Wszystko wydaje się niemożliwe, dopóki ktoś pierwszy tego nie zrobi, czyli … nigdy nie rezygnuj z czegoś, o czym nie możesz przestać myśleć nawet na jeden dzień.

Piątek, 2 lutego – Dzień Pozytywnego Myślenia, Światowy Dzień Mokradeł, Dzień Handlowca, Dzień Świstaka,  Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, Dzień Niedźwiedzia,

 

 

Dzień Pozytywnego Myślenia

Pozytywne myślenie, obok świadomości i myślenia racjonalnego jest bardzo skuteczną bronią w walce ze stresem i niepewnością. Sprowadza się przede wszystkim do celowego skupiania uwagi na pozytywnych cechach otoczenia, ludzi i wydarzeń.

Jest to  tendencja do ujawniania i wspierania rozwoju pozytywnych cech, talentów, zainteresowań własnych i cudzych. Innymi słowy to sprawne umysłowe odkrywanie i promowanie mocnych stron każdego człowieka.

Jest to także umiejętność dostrzeżenia w każdym wydarzeniu jego dobrego pierwiastka, nawet jeżeli jest to kolejna pożyteczna lekcja „szkoły życia”.

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale nasz mózg widzi i stara się automatycznie realizować stany przez nas pożądane. Jeżeli chcemy schudnąć, powinniśmy jak najczęściej przywoływać myśl „jestem szczupły”, a ignorować nasuwający się  obraz „jestem gruby”. Można powiedzieć, że jedną z technik pozytywnego myślenia jest zdyscyplinowana wizualizacja rzeczy wymarzonych.

Jak każda zdolność, także pozytywne myślenie może zostać poddane treningowi, wyuczone. Wystarczy wykształcić zwyczaj koncentrowania się na przyszłości, unikania myślenia kontrfaktycznego („co by było, gdyby”), bo co raz się stało, już się nie odstanie. Trzeba myśleć o tym, jak w danej sytuacji można (także sobie) pomóc, albo przynajmniej jak nie przeszkadzać.

Człowiek pozytywnie myślący potrafi reagować na każdą zmianę, jak na kolejny pozytywny zbieg okoliczności, nawet jeżeli sytuacja wygląda na bardziej skomplikowaną, niż wcześniej. Ma w sobie „zapał do życia”, stara się aktywnie rozwiązywać swoje problemy, spełniać marzenia, jest otwarty na nowości, wierzy w siebie, nie poddaje się bierności, bezradności i narzekaniu na złośliwość losu.

Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej osobie) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowców – optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór. Jedną z przyczyn może być fakt, że optymiści zwykle prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia niż pesymiści. Usposobienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną – często nieświadomie. Oznacza to więc, że ciężką pracą można w dorosłym życiu świadomie zmieniać swoje nastawienie do świata.

Ciężką pracą lub śpiewając sobie co rano „Radość o poranku” – i aż chce się żyć.

Renata Lewandowska Official RLR i Grupa & – Radość o poranku (Opole 1974)

No proszę, pokażcie mi bardziej pozytywną piosenkę od tej oto sprzed 44 lat!

 

Światowy Dzień Mokradeł

 

Światowy Dzień Mokradeł, również: Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych, Światowy Dzień Terenów Podmokłych, Międzynarodowy Dzień Mokradeł (World Wetland Day) to święto obchodzone właśnie 2 lutego. Data upamiętnia podpisania konwencji ramsarskiej 2 lutego 1971 roku. Konwencja ramsarska to potoczna nazwa układu międzynarodowego dotyczącego ochrony przyrody, który został podpisany 2 lutego 1971 roku podczas konferencji w irańskim kurorcie Ramsar nad brzegiem Morza Kaspijskiego. Konwencja weszła w życie 21 grudnia 1975 roku i do tej pory podpisało się pod nią 160 państw. Święto obchodzone jest od 1997 roku. Czasami dodatkowo organizowane są jeszcze obchody Światowego Tygodnia Mokradeł.

 

Inicjatywa ma na celu ochronę cennych obszarów wodno-błotnych na całym świecie, wraz z zamieszkującą je fauną, którą stanowią głównie rozmaite gatunki ptaków. Na listę konwencji wpisanych jest aż 13 terenów podmokłych w Polsce, głównie parki narodowe i rezerwaty przyrody. Światowy Dzień Mokradeł po raz pierwszy obchodzono w 1997 r. Każdym kolejnym obchodom towarzyszyło inne hasło przewodnie, np. „Dni Rospudy” w 2007 r. czy ”Zdrowe bagna – zdrowi ludzie” w 2008 r. W promowaniu idei ochrony unikalnych obszarów podmokłych uczestniczą zarówno instytucje państwowe, jak i organizacje pozarządowe.

 

Dzień Handlowca

Święto handlowców obchodzone było już w czasach PRL-u. To okazja, by docenić pracę przedstawicieli handlowych, sprzedawców czy account managerów. Choć w branży zmienia się nazewnictwo niektórych stanowisk, to cel jest zawsze ten sam – sprzedać z zyskiem.

 

 

Dzień Świstaka

Dzień Świstaka zaczęto świętować w 1887 roku jako zwyczaj wśród niemieckiej społeczności w amerykańskim stanie Pensylwania. Dzisiaj najsłynniejszy świstak na świecie, czyli Phil z Punxsutawney w Pensylwanii po raz kolejny przepowie Amerykanom jak długo potrwa jeszcze zima.

Dzień Świstaka -fragment filmu

 

O święcie tym stało się głośno dzięki świetnej komedii romantycznej z 1993 roku z Billem Murrayem w roli głównej, ale określenia „Dzień Świstaka” używamy często jako określenie nieprzyjemnej sytuacji, która wydaje się powtarzać w kółko.

Prawdziwe znaczenie Dnia Świstaka jest zupełnie inne. To tradycja, która sięga XIX wieku, i dlatego Dzień Świstaka cieszy się za oceanem dużym szacunkiem i jest hucznie obchodzony.

Zgodnie z folklorem, jeśli 2 lutego świstak wyłania się ze swojej norki, a pogoda jest pochmurna – wtedy wiosna przyjdzie wcześnie. Jeśli natomiast dzień jest słoneczny, świstak zobaczy swój cień i schowa głowę z powrotem do środka – zima będzie trwać przez kolejne sześć tygodni.

Od 1887 roku świstak (świszcz) zobaczył swój cień 101 razy (ostatni raz w 2017 r.), zaś cienia nie zobaczył 18 razy (po raz ostatni w 2016 r.).

Przepowiednia świstaka sprawdza się w… 50 procentach, czyli w praktyce jest tak samo wiarygodna jak choćby rzut monetą. 😉

 

 

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Życie konsekrowane to życie poświęcone w szczególny sposób Bogu i pracy dla dobra Kościoła. Często wynika ze złożonych ślubów. Po soborze watykańskim II w Kościele katolickim można wyróżnić następujące formy życia konsekrowanego:

  • Wspólnotowe:
    • zakony i zgromadzenia zakonne;
    • stowarzyszenia życia apostolskiego;
    • instytuty świeckie.
  • Indywidualne:
    • dziewice konsekrowane;
    • wdowy konsekrowane;
    • pustelnicy.

W Polsce żyje ponad 30 tys. osób konsekrowanych. Samych sióstr zakonnych jest w Polsce 18 tys. 197 (dane z 2016 roku), braci zakonnych 1313, księży zakonnych 9 tys. 302. Łącznie zakonników i braci – 11 tys. 942 .

Ale nie tylko zakonnicy i siostry zakonne to osoby konsekrowane. W Polsce jest też prawie tysiąc osób, które wybrały indywidualne życie konsekrowane poza klasztorem. Tzw. instytuty świeckie zrzeszają osoby, które składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale nie noszą habitów, mieszkają samodzielnie lub w rodzinach i – podobnie jak świeccy – pracują zawodowo. Istotą życia konsekrowanego jest przede wszystkim objawiać Bożą miłość, dlatego osoby konsekrowane w dzisiejszym świecie są promotorami miłości.

 

Święto to ustanowił Jan Paweł II w 1997 roku. Przypada ono corocznie 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu warto pomodlić się za tych, którzy swoje życie oddali służbie Bogu.

 

 

Dzień Niedźwiedzia

To prawdopodobnie jedna z najstarszych pozycji w kalendarzu świąt nietypowych. Dla naszych przodków niedźwiedź był zwierzęciem magicznym, panem czasu, stąd mieszkańcy Europy 2 lutego uważnie obserwowali, czy wyjdzie on z nory zwiastując nadejście wiosny. Kościół katolicki w średniowieczu zastąpił Dzień Niedźwiedzia świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Nadleśnictwo Baligród na swoim profilu facebookowym przypomina dziś o obchodzonym Dniu Niedźwiedzia, zamieszcza film pokazujący, jak słodkie potrafią być niedźwiadki. Ale i ostrzega trochę na żarty, trochę na serio: „Dziś tradycyjnie obchodzimy Dzień Niedźwiedzia (dla bezpieczeństwa radzimy obchodzić go jak najdalej). Na Podkarpaciu żyje ponad 200 niedźwiedzi, ale na szczęście dla turystów, można je spotkać głównie na profilu Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe” – przypomina Nadleśnictwo Baligród i zamieszcza na swoim profilu film z bieszczadzkimi niedźwiedziami i niedźwiadkami w roli głównej.

Filmik można obejrzeć  (TUTAJ)

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.pomorska.pl;   https://www.kalbi.pl;   http://www.radiomaryja.pl;   „Nigdy nie rezygnuj z czegoś, o czym nie możesz przestać myśleć nawet na jeden dzień” – Winston Churchil;   http://rzeszow.wyborcza.pl;

Dodaj komentarz