskiego Polonia to Polska, a więc Polonią określa się ogół Polaków mieszkających poza granicami Polski. Dokładniej Polonia to określenie osób poczuwających się do polskiego pochodzenia i związków z polskością, lecz urodzonych poza Polską. Osoby te związki z tradycją i kulturą narodową zachowują w drugim lub w dalszych pokoleniach i na różnym poziomie identyfikowania się z polskimi sprawami. Określenie to dotyczy np. polskich społeczności w USA, Kanadzie, Francji, Brazylii, w których dominują osoby, których przodkowie opuścili Polskę dziesiątki lat temu.
Polonią uznaje się tylko polskich emigrantów, nie określając tym mianem osób i ich potomków mieszkających na terenach, które w przeszłości należały do państwa polskiego, ale w wyniku zmiany granic znalazły się poza Polską. Argumentem za tym stanowiskiem jest stwierdzenie, że ludzie ci nie wyjechali z Polski, tylko zmieniły się granice państwa rządzonego przez Polaków. Oni sami uznają się za Polaków, a nie za Polonię. Po zmianach granicznych w 1945 roku istnieją 3 skupiska polskich autochtonów poza granicami Polski. Do terenów tych należą: Zaolzie , Spisz , Kresy Wschodnie.
Ocenia się, że poza Polską żyje 18-20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Jedna trzecia z tej grupy to Polacy urodzeni i ukształtowani w Polsce, reszta to osoby polskiego pochodzenia o różnym stopniu więzi z polskością. Polonia i Polacy za granicą plasują się na szóstym miejscu w świecie pod względem liczebności w stosunku do ludności kraju ojczystego. Według danych szacunkowych Stowarzyszenia Wspólnota Polska poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego.
Główne ośrodki polonijne to Stany Zjednoczone – 9 292 875, Niemcy – 2 000 000, Brazylia – 1 800 000, Francja – 1 050 000, Kanada – 900 000, Wielka Brytania – 853 000, Argentyna 450 000, Białoruś – 396 000, Litwa – 235 000, Australia – 200 000, Ukraina – 144 100, Irlandia – 122 000, Szwecja – 100 000, Kazachstan 100 000 oraz Włochy – 100 000. To są największe skupiska polonijne na świecie, poniżej 100 tys. pominę. Podziwiam Polonię liczoną na sztuki np. Bangladesz – 20, Papua-Nowa gwinea – 20, Korea Północna – 11, Andora – 10, Lichtenstein – 10, Mozambik – 10. Należy jeszcze podkreślić, że Polonia istnieje również w takich miejscach jak Oceania, Katar, Mjanma (Birma), Nepal, Salwador, Trynidad, Surinam, Antyle Holenderskie, Barbados, Mali oraz Antarktyda (polska stacja badawcza). Niestety, są to zapewne jednostki.
Na koniec 2017 r. Polskę zamieszkiwało 38,434 mln osób, a Polaków poza granicami kraju poświadczających swoją polskość w ośrodkach polonijnych, co najmniej – 18,745 mln.
Dzień Grilla
Sezon grillowy zainaugurowaliśmy już w piątek, aby uczcić początek weekendu majowego. Uwielbiamy grillować, to niemal nasz sport narodowy. 2 maja to bardzo odpowiedni dzień na jego uprawianie – to Dzień Grilla.
Chętnie spożywamy potrawy, które można w łatwy sposób przyrządzić na grillu. Kiełbaski, piwo, zgrana paczka i piękna pogoda – co więcej potrzeba w Dzień Grilla?
Źródło: https://pl.wikipedia.org; tytuł-wiersz Czesław Janczarski „Powiewa flaga”; https://wolnelektury.pl; http://www.dziennikpolski24.pl;