Stobnica – zamek na wodzie, czyli … kto zabroni bogatemu …

Sobota, 14 lipca

Za górami, za lasami, za siedmioma rzekami (i kilkoma wiekami), stał sobie zamek gdzie był/żył stary król …

Tyle bajka.

Życie bywa czasami bardziej zaskakujące i bajka może się urzeczywistnić. Trzeba mieć tylko wielkie marzenia, wielkie środki na realizację i … do dzieła!

 

Magik Band – Wysoki zameczek 2015 (Lyrics)

 

Burza wybuchła w sobotę 7 lipca rano, gdy na profilu „Zwiadowcy historii” na Facebooku zamieszczono kilka zdjęć z budowy z krótką notką: „Taka ciekawostka… ktoś sobie buduje zamek na jeziorze Stobnica w Puszczy Noteckiej. Długość ponad 200 m, zdjęcie z map google.  (TUTAJ)

 

Zdjęcie użytkownika Zwiadowca Historii.
 ***

Stobnica to niewielka wieś w gminie Oborniki. Mieszka tutaj zaledwie nieco ponad 100 mieszkańców. Wieś usytuowana jest na skraju Puszczy Noteckiej. Znajduje się tutaj jedyny w Polsce Park Wilczy. Od 1974 roku mieści się w niej również Stacja Badawcza Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prowadzone są tu prace nad odtworzeniem ginących gatunków zwierząt, np. tarpanów, cietrzewi. Pierwsza hodowla wilków w puszczy została założona przez profesora Andrzeja Bereszyńskiego w latach 90. XX wieku. Zwierzęta znajdujące się w Stobnicy odbierano bardzo często kłusownikom. Pracownicy Parku Wilczego opowiadają turystom o zachowaniach stadnych, środowisku życia oraz reintrodukcji wilka. Zwierzę zostało objęte ścisłą ochroną gatunkową w roku 1998. W Polsce żyje obecnie zaledwie 600 wilków, a w Stobnicy 8 osobników.

Dawniej znajdowały się tam stawy rybne, które były ogólnie dostępne dla mieszkańców. Około 2005 roku teren pozyskała spółka D.J.T. Spółka, po uzyskaniu pozwolenia wodno-prawnego, zleciła modernizację stawów. Dotychczasowe stawy zostały zalane i stworzono jeden sztuczny zbiornik (czy też przedłużenie jeziora Stobnica?), na którym usypano sztuczną wyspę. Po około czterech latach przedstawiciele spółki zwrócili się do Urzędu Miasta w Obornikach o przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z kolei w 2010 roku marszałek województwa wielkopolskiego wydał decyzję o odlesieniu 2,69 ha terenu, na którym dzisiaj powstaje zamek. W 2011 roku na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu sporządzona została opinia dotycząca wpływu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na środowisko. Jej autorzy uznali, że potencjalna inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na Puszczę Notecką i znajdujący się tam obszar Natura 2000. Jeszcze pod koniec 2011 roku Rada Miejska w Obornikach uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakładał przeznaczenie części tamtego terenu pod zabudowę usługową. Zanim jednak rozpoczęła się budowa, jeszcze na początku 2015 roku, powstał kolejny raport dotyczący oddziaływania inwestycji na przyrodę. Raport, który sporządziły te same osoby, znowu stwierdzał, że budowa zamku nie wpłynie negatywnie na okoliczną przyrodę. Dzięki temu ostatecznie w 2015 roku starosta powiatu obornickiego wydał pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych.
Wydano pozwolenie na budowę obiektu: „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego, budynku gospodarczego wraz z infrastrukturą techniczną”. Jest to normalna inwestycja deweloperska tyle, że o specyficznej architekturze. Budynek w swym charakterze nawiązuje do średniowiecznych zamków otoczonych fosą.
Tajemnicza budowa w samym sercu Puszczy Noteckiej na obszarze objętym ochroną w ramach projektu Natura 2000 trwa już trzeci rok. W pobliżu są też inne obszary chronione: Kiszewo i Dąbrowy Obrzyckie.

 

Wizualizacja: różne elewacje zamku
Znalezione obrazy dla zapytania kto wydał pozwolenie na budowę zamku w puszczy
 Serwis Nasze Miasto Oborniki oraz serwis Money.pl
Zamek w Stobnicy zlokalizowany jest na terenie istniejącego zbiornika wodnego. Na sztuczną wyspę o długości około 300 metrów prowadzą dwie kładki pieszo-jezdne. Sam obiekt ma się składać z 15 kondygnacji. W raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na obszar Natura 2000 Puszcza Notecka, jest napisane:  „na szerokiej bazie dolnej kondygnacji zaprojektowano zestaw brył piętrzących się w górę i stopniowo wytracających wysokość. Najwyższym akcentem jest smukła dominanta. Wysokość budynku wynosić będzie 47,96 m”.
Do obiektu nie ma dostępu od strony lądu, teren wokół całego jeziora z przybrzeżnym lasem okala wysoki płot z siatki. Część mieszkalna zamczyska jest otoczona nie tylko wodą, ale i wysokim murem.
W oficjalnych dokumentach „zamek” figuruje jako „budynek wielorodzinny wraz z zapleczem”. Liczna to musi być rodzina, skoro budynek ma mieścić 107 osób, razem z 10-osobową obsługą. Prawdopodobnie mamy więc do czynienia z przyszłym hotelem.

 

Znalezione obrazy dla zapytania zamek na jeziorze stobnica
Znalezione obrazy dla zapytania wilczy park stobnica
http://poznan.naszemiasto.pl
Czyli, zamek w Stobnicy to po prostu podręcznikowy przykład ekologicznej inwestycji zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, a wszystko dzięki instytucjom państwowym, jak zwykle stojącym na straży wspólnego dobra?
Najważniejsze jest jednak pytanie: czy taki kilkudziesięciometrowej wysokości zamek musiał stanąć akurat w tym miejscu? Wydaje się, że w Polsce jest dużo miejsc, które byłyby lepszym miejscem na tę inwestycję.

Podobny obraz

 

Money.pl jako pierwszy w Polsce, dotarł do projektanta tajemniczego zamku w Puszczy Noteckiej. Jest nim dr Waldemar Szeszuła, architekt z Poznania.

Według niego zamek w Puszczy Noteckiej nie będzie hotelem, a „małym, tajemniczym miasteczkiem”. W języku polskim trudno znaleźć proste określenie na taką kompozycję, jaką stanowi powstający w Stobnicy budynek. Nie hotel, a mieszkania i usługi. Nie w sercu puszczy, a na jej obrzeżach. Nie zamek, a prawdziwe historyczne miasteczko z uliczkami, dziedzińcami i zaułkami – tak przedstawia swój projekt. Twierdzi, że przychodząc do tego miejsca, wejdziemy w świat zaczarowanej architektury historycznej.  Budynek ma sprawiać wrażenie, że stoi w tym miejscu od zawsze.  On nie projektował hotelu. W Stobnicy powstają mieszkania z warstwą usługową. Nikt nie niszczył środowiska, a całość jest budowana na dawnych stawach hodowlanych ryb – najprawdopodobniej karpia. Budowla w Stobnicy ma przypominać małe włoskie miasteczka i przyciągać turystów z całej Polski. Ze względu na swoją złożoność jest to niemal małe warowne miasteczko. Cechy obronne dominują w zewnętrznym wizerunku, wewnątrz pojawiają się wąskie uliczki, dziedzińce, zaułki. Jest to bardzo skomplikowana struktura, o bogatej formie. Zamek to potoczne określenie, stosowane bez namysłu, dla każdego obiektu o cechach nawiązujących do historycznych budowli obronnych.

Jaki los czeka kontrowersyjną inwestycję. I co będzie w środku?  Niestety, obowiązuje go klauzula poufności. Od inwestora zależy w jakiej formie i kiedy przedstawi pełne założenia tego pomysłu. Przyznaje, że jest zaskoczony medialnym zgiełkiem wokół tej sprawy.

Inwestor nie zdradza szczegółów, a tymczasem powstają teorie, że będzie tam basen olimpijski, że będzie ogromna sala bankietowa, że to będzie hotel.  Chciano ten budynek zrealizować, wykończyć i dopiero wtedy przedstawić. Ocena dzieła architektonicznego nie może odbywać się na postawie zdawkowych informacji, plotek i często przekłamanych doniesień. Po ukończeniu obiektu wszyscy będą mieli możliwość pełnej oceny i zapoznania się z jego programem.  Czy w końcu będzie to hotel – jak spekulują niektórzy – czy coś innego? To będzie budynek – powiedział dr Waldemar Szeszuła.

 

 

Jeśli zainteresowaliście się tym tematem – to dużo, dużo więcej wyszukacie w Internecie.

 

Ale, ale … Jeśli chcielibyście zaś poczuć się Panem Na Zamku a dysponujecie kasą – proszę bardzo!  (TUTAJ) znajdziecie coś, co może zaspokoić Wasze, chyba mimo wszystko, skromne ambicje …

 

 

 

 

Źródło:  http://blogmedia24.pl:  http://www.nowiny24.pl;   https://www.money.pl:   https://atrakcje.info.pl;    https://oko.press;   Zwiadowca Historii;

Dodaj komentarz