Szklanka do połowy pełna, czyli … jeśli muszę iść na dno, będę na dnie szukać skarbu.

Poniedziałek, 21 sierpnia -Światowy Dzień Optymisty

Według Wikipedii – optymizm (z łac. optimumnajlepiej) – pogląd filozoficzny, według którego istniejący świat jest najlepszy z możliwych i racjonalnie urządzony, a życie jest dobre, można więc osiągnąć w nim szczęście i doskonałość moralną. Podkreśla stosunek do życia, w którym świat postrzegamy przede wszystkim jako pozytywne miejsce, jako coś dobrego.  U chrześcijan ten „pozytywny” stosunek do życia jest konsekwencją ich wiary, a nie ludzkiego temperamentu czy okoliczności.

Według Internautów Optymista to:

  • niedoinformowany pesymista;
  • ktoś, kto widzi światełko tam, gdzie go nie ma a pesymista gasi to światełko;
  • ktoś, co myśli, że świat stoi przed nim otworem a pesymista wie co to za otwór 🙂

Według Słownika Języka Polskiego – Optymista to człowiek przeniknięty skłonnością do dostrzegania dobrych stron życia.

Reasumując – Optymiści generalnie postrzegają ludzi i zdarzenia jako dobre. Mają pozytywny i pogodny stosunek do życia, wierząc w to, iż rzeczy z czasem ułożą się pomyślnie.

Hanna Banaszak – Pogoda ducha

Światowy Dzień Optymisty jest bardzo młodym świętem, obchodzonym dopiero od 2016 roku. Proklamacja Światowego Dnia Optymisty to polska inicjatywa. Dołączają się do niej Optymiści z całego świata. Został powołany z inicjatywy polskiej Fundacji „Jestem Optymistą”, która poprzez swoje działania pragnie nieść pozytywną ideę i zarażać ludzi uśmiechem.

 

Fundacja  założona przez Mariusza Pujszo, jest organizacją non profit promującą optymizm i ludzi, których postawa i pozytywne nastawienie do świata pozwala przezwyciężać codzienne trudności. Corocznym punktem kulminacyjnym działalności Fundacji ma się stać  Światowy Festiwal Optymizmu – duża, masowa impreza rokrocznie zwiększająca swój zasięg i znaczenie. Na lokalizację zeszłorocznego wydarzenia wybrano Ostródę, jedno z najbardziej optymistycznych miejsc w Polsce, które kojarzy się z muzyką, słońcem, radością i dobrą zabawą dla całych rodzin.  Dodatkowo zostało okrzyknięte letnią stolicą Warmii i Mazur.

Pałac Łochów

Tegoroczny Światowy Festiwal Optymizmu odbył się wczoraj (20 sierpnia), tym razem w malowniczej Dolinie Dolnego Bugu nad rzeką Liwiec na terenie „Pałacu Łochów” i „Folwarku Łochów” w Łochowie. Właśnie za sprawą Światowego Festiwalu Optymizmu 2017, którego nadrzędnym celem jest przekazywanie i wywołanie pozytywnych emocji wśród gości – natężenie optymistów na metr kwadratowy było najwyższe w skali roku.

Pozytywne myślenie jest kluczem do szczęścia, gdyż to właśnie ono pozwala w pełni celebrować życie.  Optymistyczne podejście do życia hamuje w nas poczucie stresu. Jesteśmy bardziej pogodni, potrafimy się zrelaksować, a tym samym jesteśmy w lepszej kondycji nie tylko psychicznej, ale i fizycznej. Badania wskazują, że ludzie optymistycznie nastawieni do świata cieszą się lepszym zdrowiem niż pesymiści – są oni mniej podatni m.in. na choroby serca i układu krążenia. Wiele badań dowodzi, że redukcja stresu zmniejsza ryzyko zawału, a także wzmacnia nasz układ odpornościowy. Stając przed nowym wyzwaniem optymiści znacznie częściej pozostają wytrwali, dążą do celu i wierzą, że każda próba podjęcia działania z ich strony zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Pesymiści zaś, już na starcie przeceniają ryzyko porażki. Znacznie rzadziej podejmują krok ku realizacji działania, bojąc się, że może się nie udać.

Każdego dnia stykamy się z nowymi rzeczami – doświadczeniami, wyzwaniami czy też sytuacjami. Optymiści mają skłonność do tego, aby takie właśnie rzeczy spostrzegać jako szansę (na rozwój, na miłość, na sukces.. można wymieniać w nieskończoność!), z kolei pesymiści częściej w takim sytuacjach czują się zagrożeni i dążą raczej do tego, aby ochronić to, co mają, niż „wyciągnąć” z tego doświadczenia na przyszłość. W pewnym sensie można uznać, że w jakimś stopniu cechują się asekuranctwem. Pozytywnie nastawieni ludzi znacznie częściej swoje niepowodzenia przypisują czynnikom, na które nie mają wpływu – losowi, pogodzie czy też innym kwestiom. W ten sposób nie niszczą swojej samooceny i w kolejnych działaniach nie brak im wiary w to, że tym razem się powiedzie. Pesymiści przyjmują porażki jako wynik swoich słabości i cech charakteru. Tym samym znacząco wpływają na swój obraz siebie i wpędzają się w poczucie winy za błędy, wzmagając negatywne myśli. Często też boją się podjąć kolejnego kroku. W tym wypadku prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w przyszłości rażąco spada.

Mimo ogromnych zalet afirmacji życia, w naszym społeczeństwie wciąż brakuje ludzi optymistycznie patrzących w przyszłość. Dlatego właśnie Światowy Dzień Optymisty ma być motorem napędowym na resztę roku dla wszystkich, którzy potrzebują dawki optymizmu i nadziei. Ideą tego dnia jest dzielenie się optymizmem z innymi w domu, w pracy, na kanałach społecznościowych i wszędzie tam, gdzie można okazywać innym swoją pogodę ducha w taki sposób, by optymistyczna myśl opanowała cały świat i zmieniała życie ludzi na lepsze. Pamiętajmy, że każda zaangażowana osoba przybliża nas do celu, a cel jest jasny – więcej optymizmu, uśmiechu i radości z życia.

 

 Louis Armstrong- What a Wonderful World

Optymizm proszę traktować jednak bez przesady aby nie stać się Panglossem (bohater oświeceniowej satyrycznej powiastki filozoficznej „Kandyd, czyli optymizm” francuskiego filozofa Voltaire’a – 1759 r.), nieuleczalnym optymistą, którego optymizm przynosi nie kończące się nieszczęścia.

 

Żródło:   Wikipedia,    Słownik Języka Polskiego,    http://psycholog-pisze.pl/szklanka-polowy-pelna/,    http://jestemoptymista.pl/swiatowy-festiwal-optymizmu/,   http://www.polskatimes.pl/aktualnosci/a/swiatowy-festiwal-optymizmu-2017

Dodaj komentarz