Sobota, 5 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
Niejedni z nas na pewno chętnie przyłączyli by się do stwierdzenia amerykańskiego pisarza i laureata Nagrody Pulitzera, Dave’a Barry’ego: „Bez wątpienia największym wynalazkiem ludzkości jest piwo. Koło też jest ważne, ale nie pasuje do pizzy…”.
(shutterstock)
Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci pod względem popularności po wodzie i herbacie napój na świecie.
Wartość odżywcza piwa na 100 g – wartość energetyczna- 43 kcal), Sód4 mg, Potas27 mg, Węglowodany3,6 g, Białko0,5 g, wapń 4 mg, Magnez 6 mg.
Właściwości odżywcze piwa:
układ pokarmowy – piwo zawiera witaminę B1, która przyspiesza proces trawienia, szczególnie węglowodanów i tłuszczów. Ponadto piwo może być stosowane w chorobach gastrycznych (np. w celu zapobiegania marskości wątroby). Dzięki szyszkom chmielu piwo ma właściwości izotoniczne, czyli wyrównuje ciśnienie międzykomórkowe i hipotoniczne, ułatwiające organizmowi przyjmowanie substancji odżywczych
układ nerwowy – w szyszkach chmielu znajdują się żywice, lupulina i humulina, które są wykorzystywane w medycynie przy leczeniu nerwic oraz bezsenności. Dzięki temu piwo redukuje stres i odpręża psychicznie
układ odpornościowy – piwo jest źródłem tetracykliny – antybiotyku produkowanego w sposób naturalny przez bakterie ze szczepu Streptomyces. Dzięki temu wspomaga pracę układu immunologicznego i zapobiega infekcjom.
układ moczowy – piwo niskoprocentowe może być w niewielkich ilościach (ok. 250 ml) zalecane przez lekarzy w celu leczenia schorzeń przewodu moczowego, w stanach przed- i pooperacyjnych pęcherzyka żółciowego, a także w celu zapobiegania tworzenia się kamieni nerkowych.
Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona odkryli, że ciemne piwo zawiera więcej przeciwutleniaczy niż jego jasny odpowiednik i tyle samo antyoksydantów co czerwone wino. Antyoksydanty pomagają odwracać zniszczenie komórek, co hamuje procesy starzenia – spowodowane jest to naturalnym dla naszego organizmu utlenianiem się zawartych w nim składników.Najbardziej korzystne dla naszego zdrowia są piwa niepasteryzowane i niefiltrowane, których okres ważności jest nie dłuższy niż 3 tygodnie. Posiadają one osad drożdżowy, który jest źródłem dużej ilości witamin, a zwłaszcza tych z grupy B.
PIWOWAR
Piwowar to specjalizacja zawodowa sięgająca swoją tradycją czasów średniowiecza , kiedy następuje rozwój miast, rzemiosła piwnego, a co za tym idzie ustawodawstwa prawnego regulującego prawa i obowiązki piwowara
Obecnie w browarach osoba odpowiedzialna za produkcję piwa nosi tytuł głównego piwowara. Główny piwowar sprawuje nadzór nad całym procesem technologicznym produkcji piwa od wrzenia przez fermentację do filtracji. Czuwa również nad właściwym smakiem i jakością piwa. Poza piwowarami zawodowymi, pojęciem tym określa się również rzemieślników warzących piwo domowym sposobem w niewielkich ilościach.
Źródło: Wikipedia, http://www.poradnikzdrowie.pl
Po tym krótkim przypomnieniu, proponuję wsiąść do Szalonej Lokomotywy i wysłuchać utworu Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów wiersza wielkiego Stanisława Ignacego Witkiewicza. Musical Szalona lokomotywa wyreżyserował Krzysztof Jasiński.
Marek Grechuta „Hop szklankę piwa” (Szalona lokomotywa)
Nad zrębem planety,
pośród gwiezdnej nocy,
szereg alefów w nieskończoność pełznie.
I nieskończoność unieskończoniona
zamiera sama w sobie, przez siebie zdradzona.
Kłęby, kłęby, kłęby tytanów
i rogate, i rogate widma
sypią, sypią gwiazd roje w wydarte otchłanie.
Myśl w własne wątpia zapuściła szpony
i gryzie siebie sama w swej własnej otchłani.
Ileż w tym króciutkim tekście czai się tematów godnych roztrząsania przy szklaneczce piwa …
A swoją drogą, ile piwa musiał wypić Witkacy aby napisać taki tekst?
„[…]
Punkt się rozprzężył w n-wymiarów przestrzeń
I przestrzeń klapła
Jak przekłuty balon.
Dech wyszedł cały. Tak nicość dyszy
Sama własną pustką
I każde coś gnębi w czasie, który stanął.
Hop! Szklankę piwa!
[…]”
„Tumor Mózgowicz. Dramat w 3 aktach z prologiem” (1920) – Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy” (malarz, dramaturg, powieściopisarz, filozof i teoretyk sztuki )
„Wszem wobec i każdemu z osobna wiadomo, że od dobrego piwa fantazji przybywa”