WCT – 11 września 2001, czyli … dzień, który odmienił świat

Wtorek, 11 września

 

We wtorek (tak jak dzisiaj), 17 lat temu, miała miejsce wielka tragedia, która wstrząsnęła nie tylko Nowym Jorkiem, nie tylko Stanami Zjednoczonymi – ale wstrząsnęła całym Światem.

World Trade Center, WTC, Światowe Centrum Handlu – był to kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże). Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973. W Światowym Centrum Handlu było zatrudnionych około 25 tysięcy osób. Zostało ono zniszczone 11 września 2001 roku. Jako oficjalną przyczynę podano zamach terrorystyczny przeprowadzony przez Al-Ka’idę.

Mimo upływu 17 lat, liczba niewyjaśnionych wątpliwości jest ogromna. Według oficjalnej wersji, dziewiętnastu członków Al-Kaidy porwało cztery samoloty pasażerskie. Dwa z nich, maszyny linii American Airlines oraz United Airlines, uderzyły w bliźniacze wieżowce nowojorskiego Światowego Centrum Handlu, w wyniku czego zginęło 2 753 osoby. Trzeci porwany rzekomo przez arabskich terrorystów samolot uderzył w gmach Pentagonu, uśmiercając kolejnych 184 ludzi.

Był też czwarty samolot linii United Airlines, uprowadzony, jak się oficjalnie głosi, przez współpracowników Osamy bin Ladena. Maszyna miała być użyta do kolejnego zamachu. Dokonanie zamachu mieli uniemożliwić pasażerowie i załoga po tym, jak na pokładzie pasażerskiego liniowca doszło do walki. W efekcie samolot rozbił się w okolicach Shanksville w Pensylwanii zabijając załogę i 40 pasażerów.

Taka jest powielana przy okazji każdej rocznicy oficjalna wersja wydarzeń. Każdy jednak, kto bliżej przyjrzy się tragicznym wydarzeniom sprzed 17 lat, studiując powszechnie dostępne materiały na ten temat, bez trudu napotka ocean wątpliwości.

 

Miejsce zamachu z lotu ptaka

Dramat rozpoczął się o godzinie 8.46, kiedy samolot linii lotniczych American Airlines, lot nr 11, wypełniony 10 tys. galonów paliwa, uderzył z szybkością 790 km/godz. w północną ścianę północnej wieży World Trade Center, między piętrami 93. i 99.
W Polsce była to godz. 14.46. Początkowo mało kto zareagował na tę wiadomość podaną w mediach. Ludzie albo skończyli pracę i spieszyli się do domów, albo właśnie mieli skończyć. Właśnie tak jak ja.
Godz. 9:03:02. Lot 175 uderza z szybkością 950 km/godz. w południową wieżę, trafiając ją między piętrami 78. i 84.
Jestem w domu. Przygotowując obiad włączyłam telewizor i zamarłam. Wpatrywałam się w ekran i nie byłam w stanie uwierzyć w to, co widziałam. I wydawało mi się, że być może oglądam początek III wojny światowej. To było wstrząsające!

Dlatego, kiedy po 6 latach przyjechałam do Nowego Jorku, nie mogłam nie zobaczyć miejsca zniszczeń wież WTC. W 2007 roku był to jeden ogromny plac budowy. Właśnie w 2006 rozpoczęto budowę Muzeum i Placu, który miał uhonorować wszystkich zabitych. Projekt zagospodarowania terenu opracował Daniel Libeskind, który w 1946 r. urodził się w Polsce, w Łodzi (kiedy miał 3 lata, rodzice wyemigrowali z nim do Stanów).

 

Obecnie, w miejscu tym znajduje się Memorial, czyli pomnik pamięci ofiar zamachu. Pomnik składa się z dwóch głębokich basenów, umieszczonych dokładnie w miejscu, gdzie znajdowały się fundamenty zawalonych wież. W dół każdego z basenów, po ich ścianach, nieustannie spada woda (są to podobno największe sztuczne wodospady w USA). Na panelach okalających zbiorniki wygrawerowano nazwiska wszystkich ofiar zamachów z 1993 i 2001 r. Przestrzeń wokół basenów zagospodarowano, sadząc 400 dębów, symbolizujących odrodzenie zranionej duszy Ameryki.

Znajduje się tutaj też najmłodsze nowojorskie Memorial Museum, poświęcone wydarzeniom z 11 września 2001 roku. Muzeum zapewnia dostęp do pozostałości World Trade Center. Ekspozycja o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych mieści się 70 stóp (21 metrów) pod ziemią, dokładnie w miejscu w którym stały dwie wieże, w  „Strefie Zero”.

Panorama Nowego Jorku nadal kojarzy mi się z legendarnymi bliźniaczymi wieżami. Często wypatruję ich w filmach, gdzie pokazywana jest panorama Nowego Jorku. Od razu wtedy wiem, w jakich latach film był realizowany. Freedom Tower ma zastąpić stary symbol miasta.

Jak każdego roku, 11 września Amerykanie obchodzą rocznicę zamachów terrorystycznych na World Trade Center i Departament Obrony USA, w których według oficjalnych danych zginęło 2 977 osób. Czy istnieje zgodność co do tego, że był to największy akt terroru w historii Stanów Zjednoczonych? Wielu Amerykanów kwestionuje oficjalną wersję wydarzeń powielaną przez media głównego nurtu.

 

Sia 'Breathe Me’ World Trade Center Unseen footage

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.fakt.pl;  http://www.pch24.pl;

Dodaj komentarz