Witam cię kartek szelestem, tytułem na pierwszej stronie, witam! Bo po to przecież jestem, żebyś mnie ujął w dłonie i czytał, czyli … Ja cię bez trudu nauczę tego, co przydać się może choćby po latach paru. Ja tobie słowem, jak kluczem, w cudowny sposób otworzę pałace czarów.

Poniedziałek, 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Międzynarodowy Dzień świadomości Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (FOP), Dzień Języka Hiszpańskiego

 

Myslovitz- Książka z drogą w tytule

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

 

 

Międzynarodowy Dzień świadomości Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (FOP)

Postępujące kostniejące zapalenie mięśni (fibrodysplazja, postępujące skostnienia mięśni, choroba Münchmeyera. fibrodysplasia ossificans progressiva, FOP) to rzadka choroba genetyczna.

W przebiegu FOP dochodzi do postępującego skostnienia tkanki łącznej i mięśniowej. Tkanka kostna rozrasta się stopniowo w sposób niekontrolowany. Chorzy nie mogą poruszać się i są zdani na ciągłą pomoc innych osób.

 

Dzisiaj, 23 kwietnia, mija 12 lat od kiedy ogłoszono odkrycie mutacji genu ACVR1 odpowiedzialnej za wystąpienie ekstremalnie rzadkiej choroby – postępującego kostniejącego zapalenia mięśni (łac. fibrodysplasia ossificans progressiva, FOP). Właśnie w roku 2006 udało się wyodrębnić gen zespołowi doktora Frederika S. Kaplana. Naukowcy odkryli, że dotknięci tą chorobą ludzie posiadają nadmiar BMP-4 w leukocytach. BMP-4 jest białkiem odpowiedzialnym za rozwój, przebudowę i procesy naprawcze kości. W przebiegu FOP za pośrednictwem BMP-4 dochodzi do nieprawidłowej przebudowy tkanki łącznej i tkanki mięśniowej w tkankę kostną. Poza tym organizm chorych wykazuje znaczny niedobór innego białka (noginy), które pełni funkcję antagonisty BMP-4, czyli zatrzymuje rozrost kości. Choroba ta jest nieuleczalna. Chorzy na FOP muszą unikać wszelkich skaleczeń.

Dotyczy ona tylko 1 osoby na 2 miliony… FOP polega na zamienianiu się wytworów tkanki łącznej, takich jak mięśnie, ścięgna i powięzi, w litą kość. Kostnienie wspomnianych struktur doprowadza do całkowitego unieruchomienia ciała i ciężkiej niepełnosprawności ruchowej. Choroba przebiega z fazami zaostrzeń i uśpienia objawów. To podczas zaostrzeń dochodzi do nieprawidłowego kościotworzenia poza szkieletem. Niestety nie są znane skuteczne metody leczenia objawowego w przypadku postępującego kostniejącego zapalenia mięśni.

Aktualnie w Polsce zrzeszone są 23 osoby z postępującym kostniejącym zapaleniem mięśni – zarówno dzieci, jak i dorośli.

 

Dzień Języka Hiszpańskiego

Na świecie już 500 mln ludzi mówi po hiszpańsku, w 2050 – jak się szacuje – będzie nim się posługiwało 600 mln osób.

Hiszpański to drugi najpowszechniej używany język na naszej planecie. Dzień Języka Hiszpańskiego ma na celu podkreślić jego globalne znaczenie i oczywiście zachęcić do nauki.

 

Jennifer Lopez – Ni Tú Ni Yo (Official Video) ft. Gente de Zona

Shakira – Empire

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   fragmenty wiersza Edwarda Szymańskiego „Książka”;

Dodaj komentarz