Razem silniejsi, czyli … idee Planu Schumana nadal aktualne …

Środa, 9 maja – Dzień Unii Europejskiej, Dzień Okulistyki,

 

Dzień Unii Europejskiej

Dzień Europy to święto europejskich państw, które obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja ( o Dniu Europy pisałam  (TUTAJ) ), natomiast w państwach Unii Europejskiej obchodzi się go oficjalnie 9 maja.

Dzień Unii Europejskiej – 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia od Dnia Rady Europy, nazywany jest Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej

Lokalne biura UE w Europie i na całym świecie przygotowują z tej okazji szereg wydarzeń, w których wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani niezależnie od wieku.

Każdego roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy oraz w działaniach mających na celu informowanie społeczeństwa o UE.

 

Dzień Okulistyki

Dzień Okulistów i Okulistyki został ustanowiony w rocznicę urodzin Ferdinada Monoyer, francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej w Lyonie. Ferdinand Monoyer stworzył tablicę używaną do badania ostrości wzroku. Litery wykresu czytane od dołu do góry po lewej stronie dają nazwisko Monoyer i skrót DM (docteur en médecine – doktor medycyny), a po prawej imię Ferdinand.

Dzień Okulistyki to dobry dzień, aby profilaktycznie zbadać swój wzrok i w razie konieczności w porę zareagować na ewentualne zmiany sprawności naszych oczu.

 

 

 

Natomiast wczoraj, to jest we wtorek, 8 maja – obchodziliśmy:

Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek przypadający corocznie 8 maja. Pierwszy raz bibliotekarze świętowali w 1985 roku, przy udziale Okręgowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) we Wrocławiu.

Dzień ten jest symbolem pracy bibliotekarzy i świętem, w którym jest okazja do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć społeczeństwa bibliotekarskiego, jak i refleksji o tożsamości bibliotek i ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego. To dzień bez kar w bibliotekach.

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek należy życzyć wszystkiego najlepszego dla Bibliotekarzy – spełnienia marzeń, realizacji osobistych i zawodowych aspiracji, zadowolenia z pracy oraz wielu radości …

… by w świecie na poły już
wirtualnym, pośpiesznym,
średnio wesołym,
w królestwie książek,
ciut zakurzonym,
czuwały nad nimi
biblioteczne anioły.
Aby czytelnik
znużony po trochu
chaosu światem,
wiedzy wciąż szukał u nich:
wiosną, zimą i latem …

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca – coroczne święto łączące 100 milionów wolontariuszy, obchodzone 8 maja w 192 krajach, w celu przedstawienia społeczeństwu zadań wykonywanych przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i rozpowszechniania idei humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy. Za datę obchodów przyjęto dzień urodzin Henriego Dunanta, założyciela Czerwonego Krzyża.

oraz   Narodowy Dzień Zwycięstwa, święto obchodzone w Polsce 8 maja upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie.

 

 

 

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org;   https://www.sand.pl;   https://europa.eu;   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz