To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości, czyli … 50 lat temu człowiek postawił stopę na Srebrnym Globie

Niedziela, 21 lipca

Wydarzyło się:

(1973)  Pierwsza wolna sobota

(1964)  Kwiat moreli japońskiej otrzymał status kwiatu państwowego na Tajwanie

(1969)  Neil Armstrong, dowódca wyprawy Apollo 11, stanął jako pierwszy człowiek na powierzchni Księżyca. Tuż po nim uczynił to Buzz Aldrin

 

I znów mamy dzisiaj dzień, w którym nie występuje żadne święto nietypowe.

Ale za to przypomnimy sobie różne ciekawe wydarzenia, o których na przestrzeni lat – zapomnieliśmy.

Jednym z nich – niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem dla wszystkich pracujących Polaków, była sobota 21 lipca 1973 roku.

Była to bowiem –

pierwsza wolna sobota

czyli w okresie PRL-u sobota będąca dniem wolnym od pracy, wprowadzonym w ówcześnie obowiązującym 6-dniowym tygodniu pracy.

46 lat temu była to sobota przed przypadającym nazajutrz Narodowym Świętem Odrodzenia Polski.

Wolne soboty były wprowadzane na podstawie dekretów Rady Państwa z 1972 i 1973 roku stopniowo, początkowo (w 1973) dwa razy w roku (za odpracowaniem), następnie sześć w 1974; poczynając od 1975 roku było to 12 dni w roku, potem dwie i trzy soboty miesięcznie.

W latach 80. co druga była wolna, a co druga robocza. Prowadziło to do takich wynaturzeń jak podwójna organizacja pracy. Obowiązywały wtedy dwa rozkłady jazdy komunikacji publicznej i dwa grafiki otwarcia sklepów – na tygodnie z wolną sobotą i z sobotą roboczą.

Również dzieci chodziły do szkół według dwóch planów lekcji.

Pod koniec PRL-u (grudzień 1989) prawie wszystkie soboty były już wolne.

 

scena z filmu „Wolna sobota”

 

***

21 lipca 1964

kwiat moreli japońskiej otrzymał status kwiatu państwowego na Tajwanie

Morela japońska, ume lub dawna nazwa mume to gatunek drzewa należący do rodziny różowatych. Pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich Chin (gdzie nazywane jest méi), Japonii i Tajwanu. W Korei i Japonii gatunek ten uprawiany był od czasów starożytnych.

Drzewo moreli japońskiej jest bardzo wysoko cenione w kulturze chińskiej. Dotyczy to w szczególności jego kwiatów. Mume kwitnie w najzimniejszej porze roku i z tego względu uznawane jest jako symbol witalności i umiejętności przeciwstawiania się niesprzyjającym warunkom. Morela japońska, sosna oraz bambus zwane są trzema przyjaciółmi wiatru. Dodatkowo mume wraz z orchideą, bambusem i chryzantemą zwane są czterema rycerzami.

21 lipca 1964 roku parlament Tajwanu nadał mume status kwiatu państwowego. Z tego względu na samolotach linii China Airlines widnieje symbol tego kwiatu. Ponieważ namalowanie kwiatu ze względu na jego wygląd wymaga dużo pracy – a pracę tę wykonuje się ręcznie – wizerunki kwiatu na samolotach różnią się między sobą. Symboliczny wizerunek kwiatu moreli znajduje się także na dolarach tajwańskich.

W Wietnamie ze względu na piękno drzewa i jego kwiatów słowo „mai” – oznaczające morelę japońską – jest imieniem nadawanym dziewczętom.

 

***

21 lipca 1969 roku

Neil Armstrong, dowódca wyprawy Apollo 11, stanął jako pierwszy człowiek na powierzchni Księżyca. Tuż po nim uczynił to Buzz Aldrin

Dokładnie 50 lat temu człowiek postawił stopę na Srebrnym Globie, naszym naturalnym satelicie – Księżycu.

Neil Alden Armstrong to amerykański astronauta, dowódca misji Apollo 11, który 21 lipca 1969 (wg czasu UTC) jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Wypowiedział słynne zdanie: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Neil Armstrong i Buzz Aldrin przeszli do historii jako pierwsi astronauci, którzy stanęli na Księżycu. Jednakże w misji Apollo 11 nie tylko oni brali udział. Kiedy Armstrong i Aldrin zbierali próbki, ich bezpieczeństwa pilnował Michael Collins – pilot modułu dowodzenia, który w tym czasie okrążał Księżyc. Jako jedyny członek załogi nie wylądował na Księżycu. Bez niego astronauci nie wróciliby bezpiecznie na Ziemię.

Misja Apollo 11 zakończyła się sukcesem a Stany Zjednoczone objęły prowadzenie nad Związkiem Radzieckim w kosmicznym wyścigu.

*

Teorie spiskowe o lądowaniu Apollo na Księżycu powstawały sukcesywnie od czasu wypraw programu Apollo (1969–1972). Ich wyznawcy uważają, że amerykańscy astronauci wcale nie wylądowali na Księżycu, a agencja kosmiczna NASA sfingowała zdjęcia, filmy, próbki skał księżycowych i inne dowody tego wydarzenia. Prawie wszystkie argumenty przedstawiane przez zwolenników teorii spiskowych zostały obalone.

 

50 Rocznica misji Apollo 11

 

*

Można być wielkim, zdobywać kosmos i lądować na Księżycu.

Ale można być wielkim pomagając małej dziewczynce.

Kasię poznałam tak, jak opisałam to wcześniej i wierzcie mi – moje apele wynikają tylko i wyłącznie z porywu serca.

Wierzę, że te 258 osób, które w międzyczasie wpłaciły – to MY!

Pomagajmy razem (TUTAJ) .

Brakuje jeszcze 989 538 zł!

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://wiadomosci.onet.pl;   https://businessinsider.com.pl;   

Dodaj komentarz