Jazda z tęczą na saksofonie odjeżdżającym pociągiem, czyli … blues nasz powszedni

Sobota, 16 września  –  Polski Dzień Bluesa,   Dzień Maszynisty,    Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

 

 

Polski Dzień Bluesa obchodzony będzie w tym roku po raz dwunasty. Święto to zainicjowane zostało w roku 2005,  przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, w dzień urodzin legendarnego B.B. Kinga. Z tej to okazji w całym kraju organizowanych jest dzisiaj wiele imprez i koncertów, które mają promować ten gatunek muzyki i kulturę z nim związaną.

 

B.B. King – Blues Boys Tune

 

Historia bluesa sięga początków XX wieku. Blues, znaczący tyle co  smutek lub rozpacz, to gatunek muzyczny oraz forma muzyczna wywodząca się ze społeczności Afroamerykanów z południa. To folklor afroamerykański. Tematyka bluesa częstokroć skupia się wokół realistycznie ujętych relacji damsko-męskich, takich jak miłość, zazdrość, wierność oraz samotność. Niejednokrotnie poruszane są wątki podróży, pracy zarobkowej, wolności. W bluesowych tekstach obecny jest też krytyczny akcent społeczny, od nierówności rasowej po kwestie polityczne.
Proste, rytmiczne opowieści przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej urzekały wszystkich, bez względu na kolor skóry i przekonania. W końcu, dzięki wirtuozom takim jak B.B. King, Robert Johnson, Ray Charles czy Billie Holiday, blues wkroczył prosto z amerykańskich ulic na salony, wnikając na stałe do kultury masowej i stając się sztuką samą w sobie. Wywarł również wielki wpływ na rozwój muzyki w ogóle – można więc śmiało stwierdzić, że bez elementów bluesa nie byłoby muzyki popularnej, którą znamy dziś.
Podstawowymi instrumentami współczesnego bluesa są harmonijka ustna, gitara czy rzadziej instrumenty dęte lub pianino(fortepian) – podczas gdy pierwotne odmiany tego gatunku wykorzystywały głównie prymitywne instrumenty perkusyjne takie jak drumle i dzwonki oraz efekt klaszczących dłoni.
 Blue Note Jazz Club
W Polsce natomiast jednym z podstawowych instrumentów muzycznych wykorzystywanych przy graniu bluesa jest harmonijka ustna i instrumenty dęte. Często wykorzystuje się też fortepian, gitarę i perkusję. Blues to gatunek muzyczny, w którym mile widziane są zdolności improwizacyjne.
Tradycja bluesa w Polsce jest dość krótka, ale bogata. Największą popularność zyskał pod koniec lat siedemdziesiątych i wciąż ma wiernych zwolenników swojego gatunku. Od wielu lat trafia w gusta starszego pokolenia ale również podbija serca młodszych entuzjastów.
Niewątpliwie jednym z najważniejszych zespołów w historii polskiego bluesa jest Dżem. To właśnie on, od samego początku swojej działalności, czyli od 1973 roku może pochwalić się wielką rzeszą fanów i współczesnym statusem legendy, ponieważ jest uznawany za jeden z najbardziej popularnych zespołów blues-rockowych w Polsce. Zespół od początku swojej kariery koncentrował się na tworzeniu muzyki obejmującej rock i blues. Jego frontman, Ryszard Riedel dołączył do Dżemu pod koniec 1973 roku.  Zespół pomimo smutnej historii związanej ze śmiercią Riedla, gra do dzisiaj w nieco jednak zmienionym składzie. Popularnością, nieco mniejszą niż w przypadku Dżemu, cieszyła się także grupa Apogeum, która rozpoczęła działalność rok później.
Legendą stał się również zespół Kasa Chorych, który działał od 1975 do 2016 roku, kiedy to oficjalnie zakończył swą  40-letnią muzyczną działalność. Ciekawym zespołem, który łączy w codziennej pracy bluesa z folkiem i poezją śpiewaną jest Stare Dobre Małżeństwo. Grupa powstała w 1983 roku i działa do dzisiaj.

Breakout – Co Stało Się Kwiatom?

 

Do grona polskich artystów bluesowych zaliczyć można także takich artystów jak: Tadeusz Nalepa, Shakin’ Dudi, Nocna Zmiana Bluesa , Harlem, Zdrowa Woda, The Bluesmobile, Jan Manson Band i Gang Olsena – duet artystów, których inspiruje soul, rock, rhytm & blues.

Blues w Polsce od kilkudziesięciu lat ma mnóstwo fanów i choć jest specyficznym gatunkiem muzycznym, fascynuje  młodsze pokolenia i wywiera wpływ na kształtowanie ich gustu muzycznego. Jednak nie byłoby to możliwe bez historii amerykańskiego bluesa, który dał początek wielu odmianom tego gatunku muzycznego.

 

Blues w swojej bogatej historii wykształcił mnogość stylów i regionalnych odmian. Do najważniejszych z nich należą:

  • blues chicagowski (Chicago blues), z odmianą West Side blues

Jimmy Dawkins – RNRX Sounds Of West Side Chicago (good old blues would make no harm)

 

  • blues klasyczny (classic blues), blues wykonywany w klubach przez kobiety w latach 20. i 30.

Billie Holiday & Her Orchestra – Long Gone Blues

 

  • blues wiejski (country blues)

Jeffrey Wright;Bill Sims, Jr. – Country Blues (Album Version)

 

  • blues Delty (delta blues), źródłowy blues z Missisipi

Charley Patton – 12 – High Water Everywhere Part II – 1989 – Founder of the Delta Blues (1929-1934)

 

  • blues luizjański

Clarence “Frogman” Henry – I Ain’t Got No Home

 

  • blues teksański

Johnny Charles – Texas Blues

 

  • blues elektryczny (electric blues)

Peter Green & John Mayall – Out Of Reach

 

  • jump blues

 

 

PHOTO KRZYSZTOF KALINOWSKI   LOVEKRAKOW.PL   KRAKOW NOWY POCIAG STADLER FLIRT W IC 2015-12-14  PARK REMONT

 

Dzień Maszynisty

 

Pierwszy raz w Polsce, Dzień Maszynisty był obchodzony w 1996 roku w Czerwieńsku. Inicjatorem święta jest organizacja “Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” zrzeszającą około 65 tysięcy maszynistów z Belgi, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Włoch, Chorwacji, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Serbii, Słowacji, Hiszpanii, Czech i Węgier.

Maszynista to mało doceniany zawód a łączy się z wielką odpowiedzialnością. Maszynista musi zapewnić pasażerom komfortową, bezpieczną i punktualną podróż. Do tego pracuje w nieregularnym trybie pracy i jest narażony na m.in. hałas, wstrząsy, stres, działanie pola magnetycznego. Zawód maszynisty jest zaliczany jest do zawodów niebezpiecznych i szczególnie uciążliwych.

Maszynista idzie na “służbę”, nie do pracy. Wywodzi się to z tego, że przed wojną praca w kolei była służbą mundurową. Dawno temu, zawód kolejarski cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem, niemal jak obecnie pilot samolotu.  Ten zawód to powołanie, pasja i przygoda.

 

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej 

To święto uchwalone zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 19 grudnia 1994 roku. Data obchodów -16 września upamiętnia podpisanie Protokołu Montrealskiego (1987) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Celem święta jest propagowanie działań ochrony warstwy ozonowej.

 

 

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org/wiki;    https://www.kalbi.pl;   www.blues.org.pl;  

Dodaj komentarz