Jedna z chorób autoimmunologicznych, czyli … „to może być toczeń!”

Czwartek, 10 maja – Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej, Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej, Światowy Dzień Tocznia,

 

Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej

Śmieci. Zapominamy o nich w momencie wystawienia kubła poza granicę naszej działki. Nie chcemy wiedzieć, co dzieje się z nimi po wrzuceniu worka do kontenera. Znikają w magiczny sposób, a my możemy dalej cieszyć się komfortowym życiem miejskiego czyściocha. Pracownicy służb komunalnych, na co dzień niemal dla nas niewidzialni, biorą na swoje barki ciężar zadań, które z jednej strony są niezbędne, a z drugiej niepożądane.

Zaspokojenie bieżących i nieprzerwanych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych – to najprościej zdefiniowany cel, jaki przyświeca szeroko rozumianej gospodarce komunalnej.

 

 

Transport publiczny, wodociągi i kanalizacja, gospodarka odpadami czy usługi społeczne to tylko wycinek potrzeb zaspakajanych przez podmioty komunalne działające w samorządach. 10 maja pracownicy komunalni mają swoje święto.

 

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

Otyłość, cukrzyca, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta – to najczęściej wymieniane przyczyny nadciśnienia tętniczego, zwiększającego ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, czy niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Według statystyk medycznych na nadciśnienie tętnicze choruje w naszym kraju ponad 9 milionów osób. Niestety, mniej niż połowa osób spełniających kryteria nadciśnienia tętniczego, w ogóle wie o swojej chorobie, a wśród osób leczonych z tego powodu mniej niż jedna trzecia osiąga zalecane cele terapeutyczne.
Zagrożenie udarem mózgu z powodu nadciśnienia tętniczego jest bardzo wysokie.

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą”. Rozwija się niepostrzeżenie i przez lata nie daje objawów. Powoli niszczy poszczególne narządy. W Polsce choroba ta dotyczy około 70 tysięcy osób rocznie, z czego 30 procent z nich, niestety, umiera. Jedyną skuteczną metodą, pozwalającą na uniknięcie śmiertelnego zagrożenia, jest wczesne wykrycie i podjęcie leczenia.

Maj to miesiąc kampanii oraz happeningów, które mają za zadanie podniesienie świadomości społecznej na temat diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Doskonałą okazją jest 10 maja, uznany za Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej.

Zachęcajmy wszystkich znajomych i przede wszystkim siebie do przeprowadzenia odpowiednich badań!

Światowy Dzień Tocznia

Toczeń to choroba, o której przed pojawieniem się w telewizji „Dr. House’a” niewiele osób w ogóle słyszało.  To ulubiona diagnoza doktora House ale też jedna z kampanii zdrowotnych, w którą zaangażował się Michael Jackson… Toczeń jest chorobą o której mało się mówi, często przywołuje, ale tak naprawdę mało kto wie co to jest.

W dniu 10 maja obchodzimy Światowy Dzień Tocznia. Święto organizowane jest przez Światową Federację Tocznia, a jego celem jest poprawa jakości życia osób dotkniętych toczniem oraz uświadamianie społeczeństwa na temat tej choroby.

Toczeń jest chorobą zapalną dotykającą około 5 000 000 ludzi na całym świecie. Kobiety w wieku reprodukcyjnym są najbardziej dotknięte tą chorobą układu odpornościowego, która polega na tym, że organizm zaczyna atakować własne zdrowe komórki. Objawy kliniczne tocznia zmieniają się w zależności od tego, który narząd zostaje dotknięty. Wyróżniamy więc toczeń rumieniowaty, który dotyczy skóry, a także toczeń układowy, który dotyka wiele narządów, w tym nerki, skórkę, serce, stawy.

Najczęściej w toczniu pojawia się gorączka, bóle związane z puchnięciem stawów, zaburzenia widzenia, a także inne objawy, które mogą mylić się z innymi chorobami i w ten sposób fałszować diagnozę. Dodatkową trudnością jest fakt, że przyczyny tocznia pozostają do dziś nieznane, nawet jeśli wydaje się, że kilka czynników może wpływać na pojawienie się tej choroby.

Ponieważ problemy z diagnozą tocznia są takie jakie są, i ponieważ objawów jest naprawdę mnóstwo, zarówno lekarze, jak i pacjenci, czasami zderzają się z niezrozumieniem. Choroba jest nieznana, większość lekarzy ogólnych nie jest w stanie jej rozpoznać, nawet jeżeli mają pacjenta tuż przed sobą. Diagnoza, a w konsekwencji i skuteczne leczenie, są więc dość często poza zasięgiem wszystkich cierpiących z powodu tocznia.

Postępy w medycynie bardzo wyraźnie jednak poprawiły leczenie tocznia. Kiedyś, choroba ta była śmiertelna. Jednakże niektóre postaci w dalszym ciągu są bardzo ciężkie, takie jak te, które dotykają narządów wewnętrznych. Inne postaci pozostają łagodne, na obraz postaci skórno – stawowych.

Światowy Dzień Tocznia został ogłoszony w Anglii, przez międzynarodową komisję reprezentującą trzynaście krajów. Komisja ta miała na celu poinformowanie szerokiej publiczności oraz lekarzy o naturze tej choroby, jak również zachęcenie społeczności naukowej do szukania terapii przeciwko toczniowi.

 

Dr House – C’mon get happy!

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://szuflada.net;   https://www.termedia.pl;   http://www.biomedical.pl

Dodaj komentarz