Ten zawód wymaga wyrzeczeń, czyli … o zawodowych kierowcach i nie tylko …

Piątek, 11 maja – Dzień bez Śmiecenia, Dzień Doradcy Podatkowego, Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego,

 

Dzień bez Śmiecenia

Dzień bez Śmiecenia to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol. Projekt realizowany jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. W Polsce obchodzony od 2007 roku w dniu 11 maja.

Co roku dzień ten odbywa się pod innym hasłem. W ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia przygotowywana jest co roku inna elektroniczna kartka, którą można pobrać ze strony akcji i przesłać znajomym. Kartka zachęca do poznania zasad prawidłowej segregacji. Odbywają się wówczas wydarzenia organizowane z inicjatywy przedsiębiorców, firm komunalnych, samorządów i osób prywatnych.

 

 

Odpady „produkujemy wszędzie” – w domu, na wakacjach – nad jeziorem czy w górach, w czasie podróży samochodem, w biurze, na budowie – wymieniać można bez końca. W każdym miejscu, w którym jesteśmy i spędzamy czas. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, co robimy z papierkami po cukierkach, zapisanymi kartkami, butelką po soku czy puszką po mielonce… Jadąc samochodem nie wyrzucajmy papierków czy plastikowych butelek przez okno do lasu….

Wydaje się, że wszyscy to wiemy, ale jak jest naprawdę widać na naszych ulicach, w lasach, czy nad jeziorami.

 

Dzień Doradcy Podatkowego

Dzień Doradcy Podatkowego jest obchodzony na pamiątkę uchwalenia przez Sejm RP ustawy z 11 maja 2001 roku, zgodnie z którą Minister Finansów został zobowiązany do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. To dało początek samorządu zawodowego doradców podatkowych w Polsce.

Doradca podatkowy to wolny zawód zaufania publicznego powołany 1 stycznia 1997 roku ustawą z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. W praktyce zawód był wykonywany jeszcze przed ustanowieniem samorządu zawodowego tzn. Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

 

 

Czynności doradztwa podatkowego wykonywane być mogą zawodowo tylko przez osoby fizyczne, które uzyskały wpis na listę doradców podatkowych prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych, adwokatów i radców prawnych oraz osoby prawne wpisane do prowadzonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego.

 

Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego

Jak podaje Wikipedia kierowca zawodowy to kierowca wykonujący zarobkowy przewóz drogowy towarów lub osób. Musi się legitymować kartą kwalifikacji zawodowych kierowcy czyli dokumentem potwierdzającym wymagane wykształcenie lub wyszkolenie potrzebne do wykonywania zawodu kierowcy na określonych typach pojazdów.

W wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej wydawana jest odpowiednia karta zgodna z ISO/IEC 7810.

Jak podają statystki zdecydowanie największą liczbę zawodowych kierowców zatrudnia się dziś w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Warto wiedzieć, iż polscy kierowcy uchodzą tam za wysoko wykwalifikowanych i porządnych pracowników, właśnie dlatego mają spore szanse na znalezienie swojej wymarzonej pracy właśnie w tych krajach. A jedną z najważniejszych zalet pracy na wyspach jest oczywiście wysokość tamtejszego wynagrodzenia. Pensja jest tam bowiem zazwyczaj około czterokrotnie wyższa niż w naszym kraju.

Pamiętajmy jednak, iż wszyscy zainteresowani właśnie takiego rodzaju pracą powinni wykazywać się kilkoma bardzo istotnymi cechami, a przede wszystkim doskonałymi umiejętnościami prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także dużą umiejętnością koncentracji uwagi, nawet przez bardzo długi czas. Są to przecież podstawowe cechy, które powinien posiadać prawdziwy zawodowy kierowca.

Każda osoba, która pragnie podjąć pracę poza granicami Polski powinna dodatkowo znać tamtejsze przepisy oraz język. Jest to bez wątpienie niezwykle ważne, aby otrzymać pracę w danym kraju.

Z okazji święta zawodowych kierowców życzymy im, by mogli spędzać więcej czasu we własnym domu.

 

MałYzDużyM – Kierowca zawodowy ( official video ) 2017 / 2018 (Helka&Snajper, Polscy Truckersi)

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  http://www.ekologia.pl;  http://motopodprad.pl;

Dodaj komentarz