Szanujmy dobro człowieka, jego godność i jego prawa, czyli … bądźmy humanitarni

Nietypowe święta:
19 sierpnia – Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
                     – Światowy Dzień Fotografii

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej (World Humanitarian Day) – międzynarodowe, coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.  Dzień ten upamiętnia zamach bombowy w 2003 roku na placówkę ONZ w Bagdadzie, podczas której zginął Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sergio Vieira de Mello.

Obchody Dnia mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie i przybliżenie znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Dzień ten jest również okazją, aby wyrazić szacunek w stosunku do wszystkich pracowników humanitarnych ONZ i innych organizacji oraz uczcić pamięć tych, którzy pełniąc obowiązki stracili życie.

W obchodach biorą udział między innymi Biuro ONZ do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej i Polska Akcja Humanitarna z prezesem Janiną Ochojską na czele.

Stałe misje Polskiej Akcji Humanitarnej obejmują Sudan Południowy, Somalię, Syrię, Ukrainę, Irak. Pomoc humanitarna to działania mające na celu ratowanie życia i niwelowanie cierpienia ludzi poszkodowanych na skutek kryzysów humanitarnych. Świadczona jest ona w oparciu o potrzeby ludzi i poprzedzona rozpoznaniem potrzeb. Kieruje się zasadami:

  • humanitaryzmu – niezależnie od warunków, każdy człowiek powinien być traktowany z szacunkiem a  jego życie stanowi wartość, którą należy chronić. Humanitaryzm przejawia się w ratowaniu życia ludzkiego oraz zmniejszaniu cierpienia;
  • bezstronności – podstawą niesienia pomocy humanitarnej jest  wyłącznie zaistniała potrzeba, udzielanie pomocy humanitarnej nie może być uzależnione od narodowości, rasy, wyznania ani poglądów politycznych czy zaszłości historycznych;
  • neutralności – udzielanie pomocy humanitarnej nie łączy się ze wspieraniem żadnej ze stron konfliktu zbrojnego lub innego sporu, w trakcie którego organizowana jest pomoc humanitarna;
  • niezależności – oznaczająca autonomię celów humanitarnych oraz politycznych, gospodarczych i militarnych.

Polska aktywnie włącza się w międzynarodowe wysiłki mające na celu niesienie pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących. Wspiera poszkodowanych w wyniku konfliktu w Libii (w tym dofinansowanie działań UNICEF i UNHCR w Libii oraz projektu dotyczącego pomocy żywnościowej Ambasady RP w Kairze na pograniczu libijsko-egipskim). Przekazała również wsparcie dla podstawowych międzynarodowych organizacji i funduszy humanitarnych takich jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, UNHCR, UNRWA, UN OCHA i Centralny Fundusz Reagowania Kryzysowego (CERF).

„To nie tylko odruchy serca sprawiają że pomagamy innym” /AFP

Duża część społeczeństwa uważa, że pracownicy humanitarni to ludzie, którzy bezinteresownie poświęcają się pracy na rzecz innych, nie przyjmując za to wynagrodzenia. Jak wyjaśnia Olga Blumczyńska rzeczniczka PAH,  pracownicy humanitarni to nie wolontariusze, ale profesjonaliści wyspecjalizowani w organizowaniu pomocy, negocjacjach i zarządzaniu. „To nie tylko odruchy serca sprawiają że pomagamy innym. To przede wszystkim wiedza, jak profesjonalnie działać, wiedza na temat zarządzania budżetami, realizacja projektów . Zgadzamy się z tym, że to nie jest zwykła praca, to jest misja do której trzeba mieć powołanie. Ale nie dałoby się wykonywać tego zawodu, gdyby nie odpowiednie kwalifikacje”.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej przypomina nam o konieczności działania w celu łagodzenia ludzkiego cierpienia.  Niech 19 sierpnia będzie dniem inspiracji, solidarności i bezinteresownej chęci niesienia pomocy potrzebującym, które stanowią o istocie naszego człowieczeństwa.

 

Beyonce wspiera World Humanitarian Day.

 

 

 

 

Żródło: Wikipedia,   http://fakty.interia.pl/polska/news-dzis-swiatowy-dzien-pomocy-humanitarnej,   https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Akcja_Humanitarna,    http://www.newsweek.pl/swiat/organizacje-humanitarne-pomoc-polska-akcja-humanitarna,   http://www.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/wiadomosci/swiatowy_dzien_humanitarny_pod_haslem__jedna_ludzkosc_

2 comments

  1. Michał Serwiński says:

    Dziękujemy za ten post i wzmiankę na temat Polskiej Akcji Humanitarnej. Cieszymy się, że tacy ludzie jak Ty interesują się i piszą o humanitaryzmie.

    • Lidia says:

      Przeżyłam już trochę i wiem, że tam gdzie się dzieje krzywda, należy pomagać. W skali mikro – sami. W makroskali – dobrze, że funkcjonują takie organizacje jak Wasza. To ja dziękuję za to, że istniejecie!

Dodaj komentarz