Krok po kroku, krok po kroku, najpiękniejsze w całym roku idą święta, czyli … ubieramy choinki

Sobota, 22 grudnia – Godowe Święto Szczodre Gody, 1882 – w domu przyjaciela Thomasa Edisona  zapłonęły pierwsze elektryczne lampki na choince

 

 

CLEO – Coraz bliżej Święta | #Dziekuje

 

Godowe Święto, Szczodre Gody

O dzisiejszym święcie zwanym Godowe lub Szczodre Gody możecie  przeczytać (TUTAJ)

Pisałam wtedy, że echem Szczodrych Godów było dekorowanie podłaźniczki – gałęzi jodły, świerku lub sosny którą podwieszano pod sufitem, nad drzwiami lub oknem. Ja dzisiaj nie pokusiłam się na taką oryginalną ozdobę, tylko wzorem dużo późniejszej tradycji, ustroiłam pięknie choinkę. Ponieważ znudziły mi się te wszystkie nowo przybyłe do Polski odmiany świerków i jodeł, kupiłam świerka pospolitego. Jest nieduży (raptem przeszło metr) ale jest wysmukły i delikatny i mam gwarancję, że rósł w doniczce, bo korzonki poprzerastały otwory.

Co prawda według tradycji powinnam ubrać choinkę w wigilijny poranek. Tak było w moim rodzinnym domu, gdzie mama z babcią przygotowywały wigilijną kolację, tata na podwórku patroszył karpie, a ja z bratem ubierałam choinkę. Obok bombek na choince wieszało się cukierki, malutkie czerwone jabłuszka, pierniki, malowane na złoto orzechy, własnoręcznie robione ozdoby, łańcuchy i maleńkie świeczuszki (parominutowe jednorazówki) obsadzone w maleńkich blaszanych lichtarzykach na żabkach. Dekorację dopełniały strzępki waty imitujące biały, puszysty śnieg. Pamiętacie?

Takie choinki były żyjące i ciekawe, bo zawsze w swych kolczastych gałązkach ukrywały jakiś smakołyk, który poprzez to, że wisiał  na świątecznym drzewku, nabierał odświętnego smaku. Bajka się działa…

Z brata było czasami więcej szkody niż pożytku, bo wyjadał co lepsze cukierki z Mieszanki Wedlowskiej, która na święta była obowiązkowo. Taki Bajeczny czy Pierrot potrafił zniknąć bez śladu, nawet bez kawałeczka nitki którą był obwiązany.

Świąteczne drzewko stało w domu do Trzech Króli, potem trzeba je było rozebrać i wyrzucić. Niejednokrotnie stanowiło smętny widok, gdy spomiędzy ozdób i papierków po cukierkach przezierały nagie gałązki.

Dzisiaj, presja wywierana przez media i sklepy zmusza nas do tworzenia świątecznych dekoracji już w na początku grudnia. Większość z nas decyduje się jednak na kupno i dekorację choinki tydzień lub dwa przed Wigilią. Obecnie kościół katolicki pozwala ubrać choinkę na tydzień przed 24 grudnia i jest to zgodne ze współczesną tradycją.

Choinki są sztuczne więc mogą być w ciepłych domach jak długo chcemy. Ostatnio trendy choinkowe się zmieniły, i większość to drzewka żywe i nawet rosnące w doniczkach. Choć często bywają oszukane – mają obcięte korzenie przy samym pniu i tak są wetknięte w ziemię doniczki.

 

Wracając do tematu oświetlenia choinek, to właśnie 22 grudnia 1882 roku w Nowym Jorku

w domu przyjaciela Thomasa Edisona  zapłonęły pierwsze elektryczne lampki na choince

Była to pierwsza choinka na świecie oświetlona w ten sposób. Pomysł przyjął się dopiero po kilku latach, ponieważ cena lampek była bardzo wysoka. Lampki bożonarodzeniowe od 1890 roku są produkowane na masową skalę. Początkowo zdobyły popularność jedynie w Stanach Zjednoczonych.

W 1895 roku w Białym Domu za prezydentury Grovera Clevelanda pojawiła się choinka oświetlona lampkami elektrycznymi. Dopiero w 1923 roku wprowadzono ceremonię zapalania światełek na choince narodowej USA.

W tym roku lampki na Choince Narodowej przed Białym Domem włączył prezydent Donald Trump ostatniej niedzieli listopada. Zgodnie z tradycją lampki włączył w obecności pierwszej damy. W przemówieniu Trump życzył wszystkim Wesołych Świąt.

Nie zabrakło wielkiego odliczania. Takie ceremonie zapalenia lampek na choinkach w USA to prawdziwe show. Moment ten możecie obejrzeć   (TUTAJ) .

Świątecznie jest też na Manhattanie, gdzie 50 tysiącami kolorowych świateł rozbłysła choinka przed nowojorskim Centrum Rockefellera.

Choinka na Manhattanie /JASON SZENES /PAP/EPA

Lampki na bożonarodzeniowej choince zapalił burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. 22-metrowy, ważący 12 ton norweski świerk został udekorowany 50 tys. kolorowych lampek, a także gwiazdą utworzoną z 3 mln kryształów Swarovskiego i 70 „kolców”.
Gwiazda umieszczona na szczycie drzewa ma średnicę ok. 3 metrów i waży ponad 400 kg. Podświetlają ją diody LED. Projektantem gwiazdy jest urodzony w Łodzi i mieszkający w USA architekt Daniel Libeskind, znany m.in. z prac nad zagospodarowaniem kompleksu World Trade Center.Nowa Gwiazda Swarovskiego na choinkę w Rockefeller Center jest inspirowana pięknem światła gwiazd, czymś, co promieniuje na świat znaczeniem i tajemnicą – mówił Libeskind.

Architekt korzystał też z badań Leonarda da Vinci nad formami geometrycznymi. Jak pisał „New York Times”, projektując gwiazdę, Libeskind posługiwał się skomplikowaną technologią, a w części prac użyto specjalnej techniki utrwalania termicznego oraz kleju, pozwalającego przymocować kryształy do szkła.

Choinka została podarowana przez Shirley Figueroa i Lissette Gutierrez z Wallkill w stanie Nowy Jork. Drzewo zostało przetransportowane na Manhattan trasą liczącą ponad 110 kilometrów.

Ofiarodawczynie wyraziły nadzieję, że choinka przyniesie „jedność i szczęście” tym, którzy przyjdą je zobaczyć.

Rockefeller Center powiadomiło, że światła na choince będą paliły się do 6 stycznia w godzinach 17.30-23.30. W Boże Narodzenie pozostanie oświetlona przez całą dobę, 7 stycznia – od godz. 17.30 do godz. 21.

Wszystkich zainteresowanych – zapraszam! Wszak w dzisiejszych czasach świat stoi dla nas otworem. Teoretycznie.   😉

***

A teraz zapraszam do wysłuchania następnej  interpretacji kolędą pod nazwą Carol of the Bells.

 

[Official Video] Carol of the Bells – Pentatonix

 

***

Aby wprowadzić nas jeszcze bardziej w świąteczny nastrój, wszystkim, którzy znajdą w tym zalatanym czasie wolną chwilkę, proponuję obejrzenie filmowej adaptacji powieści Karola Dickensa pod tym samym tytułem: Opowieść wigilijna. Jest to film telewizyjny wyprodukowany w 1999 roku przez Patricka Stewarta, grającego równocześnie główną rolę męską Ebenezera Scrooge’a, a wyreżyserowany przez Davida Hugh Jonesa.

 

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA- cały film/ lektor PL

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.rmf24.pl;

Dodaj komentarz