Nikt nie oczekiwał od niej rzeczy wielkich. Okazała się być najsilniejszą i najbardziej samodzielną królową tych czasów, czyli … Elżbieta Łokietkówna

Sobota, 6 lipca – Światowy Dzień Pocałunku, Dzień Radcy Prawnego

Wydarzyło się:

(1320)  Król Węgier Karol Robert poślubił królewnę polską Elżbietę Łokietkównę, która została również koronowana na królową Węgier. Początek polsko-węgierskiego sojuszu politycznego

Urodzili się:

(1950)  Jacek Cygan – polski autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych

 

Dziś obchodzimy

Światowy Dzień Pocałunku

o którym pisałam  (TUTAJ) , oraz

Dzień Radcy Prawnego

6 lipca 2019 r., mija 37 lat od powstania samorządu radców prawnych. Od 2011 r. ten dzień uznawany jest jako Dzień Radcy Prawnego.
Dzień Radcy Prawnego został ustanowiony przez Krajową Radę Radców Prawnych w 2011 r. Obchodzony jest co roku 6 lipca, ponieważ tego dnia w 1982 r. Sejm przyjął ustawę o radcach prawnych. Święto ma służyć upamiętnieniu tej daty. Ma w swym zamyśle służyć nieformalnej integracji radcowskiej społeczności, nawiązywaniu szerokich kontaktów z środowiskami lokalnymi i krajowymi.

***

Od 1 stycznia 2018 na antenie TVP1 emitowany jest nareszcie polski (a nie turecki) serial telewizyjny – telenowela historyczna – Korona królów.

Mimo, że niezbyt wysokich lotów – dobrze, że powstał.  Pokazuje początki naszego państwa w może trochę naiwny, ale przystępny sposób.  A ja mogę teraz dla lepszego zobrazowania faktów uzupełnić swój wpis serialowymi zdjęciami   😉

I tak, 6 lipca 1320 roku

król Węgier Karol Robert poślubił królewnę polską Elżbietę Łokietkównę, która została również koronowana na królową Węgier. Początek polsko-węgierskiego sojuszu politycznego

On – pierwszy z Andegawenów na tronie węgierskim , koronowany w 1310 roku. Członek bocznej linii dynastii Kapetyngów. Najstarszy syn Karola Martela z rodu Andegawenów i Klemencji Habsburg córki króla Rudolfa I Habsburga).

Ona – królewna polska, córka Władysława I Łokietka odnowiciela Królestwa Polskiego i Jadwigi, córki księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego.

W końcu czerwca 1320 roku wyruszył z Krakowa wspaniały orszak. Kierował się na południe, w stronę granicy węgierskiej, a prowadził królewnę Elżbietę, zaledwie piętnastoletnią córkę Władysława Łokietka, na spotkanie z jej przyszłym małżonkiem, królem Węgier Karolem Robertem z rodu Andegawenów. Już w Nowym Sączu oczekiwali na nią panowie węgierscy, z którymi spotkała się 1 lipca. W Bardiowie spotkała się z królem Węgier Karolem Robertem, który wyjechał na spotkanie przyszłej żony.

Następnie połączony orszak przekroczył granicę, udając się do Budy, gdzie 6 lipca 1320 roku młodziutka królewna została wydana za starszego od niej o siedemnaście lat węgierskiego monarchę. Po ślubie nastąpiła w Białogrodzie koronacja młodej królowej, dokonana przez biskupa weszpremskiego, dawnego prepozyta spiskiego, Henryka.

Nie było to pierwsze małżeństwo Andegawena, który już wiele lat wcześniej poślubił księżniczkę bytomską Marię i cesarzównę rzymsko-niemiecką Beatrycze Luksemburską. Oba związki nie dały mu upragnionego potomstwa, miał zatem teraz nadzieję na przełamanie fatum. Liczył na zapewnienie przyszłości swojej dynastii.

Dla Władysława Łokietka sojusz z potężnym królem Węgier, scementowany związkiem rodzinnym, miał wymiar wybitnie polityczny. Dostarczał Polsce, z trudem jednoczącej się po długim rozbiciu dzielnicowym, cennego sprzymierzeńca.Wraz z tym małżeństwem zapoczątkowany został okres współpracy polsko-węgierskiej w polityce międzynarodowej.

Elżbieta spełniła pokładane w niej nadzieje, obdarzając Karola Roberta licznym potomstwem. Para miała pięciu synów: Karola (ur. i zm. 1321), Władysława (1324–1329), Ludwika (1326–1382) – króla Węgier (1342-1382) i Polski (1370-1382), Andrzeja – księcia Kalabrii i Salerno (1327–1345)  oraz Stefana – księcia Dalmacji i Slawonii (1332–1354).

Łokietkówna była osobą wykształconą, umiała czytać po łacinie. Umiejętności tej nauczyły ją siostry klaryski, z których klasztorem w Starym Sączu była bardzo zaprzyjaźniona. Więź z tym zakonem kontynuowała i na Węgrzech, po ślubie z królem Karolem Robertem.

Musiała również darzyć króla szczerym uczuciem, czego najlepszym przykładem była jej postawa w chwili próby. W trakcie nieudanego zamachu Felicjana Zacha w 1330 roku królowa zasłoniła męża przed ciosem miecza własną ręką, co kosztowało ją utratę kilku palców. Jej najstarszy syn, Ludwik, został później następnym węgierskim władcą, a w 1370 roku – po wygaśnięciu królewskiej linii Piastów, dzięki polsko-węgierskim układom dynastycznym – również i polskim królem. Oba królestwa połączyła unią personalna.

Królowa Elżbieta Łokietkówna należała do najbardziej barwnych postaci swoich czasów. Nie tylko odgrywała znaczną rolę polityczną, ale też była bodajże pierwszą kreatorką mody w dziejach naszego kontynentu.

To właśnie królowa Elżbieta opracowała recepturę najstarszej i najdłużej produkowanej w Europie wody toaletowej dla kobiet, znanej pod nazwą „Wody Królowej Węgier” („Aqua Reginae Hungaricae”, „Eau de la Reine d’Hongorie”). Jak głosi legenda, dzięki tej wodzie, zachowała młodość do późnej starości. Średniowieczni kronikarze zgodnie twierdzili, że władczyni Węgier w wieku 60 lat wyglądała jak trzydziestolatka. W średniowieczu, w którym zdecydowana większość ludzi nie dożywała czterdziestki, było to wielkie osiągnięcie.

Oprócz tego, Elżbieta jak na tamte czasy, była… Oglądajcie zresztą sami  🙂

 

Najbogatsza Polka w historii

 

***

6 lipca 1950 w Sosnowcu, urodził się

Jacek Cygan – polski autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych

W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową. Od 1968 mieszka w Warszawie, gdzie w 1973 ukończył studia na Wydziale Cybernetyki WAT.

Pierwsze piosenki zaczął pisać już na studiach. W 1975 założył wraz z Jerzym Filarem grupę Nasza Basia Kochana, z którą zdobył w 1976 r. I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W 1978 r. zdobył nagrodę Programu III Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę pt. Rozmowa. Od tego czasu współpracuje z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów muzyki rozrywkowej. Współpracował m.in. z zespołem Crash oraz z kompozytorem Krzesimirem Dębskim.

Napisał ponad 1000 tekstów piosenek, z czego wiele stało się znanymi przebojami. Sześć z nich otrzymywało pierwsze nagrody Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu:

  • 1984 – „Jaka róża, taki cierń”, wyk. Edyta Geppert,
  • 1985 – „Diamentowy kolczyk”, wyk. Anna Jurksztowicz,
  • 1989 – „Wypijmy za błędy”, wyk. Ryszard Rynkowski,
  • 1994 – „Mrok”, wyk. Ryszard Rynkowski (I Nagroda i Grand Prix),
  • 1999 – „Ten sam klucz”, wyk. Ryszard Rynkowski,
  • 2015 – „Wszystko ma swój czas”, wyk. zespół Perfect (Superjedynka).

Jednym z jego największych przebojów artystycznych było napisanie tekstu piosenki do kompozycji „To nie ja!” skomponowanej przez Stanisława Syrewicza dla Edyty Górniak. Utwór reprezentował Polskę podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku i zajął ostatecznie drugie miejsce, osiągając tym samym najlepszy wynik w historii udziału kraju w widowisku oraz zdobywając tytuł „największego osiągnięcia polskiej piosenki za granicą”.

W latach 80. silnie zaangażowany w rozwój polskiej muzyki dziecięcej. Współpracował z Majką Jeżowską, zespołem Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazdek, m.in. Magdę Fronczewską i Krzysia Antkowiaka. Współautor albumu Dyskoteka Pana Jacka. Program o tym tytule z piosenkami Cygana był emitowany w telewizji przez 10 lat.

Współcześnie duży rozgłos i popularność przyniosła mu praca jurora w programie telewizyjnym Idol (2002–2005).

Jest autorem słów do Santo Subito – Cantobiografii Jana Pawła II. Muzykę do słów napisał Piotr Rubik.

W kwietniu 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W maju 2013 został odznaczony Orderem Uśmiechu, który odebrał w swoim rodzinnym mieście w Szkole Podstawowej nr 15, której niegdyś sam był uczniem.

W listopadzie 2014 otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sosnowca

 

Jerzy Filar – Za szybą – Benefis Jacka Cygana w Teatrze STU 2002r.

 

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.rp.pl;  http://poszukiwania.pl;   https://kobieta.wp.pl;

Dodaj komentarz