Piątek, 21 grudnia – Dzień Pamięci o Poległych na Misjach, Światowy Dzień Pozdrawiania Brunetek, Dzień Orgazmu, Jane Fonda – amerykańska aktorka producentka filmowa pisarka działaczka polityczna, Michał Piela – polski aktor filmowy telewizyjny i dubbingowy,
Chris Rea ~ Driving Home For Christmas (1986)
Śpiewam tę piosenkę
Żeby zająć czymś czas
Jadę moim autem
Jadę do domu na Święta
***
Dzisiaj obchodzimy
Dzień Pamięci o Poległych na Misjach
Światowy Dzień Pozdrawiania Brunetek
Dzień Orgazmu
Pisałam o tym (TUTAJ) .
A dzisiaj, po tych wszystkich autostradach i szczytach (górskich i nie tylko), pozostając w temacie orgazmów, chciałam przypomnieć pewną obecnie 81 letnią, nobliwą panią. Większość pamięta ją jako propagatorkę zdrowego stylu życia. Przez niemal całą dekadę układała własne ćwiczenia aerobiku, wydawała książki oraz kasety wideo.
Ja będę pamiętać ją przede wszystkim jako piękną Barbarellę. Naprawdę piękną!
Przyszła na świat 21 grudnia 1937 roku. Nasza szacowna jubilatka to:
Jane Fonda, amerykańska aktorka, producentka filmowa, pisarka, działaczka polityczna
Urodziła się w Nowym Jorku jako córka aktora Henry’ego Jaynesa Fondy i finansistki Frances Seymour Fondy. Imię zawdzięcza trzeciej żonie króla Henryka VIII – Jane Seymour. Jej młodszy brat Peter Henry (1940) został zawodowym aktorem, scenarzystą i reżyserem filmowym.
W wieku 15 lat Jane uczyła się tańca w Fire Island Pines w Nowym Jorku. Jako dziecko kilkakrotnie zmieniała szkołę. Jako nastolatka, po wyrzuceniu z kolejnej placówki, wyjechała do Paryża, by kształcić się w zakresie malarstwa. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych przez jakiś czas pracowała jako modelka. Trafiła nawet na okładkę „Vogue”.
Karierę aktorską rozpoczęła w 1954 roku, kiedy to zagrała u boku ojca w przedstawieniu charytatywnym Dziewczyna z prowincji. Filmy w których przyszło jej grać, były raczej mierne, a za rolę W chłodzie dnia dostała „statuetkę dla najgorszej aktorki”. Po tym filmie wyjechała do Paryża. Tam spotkała Rogera Vadima, za którego wyszła za mąż.
Małżeństwo zaowocowało córką Vanessą oraz kilkoma filmami, między innymi Barbarellą. To w nim można było obejrzeć pierwszy striptiz w kosmosie, a przynajmniej w kosmicznych warunkach.
Barbarella, by Roger Vadim (1968) – Opening sequence
„Barbarella – królowa galaktyki” też nie była filmem najwyższych lotów. Świadczy o tym choćby scenariusz powstały na podstawie komiksu Jean-Claude’a Foresta.
Główną bohaterką filmu jest Barbarella, kobieta, która na rozkaz prezydenta Ziemi przemierza kosmos, by odnaleźć pewnego człowieka, który może doprowadzić do zagłady wszechświata. Po drodze przeżywa liczne przygody, także erotyczne…
***
21 grudnia 1978 w Katowicach, urodził się
Michał Piela – polski aktor filmowy, telewizyjny i dubbingowy
Najbardziej znany jest z roli aspiranta Nocula w serialu Ojciec Mateusz.
W 2003 ukończył PWST w Warszawie, ale już wcześniej pojawił się w serialu Plebania.
Oprócz występów w serialach i filmach zajmuje się także dubbingiem w filmach i grach komputerowych.
W związku ze znaną postacią policjanta (zwanego w żargonie m.in. psem) zagrał rolę psa w filmie reklamowym na rzecz ochrony psów „Mafia dla Psa”.
Mimo, że wysoki (mierzy 196 cm wzrostu) to trochę mało zauważalny. A przecież od 2001 roku zagrał w tak dużej ilości filmów…
Filmy z udziałem Michała Pieli, to:
- 2001: Plebania, Pokój na czarno,
- 2002: Wiedźmin, Na jelenie,
- 2003: Plebania, Magiczne drzewo, Kasia i Tomek, Czarno to widzę,
- 2003–2004: Glina,
- 2004: Serce gór, Pensjonat pod Różą, Camera Café,
- 2005: Rozdroże Cafe, Plebania, Okazja, Oda do radości, Niania, Lokatorzy, Lawstorant, Kryminalni, Boża podszewka II,
- 2006: Trójka do wzięcia, Magda M., Królowie śródmieścia,
- 2006–2008: Hela w opałach,
- 2006: Dublerzy, Dublerzy, Apetyt na miłość,
- 2006–2007: Dwie strony medalu,
- 2007: Złotopolscy, Ryś, Ogród Luizy, Na dobre i na złe, Ja wam pokażę!, Faceci do wzięcia, Ekipa, Egzamin z życia, Determinator, To nie tak, jak myślisz, kotku, Teraz albo nigdy!, Rozmowy nocą, Ojciec Mateusz, Niezawodny system, Na kocią łapę, Magiczne drzewo, Fala zbrodni, Czas honoru,
- 2009: Zamiana,
- 2010: Śluby panieńskie, Mam Cię na taśmie,
- 2011: Sztos 2,
- 2012: Hotel 52, Być jak Kazimierz Deyna,
- 2014: Wkręceni, Na krawędzi 2, Baron24,
- 2016: 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach,
- 2017: O mnie się nie martw,
- od 2018: Nie czekaj!
***
Wczoraj obiecałam Wam przybliżyć historię trawestacji jednej staroukraińskiej ludowej dumki.
Pierwsza prezentacja utworu przed publicznością zachodnią w Carnegie Hall, tak się spodobała, że w 1936 roku Peter J. Wilhousky napisał do melodii Łeontowycza angielskie słowa, dzięki czemu stała się ona niezwykle popularną w Stanach Zjednoczonych kolędą pod nazwą Carol of the Bells.
Czterotaktowy motyw, na którym opiera się budowa utworu:
Libera – Carol of the Bells (Concert Version)
***
Zbliża się Wigilia. Będziemy się spotykać przy stole z naszą najbliższą, ale też czasami z nieco dalszą rodziną, z którą niekoniecznie mamy tematy do rozmów. Ponieważ spotykamy się nie tylko z powodu tradycji, ale też i z powodów religijnych, należy uszanować Ten Czas i absolutnie nie poruszać tematów związanych z sytuacją instytucji zwanej Kościołem. O czym więc rozmawiać? Można o pogodzie (ale jak długo?), można o polityce (ale gdzie dwóch Polaków – tam 3 zdania), można o swoich zwierzakach (w końcu to właśnie dziś mogą powiedzieć co o nas myślą) i o dzieciach (ale o nich w dzisiejszych czasach trudno dyskutować). Można też o naszych wspaniałych wnukach (ale dzisiaj wszystkie dzieciaki są tak inteligentne i elokwentne, że trudno się licytować). Natomiast można i należy wykazać się troską o ich zdrowie. Myślę, że temat zdrowia naszych najbliższych czy nas samych, to temat bliski nam wszystkim i nie powinien powodować większych zadrażnień. Filmik poniżej pomoże nam samym wyjaśnić pewne zagadnienia, jako tako je zrozumieć a przez to poszerzyć naszą wiedzę, którą możemy (nie daj Boże) kiedyś wykorzystać. Ale tę wiedzę trzeba posiadać, aby nie być tylko przysłowiową papugą.
https://youtu.be/s1P2sZ6CzP8
Jerzy Zięba o aluminium w szczepionkach i opinia Głównego Inspektora Sanitarnego
Źródło: https://pl.wikipedia.org