Czwartek, 20 grudnia – Międzynarodowy Dzień Ludzkiej Solidarności, Dzień Ryby, 1991 – Polska została przyłączona do Internetu, Album Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” jako pierwsze polskie wydawnictwo muzyczne otrzymał status Złotej Płyty,
Danny-Elfman-OST-Big-Fish-Underwater-www.my-free-mp3.net-.mp3
Międzynarodowy Dzień Ludzkiej Solidarności
Dzień Ryby
Święta te opisałam oczywiście już rok temu – (TUTAJ).
Ci wszyscy, którzy od dawna odwiedzają mój blog, już pewnie się zorientowali, że bardzo lubię bajki i baśnie – cały świat baśniowy. I dlatego dzisiaj, z okazji Dnia Ryby, chciałam zaprosić Was na Dużą Rybę.
Oczywiście „Duża ryba” to dramat-fantasy w reżyserii mojego ulubionego Tima Burtona. Scenariusz powstał na podstawie książki Daniela Wallace’a o tym samym tytule.
W filmach Tima Burtona roi się od dziwacznych bohaterów, fantazji, mitów i koszmarów i tę doskonale sprawdzoną poetykę wykorzystał również w tym filmie. Porusza głębsze problemy – pozostając bajką.
Film otrzymał aż 22 nominacje do Oskara. To dużo.
Dzisiaj zapraszam do obejrzenia tylko zwiastuna, a w święta – całego filmu.
Wierzcie mi – naprawdę warto oderwać się od rzeczywistości, zwłaszcza, że będziemy mieli ku temu okazję, bo – święta za pasem!
Big Fish – Trailer
***
Dzięki niemu, mogę gościć u siebie codziennie ponad 500 moich sympatyków. Przeszło 27 lat temu byłoby to niemożliwe…
W roku 1991 – Polska została przyłączona do Internetu
Pierwsze internetowe łącze analogowe zostało uruchomione 26 września 1990 r. i miało ono prędkość 9600 bit/sek. Pierwsza transmisja internetowa w Polsce miała miejsce w listopadzie 1990 roku i jest związana z osobą dr. Grzegorza Poloka z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, który ściśle współpracował z Międzynarodowym Ośrodkiem Badań Jądrowych w Genewie. Internet w Polsce dostępny jest oficjalnie od 20 grudnia 1991 roku.
30 kwietnia 1991 w Centrum Komputerowym Uniwersytetu Kopenhaskiego zarejestrowano krajową domenę najwyższego poziomu „.pl”.
17 sierpnia 1991 z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zestawiono pierwsze, trwające 1 minutę, połączenie internetowe przy wykorzystaniu protokołu TCP/IP, z Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze.
20 grudnia 1991 placówki naukowe Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Fizyki Jądrowej i Obserwatorium Astronomiczne oraz pojedyncze komputery w Krakowie, Toruniu i Katowicach zostały podłączone do Internetu. Tego samego dnia Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w łączności z Polską.
W czerwcu 1991 została uruchomiona sieć szkieletowa POLPAK Telekomunikacji Polskiej. W roku 1992, jako pierwsza polska firma, ATM S.A. uzyskała dostęp do Internetu. W sierpniu 1993 roku powstał pierwszy polski serwer WWW, pod nazwą „Polska Strona Domowa”. W 1992 roku powstała pierwsza polska strona internetowa internet.pl, następnie 1995 roku powstał polski portal internetowy Wirtualna Polska.W kwietniu 1996 roku TP S.A. uruchomiła dostęp anonimowy do Internetu z wykorzystaniem modemów.
Serdeczne dzięki Wszystkim Twórcom INTERNETU!
***
50 lat temu, w roku 1968
album Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” jako pierwsze polskie wydawnictwo muzyczne otrzymał status Złotej Płyty
Dziwny jest ten świat to pierwszy autorski album muzyczny Czesława Niemena z 1967 roku wydany przez wytwórnię płytową Muza. Jako pierwsze wydawnictwo w historii 20 grudnia 1968 płyta otrzymała status „złotej”.
Na płycie znajdowały się takie utwory, jak: „Gdzie to jest”, „Nigdy się nie dowiesz”, „Ten los, zły los”, „Coś, co kocham najwięcej”, „Wspomnienie”, „Nie wstawaj lewą nogą”, „Dziwny jest ten świat”, „Jeszcze swój egzamin zdasz”, „Chciałbym cofnąć czas”, „Pamiętam ten dzień”, „Nie dla mnie taka dziewczyna”, „Chyba że mnie pocałujesz”, „Jaki kolor wybrać chcesz”, „Proszę, przebacz” oraz „Domek bez adresu”.
Czesław Niemen – Dziwny jest ten świat (oryginal)
Twórcy albumu to: Czesław Niemen (wokal, fortepian, organy), Akwarele (zespół wokalno-instrumentalny, pierwszy samodzielny zespół Czesława Niemena), Paweł Brodowski (gitara basowa), Tomasz Butowtt (perkusja), Tomasz Jaśkiewicz (gitara), Marian Zimiński (fortepian, organy) oraz Alibabki (żeński zespół wokalny – chórki).
***
A że świat może być dziwny – proszę, zobaczcie sami (TUTAJ)
***
Dzisiejszy wpis chcę zakończyć kolędą, która w tej chwili stała się bardzo modną kolędą światową, choć jej prapoczątki sięgają terenów Ukrainy sprzed XIX wieku, a może wyłoniły się z mroków dziejów?
To Szczedryk – jedna z najbardziej znanych kompozycji Mykoły Łeontowycza. Inspiracją dla utworu były zimowe ukraińskie pieśni obrzędowe – szczedriwki.
Kolejne redakcje Szczedryka opracowywane były w latach 1901-1919. Pierwsza prezentacja utworu przed publicznością zachodnią odbyła się 5 października 1921 w Carnegie Hall podczas koncertu Ukraińskiego Chóru Republikańskiego. Najwcześniejszą wersją jaką udało mi się znaleźć jest nagranie z 1957 roku.
Щедрик
W 1936 roku Peter J. Wilhousky napisał do melodii Łeontowycza angielskie słowa, dzięki czemu stała się ona popularną w Stanach Zjednoczonych kolędą pod nazwą Carol of the Bells.
Przez kolejne dni przedświąteczne będę dla Was zamieszczała jakąś ciekawą wersję tej oryginalnej kolędy dającej wiele możliwości wykonawczych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org;