20 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Latarni Morskiej
Latarnia morska – to znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub w wodzie (latarniowiec). Wbrew nazwie może występować również na brzegu odpowiednio dużego zbiornika śródlądowego jakim jest np. jezioro, na którym prowadzona jest żegluga. Obsługą latarni zazwyczaj zajmuje się specjalnie do tego celu zatrudniony pracownik – latarnik, jakkolwiek coraz większa liczba latarni jest zautomatyzowana i bezobsługowa.
Odkąd udostępniono je turystom, stały się także jedną z głównych atrakcji naszego wybrzeża. Czy można sobie wyobrazić wakacje nad Bałtykiem, bez choćby krótkiej wizyty w pobliskiej latarni?
Właściwie wakacje już się kończą, ale nie kończy się lato, które będzie trwało (przynajmniej kalendarzowe) do 22 września. I właśnie latarnie mogą się stać tematem przewodnim wspaniałej, kilkudniowej wyprawy wzdłuż naszego Bałtyku.
Latarnia morska Gdańsk Port Północny
Latarnia morska w Śwonoujściu
Na polskim, 514-o kilometrowym wybrzeżu znajduje się kilkanaście latarni morskich. Są to:
1. Świnoujście – najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, oraz jedna z najwyższych w Europie, położona jest w dzielnicy Warszów miasta Świnoujście (województwo zachodniopomorskie). Wysokość wieży 64,8 m.
2. Kikut – latarnia morska nad Zatoką Pomorską, położona w gminie Międzyzdroje w województwie zachodniopomorskim, na wyspie Wolin, na wzniesieniu Kikut. Wysokość wieży 18,2 m.
3. Niechorze – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona we wsi Niechorze (gmina Rewal, województwo zachodniopomorskie), na wysokim klifowym brzegu. Wysokość wieży 45 m.
4. Kołobrzeg – latarnia morska nad Zatoką Pomorską położona w mieście Kołobrzeg, w województwie zachodniopomorskim. Wysokość wieży 26 m.
5. Gąski – latarnia morska na Wybrzeżu Słowińskim, położona we wsi Gąski (woj. zachodniopomorskie). Wysokość wieży 49,8 m.
6. Darłowo – latarnia morska położona w mieście Darłowo (województwo zachodniopomorskie) w dzielnicy Darłówko. Wysokość wieży 21 m.
7. Jarosławiec – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona we wsi Jarosławiec (województwo zachodniopomorskie). Wysokość wieży 33,3 m.
8. Ustka – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w mieście Ustka (województwo pomorskie). Wysokość wieży 19,5 m.
9. Czołpino – latarnia morska położona we wsi Czołpino (województwo pomorskie). Wysokość wieży 25,2 m.
10. Stilo – latarnia morska na wybrzeżu Bałtyku, położona w miejscowości Osetnik (dawniej Stilo), niedaleko Sasina (województwo pomorskie). Wysokość wieży 33,4 m.
11. Rozewie – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona na przylądku Rozewie (powiat pucki). Wysokość wieży 32,7 m.
12. Jastarnia – latarnia morska położona w mieście Jastarnia (województwo pomorskie), na Mierzei Helskiej. Wysokość wieży 13,5 m.
13. Hel – latarnia morska położona w mieście Hel (województwo pomorskie), na końcu Mierzei Helskiej. Wysokość wieży 41,5 m.
14. Sopot – obiekt nawigacyjny na polskim wybrzeżu Bałtyku, położony w Sopocie (województwo pomorskie). Od czasu zmniejszenia zasięgu świetlnego do 7 Mm, według obowiązujących kryteriów w tym zakresie, nie jest już formalnie latarnią morską, ale dalej jest tak nazywaną. Wysokość wieży 30 m.
15. Gdańsk Port Północny – najmłodsza latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w dzielnicy Stogi z Przeróbką miasta Gdańsk (województwo pomorskie), na terenie Portu Północnego. Wysokość wieży 56 m.
16. Gdańsk Nowy Port – zabytkowa, nieczynna latarnia morska położona w dzielnicy Nowy Port miasta Gdańsk (województwo pomorskie). Wysokość wieży 31,3 m.
17. Krynica Morska – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w mieście Krynica Morska (województwo pomorskie), na Mierzei Wiślanej. Wysokość wieży 27 m.
Lubimy i szanujemy nasze morskie latarnie.
Malujemy z nimi piękne, nastrojowe obrazy …
Komponujemy przejmujące utwory, jak chociażby ten, szwedzkiego zespołu Bulletrain, uprawiającego heavy metal i hard rock …
Bulletrain – Old Lighthouse
„Nie idź do starej latarni morskiej nocną porą, bo ciemność może ukraść twoje wschody słońca, do starej latarni w nocy nie idź”
Piszemy wiersze …
„Bajka o latarni morskiej”
W czasach tak bardzo odległych,
że myślą sięgnąć nie mogę,
latarnia morska powstała,
by statkom wskazywać drogę.
Minęły lata i wieki,
fal przepłynęło niemało.
Latarnia w proch się rozpadła,
lecz światło jej pozostało.
I płonąć będzie po wieki
pośrodku morskiej otchłani
by każdy statek dopłynął
bezpiecznie do swej przystani.
Kalina Beluch
Piszemy o latarniach książki …
Uwieczniamy je na znaczkach pocztowych …
Emitujemy dukaty z ich wizerunkami
Emisja 2008 (bimetal)
Emisja 2009 (bimetal)
A przede wszystkim latarnie morskie uwielbiamy zwiedzać …
Latarnia morska Stilo koło Łeby
Latarnia morska na Rozewiu
Latarnia morska w Gąskach
I jeszcze jedna, świetna kompozycja – tym razem Vision Divine, powermetalowy zespół z Włoch
Vision Divine – The Lighthouse
„Latarnia morska w ciemności, jak odpowiedź na wiele modlitw… znajdziesz zbawienie
Latarnia morska w ciemności, jak kotwica w burzliwym morzu, pokazująca drogę…”
Czasami latarnia może wyglądać tak nierzeczywiście jak bajkowy obraz. Fotograf Tom Gill był w stanie uchwycić te niesamowite ujęcia jednej z latarni w rejonie Wielkich Jezior, a konkretnie w St. Joseph North Pier w USA. Właśnie tam, w grudniu 2014 roku, zima dała się przyrodzie we znaki przynosząc nie tylko intensywne opady śniegu, ale także wyjątkowo niskie temperatury. W czasie chłodów nad brzegiem jeziora Michigan bardzo często tworzą się wspaniałe krajobrazy.
Rozwój technologii spowodował, że latarnie morskie są dzisiaj niepotrzebne. Mam jednak nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy aby je rozebrać np. ze względu na cegłę?
Żródło: http://krolowa-superstar.blog.pl/2014/12/06/fantastyczne-bajkowe-krajobrazy-zimy-na-jeziorze-michigan-zdjecia/, https://weather.com/travel/news/frozen-lighthouses-lake-michigan-photos, https://en.wikipedia.org/wiki/St._Joseph_North_Pier_Inner_and_Outer_Lights, http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/