Lalka oraz Thelma i Louise, czyli … siła jest kobietą!

Piątek, 24 maja – Dzień Cyrylicy, Europejski Dzień Parków Wodnych, Europejski Dzień Parków Narodowych, Dzień Ślimaka, Święto Wojsk Specjalnych, Dzień Braci

Wydarzyło się:

(1889) W dzienniku „Kurier Codzienny” ukazał się ostatni odcinek powieści Lalka Bolesława Prusa

(1991) Premiera filmu Thelma i Louise w reżyserii Ridleya Scotta

 

Dzisiejszy dzień obfituje w święta nietypowe. Są to:

Dzień Cyrylicy

Europejski Dzień Parków Wodnych

Europejski Dzień Parków Narodowych

Dzień Ślimaka

Święto Wojsk Specjalnych

Dzień Braci

Wszystkie opisałam w zeszłym roku a znajdziecie je  (TUTAJ) .

 

 

24 maja 1889

w dzienniku „Kurier Codzienny” ukazał się ostatni odcinek powieści Lalka Bolesława Prusa

Kurier Codzienny to pismo wydawane w Warszawie w latach 1865–1905. Początkowo prowadzone przez braci Orgelbrandów z Mieczysławem jako redaktorem naczelnym i Hipolitem jako wydawcą, a od 1887 do 1903 przez przedsiębiorstwo wydawnicze Gebethner i Wolff, które nadało mu profil informacyjno–polityczny, pod redakcją Karola Kucza. W grudniu 1905 pismo znalazło się w niełasce i po wydaniu 15 kolejnych numerów i publikacji odezwy Do ludu władze carskie nakazały jego zamknięcie.

Kurier Codzienny był pierwszą polską gazetą, która miała stałego zagranicznego korespondenta w krajach Ameryki Łacińskiej – Stefana Nesterowicza. Z pismem współpracował również Bolesław Prus.

29 września 1887 Prus rozpoczął w „Kurierze Codziennym” druk Lalki – swojej powieści społeczno-obyczajowej. 5 maja 1888, w 123 numerze Kuriera ukazał się ostatni odcinek I tomu powieści. Nastąpiła miesięczna przerwa w publikacji. 8 czerwca tegoż roku rozpoczęto druk II tomu Lalki na łamach „Kuriera” (od nr. 157). Natomiast 5 sierpnia w nr. 215 dziennika ukazała się ostatnia część III rozdziału II tomu powieści, po czym nastąpiła nie zapowiedziana przerwa spowodowana wyjazdem autora do Nałęczowa. Redakcja poprosiła listownie Prusa o dostarczanie kolejnych partii tekstu do druku ze względu na zaniepokojonych czytelników. 30 sierpnia wydrukowano informację, że otrzymano od Prusa zapewnienie o szybkiej publikacji dalszych części. Autor nie dotrzymał jednak obietnicy, sytuacja się przeciągała, więc redakcja Kuriera postanowiła na początku października rozpocząć druk nowego opowiadania Henryka Sienkiewicza Ta trzecia. Ciąg dalszy Lalki ukazał się dopiero 21 listopada (nr 323).

Od tamtego momentu publikowano już powieść regularnie.

Ostatni odcinek ukazał się 24 maja 1889 w 142 numerze „Kuriera”.

Z czasem powieść doczekała się ekranizacji. W 1968 roku dokonano adaptacji powieści. Powstał film fabularny w reżyserii Wojciecha Hasa i na podstawie jego własnego scenariusza, natomiast w 1977 powstał serial telewizyjny w reżyserii Ryszarda Bera. Scenariusz napisali Aleksander Ścibor-Rylski i Jadwiga Wojtyłło.

 

„Lalka” – Andrzej Kurylewicz (piano cover)

 

***

***

28 lat temu, właśnie 24 maja 1991, odbyła się

premiera filmu Thelma i Louise w reżyserii Ridleya Scotta

Thelma i Louise to dramat i nietypowy film drogi, zrywający z tradycją poprzez obsadzenie w rolach głównych kobiet. Fabuła filmu krąży wokół ucieczki Thelmy i Louise od szarej rzeczywistości, ich podróży przez Amerykę i problemów, które napotykają po drodze. W rolach głównych wystąpiły Geena Davis (Thelma) i Susan Sarandon (Louise).

Film Ridleya Scotta to spory kawałek dobrego kina. Trzyma w napięciu i ani na moment nie nudzi mimo długich scen pościgu bohaterek. Sumienna i dobra gra aktorska, genialny scenariusz Callie Khouri umiejętnie przeplatający dialogi komiczne na zmianę z poważnymi, piękna muzyka kompozytora Hansa Zimmera oraz zdjęcia Adriana Biddle przedstawiające krajobraz Stanów Zjednoczonych to główne składowe sukcesu filmu. Thelma i Louise to dzieło niezwykle dopracowane i przełomowe, zawierające istny manifest feminizmu. Scott pokazuje w nim siłę kobiet, które w nierównej walce stawiają czoła najcięższym wyzwaniom, do końca broniąc własnej niezależności. Taka sytuacja była w czasie powstawania filmu, prawie 30 lat temu – ale czy od tej pory wiele się zmieniło?

 

Thelma & Louise [Alternate Ending]

 

 

 

Źródło:  https://www.google.com;  https://oldcamera.pl;

Dodaj komentarz