Wtorek, 19 grudnia – Dzień wiecznie zielonych roślin
Patryk Zakrocki – Walczyk 2
Dzień wiecznie zielonych roślin
Dzień wiecznie zielonych roślin lub roślin zimozielonych to dzień, który ma na celu zwrócenie na nie uwagi i potrzebę ich ochrony.
W botanice mianem tym określa się rośliny, u których występuje całoroczny przyrost nowych liści, przy czym stare liście zrzucane są stopniowo, także w okresie całorocznym lub wieloletnim, przez co roślina jest cały czas zielona, nigdy nie tracąc wszystkich liści.
W Polsce do roślin wiecznie zielonych zalicza się wszystkie rośliny iglaste z wyjątkiem modrzewia.
W ogrodzie warto posadzić rośliny wiecznie zielone. Sprawią one, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie o każdej porze roku.
Byliny zimozielone to jedne z cenniejszych roślin ogrodowych. Ich szczególną wartość docenimy przede wszystkim w okresie zimowym, kiedy wszystkie inne rośliny znajdują się w stanie spoczynku i są pozbawione większości swoich walorów ozdobnych. Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie w ogrodzie roślin zimozielonych, musimy pamiętać, że nie wszystkie nadają się do uprawy w naszym klimacie, dlatego należy szukać takich gatunków, które względnie dobrze zniosą trudne, zimowe warunki.
Jakie rośliny wiecznie zielone warto posadzić w przydomowym ogrodzie? Oto kilka propozycji:
Wiecznie zielone krzewy:
Bukszpan wiecznie zielony
Jedną z bardziej lubianych i najchętniej uprawianych roślin zimozielonych jest bukszpan wiecznie zielony, który zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim dużym walorom ozdobnym i niewielkim wymaganiom uprawowym. Bukszpan wiecznie zielony doskonale znosi cięcie i ma niewielkie wymagania siedliskowe, dlatego jego uprawa nie jest kłopotliwa. Należy jednak pamiętać, że w najchłodniejszych rejonach kraju, gatunek oraz jego delikatne odmiany ozdobne, mogą przemarzać, dlatego rośliny warto na zimę okrywać.
Mahonia pospolita
Kolejnym zimozielonym krzewem liściastym spotykanym w ogrodach jest mahonia pospolita. W przeciwieństwie do bukszpanu, roślina ma jednak znacznie wyższe wymagania uprawowe. Mahonia oczekuje miejsc słonecznych lub lekko półcienistych, ciepłych i zacisznych oraz żyznej, dobrze uprawionej gleby. Nie toleruje też suszy, dlatego podłoże, w którym rośnie, powinno być stale lekko wilgotne. W chłodniejszych rejonach kraju roślina może przemarzać, ale wiosną zwykle dobrze regeneruje uszkodzenia.
Ostrokrzew
Coraz chętniej uprawianym krzewem zimozielonym jest także ostrokrzew. Niestety, w naszym kraju rzadko możemy cieszyć się jednym z jego najbardziej dekoracyjnych gatunków czyli ostrokrzewem kolczastym (zimą obsypuje się czerwonymi owocami, wykorzystywanymi jako motyw dekoracyjny w okresie Świąt Bożego Narodzenia), gdyż roślina słabo znosi niskie temperatury (do ok. – 20°C) i łatwo przemarza. Jej uprawy możemy spróbować jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, licząc na to, że zimy będą łagodne. Znacznie lepiej od ostrokrzewu kolczastego poradzą sobie w naszych ogrodach inne jego gatunki, jak np. ostrokrzew Meserwy lub ostrokrzew amerykański.
Krzewinka borówka brusznica
Borówka brusznica to krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych. W środowisku naturalnym występuje na półkuli północnej. W Polsce można ją spotkać na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach i w borach. Borówkę zaleca się uprawiać na stanowiskach lekko osłoniętych. Wtedy wciąż efektywnie owocuje, ale jest rzadziej narażona na susze.
Wiecznie zielone byliny:
Poza krzewami liściastymi, zimozielone liście mogą posiadać też byliny:
Bergenia
Bergenia, bylina której duże liście w zależności od gatunku przybierają zimą brązowy lub czerwony odcień. Roślina nie ma dużych wymagań uprawowych i jest dość tolerancyjna, a jej dodatkową zaletą są pojawiające się wiosną piękne, zwykle różowe kwiaty.
Ubiorek wiecznie zielony
Ciekawą byliną zimozieloną jest ubiorek wiecznie zielony. Roślina posiada kępiasty pokrój i osiąga niewielkie rozmiary, a jej liście pozostają zielone przez całą zimę. Ubiorek nie ma wysokich wymagań uprawowych, a wiosną obsypuje się licznymi, białymi kwiatami, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w każdym ogrodzie. Aby jednak roślina przez dłuższy czas zachowała ładny pokrój, należy ją systematycznie odmładzać za pomocą silnego cięcia, wykonanego tuż po kwitnieniu.
Ciemierniki
Atrakcyjnymi bylinami zimozielonymi są także ciemierniki (m.in. biały, wschodni, cuchnący). Liście wielu z nich pozostają zielone przez cały rok, a niektóre gatunki mogą nawet zimą zakwitać (np. ciemiernik biały).
Bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity to gatunek wiecznie zielonego pnącza należący do rodziny araliowatych. Jest jedynym przedstawicielem rodziny araliowatych we florze Polski i jedynym w niej pnączem o liściach zimotrwałych. Występuje w lasach całej Polski. Jest gatunkiem inwazyjnym. Bluszcz pospolity uprawiany jest jako roślina doniczkowa, okrywowa, parkowa. W uprawie jest niewymagający, a jego walory podnosi wielość odmian uprawnych o różnorodnych kształtach i barwach liści, sposobach wzrostu i wymaganiach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.e-ogrodek.pl