Witaj przechodniu, miło cię tu widzieć. Panie i panowie, jak się czujecie? Jestem waszym konferansjerem, jestem waszym gospodarzem, czyli … witaj w kabarecie!

Czwartek, 11 kwietnia – Polski Dzień Radia, Dzień Radia, Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

Wydarzyło się:

(1915)  Premiera filmu niemego Włóczęga z udziałem i w reżyserii Charliego Chaplina

Urodzili się:

(1932)  Joel Grey – amerykański aktor

(1859)  Hanna Śleszyńska – polska aktorka

 

 

Dziś świętujemy:

Polski Dzień Radia

Dzień Radia

Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

(TUTAJ)  znajdziecie to, co w zeszłym roku pisałam na ich temat.

 

***

11 kwietnia 1915 roku odbyła się

premiera filmu niemego Włóczęga z udziałem i w reżyserii Charliego Chaplina

Włóczęga (The Tramp) to amerykański film niemy z 1915 z Charlie Chaplinem w roli głównej. Film jest też w Polsce znany pod tytułem Charlie włóczęga, często więc mylony jest z filmem Charlie włóczęga (The Vagabond) z 1916.

Treścią filmu jest nieskomplikowana historia. Wędrujący włóczęga ratuje z rąk bandytów piękną córkę farmera. Wdzięczny ojciec dziewczyny daje mu za to pracę w swoim gospodarstwie. Włóczęga jest pod wielkim urokiem córki swojego nowego pracodawcy. Tymczasem bandyci postanawiają napaść na farmę

 

Charlie Chaplin – The Tramp (1915

 

 

***

11 kwietnia 1932 w Cleveland, urodził się

Joel Grey – amerykański aktor

Joel Grey a właściwie Joel David Katz dziś kończy 87 lat.

 

 

Jego ojcem był aktor, klarnecista i reżyser Mickey Katz, a jego córką jest aktorka Jennifer Grey, znana między innymi z roli w filmie Dirty Dancing.

Zyskał uznanie rolą konferansjera w broadwayowskim musicalu „Kabaret”, za którą otrzymał Nagrodę Tony. Zdobył także Oscara dla aktora drugoplanowego za tę samą rolę w filmowej wersji Kabaretu z 1972 r. w reżyserii Boba Fosse’a.

W styczniu 2015 roku w wieku 82 lat, dokonał coming outu jako gej. Jego najbliższa rodzina i przyjaciele wiedzieli o tym już od wielu lat, jednak on sam potrzebował czasu, by wyjawić to opinii publicznej.

 

 

Wyznał również, że mimo wszystko małżeństwo z matką jego dzieci było najszczęśliwszym okresem w jego życiu.

Cabaret (1972) – Willkommen

 

 

***

11 kwietnia 1959 w Warszawie, urodziła się

Hanna Śleszyńska – polska aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa

także wykonawczyni piosenki aktorskiej.

W 1982 ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Na scenie zadebiutowała w Niebie zawiedzionych Bertolta Brechta w reż. Leny Szurmiej, na deskach Teatru Ateneum. Występowała w teatrach warszawskich: Komedia (1982–1990, 2002, 2006), Za Daleki (1989), Nowym (1990–1994), Rampa (1995–1997), Dramatycznym (1996–1998), Syrena (2005).

Szerokiej publiczności dała się poznać jako członek grupy „Tercet czyli Kwartet”, którą tworzy z wraz z Robertem Rozmusem, Piotrem Gąsowskim i Wojtkiem Kaletą. Telewidzom może być znana jako siostra Eugenia Basen z serialu Daleko od noszy. Inną charakterystyczną rolą aktorki jest postać gosposi Jadzi w serialu Rodzina zastępcza. Od 2013 możemy oglądać ją w serialu Blondynka gdzie gra Auguścikową.

W 2005 była uczestniczką programu Taniec z gwiazdami. Odpadła w trzecim odcinku, zajmując dziewiąte miejsce. Jej partnerem był Michał Szuba.

Jest jedną z bohaterek książki Odnaleźć dobro Marzanny Graff, w której w formie pamiętników opowiada o swoim spotkaniu z dobrem.

 

 

Była związana z Piotrem Gąsowskim. Para rozstała się po kilkunastu latach związku, mają syna Jakuba (ur. 1995). Z małżeństwa z Wojciechem Magnuskim Śleszyńska ma też syna Mikołaja (ur. 1985). Obecnie jest związana z Jackiem Brzoską.

 

OPOLE 2015 – Hanna Śleszyńska – „Shimmy Szuja”

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.pomponik.pl;

Dodaj komentarz