28 września – Światowy Dzień Wścieklizny, Międzynarodowy Dzień Tajniaka, Światowy Dzień Morza
Światowy Dzień Wścieklizny
Światowy Dzień Wścieklizny to międzynarodowa kampania obchodzona corocznie 28 września z inicjatywy amerykańskiej organizacji non-profit Global Alliance for Rabies Control (ARC) i Ośrodków Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych.
Początkowo Dzień Wścieklizny obchodzony w USA i Wielkiej Brytanii zyskał poparcie w innych państwach, wśród Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także został ujęty w kalendarzu weterynaryjnym Unii Europejskiej.
Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny zorganizowano 8 września 2007 w Atlancie. Współfinansowany był przez światowe organizacje: Zdrowia (WHO), Zdrowia Zwierząt (OIE) i (ang.) Pan American Health Organization (PAHO/AMRO). Udział w nim wzięło 393 tysięcy ludzi z 74 krajów.
Współorganizatorem imprez towarzyszących temu wydarzeniu jest WHO, które chce zaznaczyć powagę problemu, jakim jest wścieklizna i wskazać środki, jakie mogą podjąć kraje rozwijające się aby zapobiec tej groźnej chorobie zakaźnej.
Światowy Dzień Walki z Wścieklizną ma na celu podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi, propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania u ludzi przez zwalczanie wścieklizny wśród zwierząt.
Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny zorganizowano w Atlancie, 8 września 2007 roku. Dziś to akcja znana na całym świecie, a jej celem jest podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi oraz propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania.
Międzynarodowy Dzień Tajniaka
Międzynarodowy Dzień Tajniaka – święto wymyślone przez Waldemara Fydrycha, polskiego happenera, lidera Pomarańczowej Alternatywy, artysty i pisarza o pseudonimie Major. Postać niezwykle barwna, mimo przypisanego mu z „urzędu” koloru pomarańczowego.
Studiował historię i historię sztuki we Wrocławiu, gdzie był jednym z inicjatorów i przywódcą happenerskiego ruchu Pomarańczowa Alternatywa. Jest znany głównie dzięki tej działalności w latach 80. W tym czasie używał żartobliwego tytułu komendanta Twierdzy Wrocław.
By HuBar – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7216914
W wyborach parlamentarnych w 1989 Waldemar Fydrych kandydował do Senatu. Zdobył 8879 głosów (1,85%), co nie wystarczyło do uzyskania mandatu. Wkrótce potem wyjechał do Paryża. Pracował tam dorywczo, między innymi jako malarz pokojowy.
W 1999 wrócił do Wrocławia, inspirując powstanie efemerycznego Frontu Południowo-Zachodniego, który przeprowadził kilka happeningów wymierzonych we władze miasta. W 2002 kandydował do fotela prezydenta Warszawy. W grudniu 2004 wraz z grupą studentów odwiedził Ukrainę w ramach wspierania pomarańczowej rewolucji. Pomarańczowa Alternatywa zorganizowała serię happeningów pt. „Kijów-Warszawa – Wspólna Sprawa” popierających pomarańczową rewolucję na Ukrainie. Członkowie Pomarańczowej Alternatywy przekazali wówczas Wiktorowi Juszczence 16-metrowy pomarańczowy szal, który dziergali w drodze do Kijowa.
W wyborach samorządowych 12 listopada 2006 kandydował na prezydenta miasta Warszawy jako szef Komitetu Wyborczego Gamonie i Krasnoludki z hasłem wyborczym „Głosując na Gamonie – głosujesz na siebie” i uzyskał głosy 2914 wyborców (0,41%), uzyskując piąty wynik w stolicy spośród dziesięciu startujących kandydatów. W wyborach samorządowych 21 listopada 2010 ponownie ubiegał się o prezydenturę Warszawy z ramienia tego samego komitetu. Uzyskał 4952 głosy (0,77%), zajmując 7. miejsce spośród 11 kandydatów.
Przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku Pomarańczowa Alternatywa ponownie włączyła się w kampanię. Podczas pierwszego happeningu – „Marsz Wykształciuchów” – rozdawano przechodniom metalowe haki symbolizujące ujawnianie „haków”
W 2012 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie obronił pracę doktorską pt. „Happening jako operacja integrująca, uzdrawiająca, transformująca sztukę i rzeczywistość” pod nadzorem prof. Stanisława Wieczorka.
Waldemar Fydrych jest autorem czterech książek i libretta do opery „Don Generał”, oraz malarzem, tworzącym charakterystyczne prace z wizerunkami krasnoludków. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Jego książka „Żywoty Mężów Pomarańczowych” w lipcu 2014 r. została wydana przez londyńskie wydawnictwo Minor Compositions w języku angielskim ze słowem wstępnym duetu aktywistów The Yes Men oraz znanej amerykańskiej dziennikarki Anne Applebaum.
W 2013 roku został uznany w książce „Surrealism – 50 Works You Should Know” autorstwa Brada Fingera wydanej przez Prestel Publishing, za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli surrealizmu w historii tego nurtu obok takich twórców jak m.in. Picasso, Dali, Duchamp i Artaud.
W lutym 2017, legendarny Major Fydrych powrócił przy okazji spektaklu „Klątwa”. Napisał sztukę w której bez litości parodiuje „Klątwę”. Cały pierwszy akt sztuki przeczytać można na blogu „Majora”: Klątwa Pomarańczyka
Międzynarodowy Dzień Tajniaka obchodzony jest corocznie, chyba tak – dla ubarwienia naszej rzeczywistości. Wymyślony został przez Majora Fydrycha i Pomarańczową Alternatywę, i od tej pory obchody polegają na przebraniu się za tajniaka i wzięciu udziału w ulicznej manifestacji. Mile widziane są: kapelusz, ciemne okulary, płaszcz albo jeszcze lepiej peleryna, wszelkiego rodzaju urządzenia nagrywające (mikrofony w parasolkach , „czipy” w butach , „pluskwy” w telefonach) i „tajniackie” gazety z wyciętymi otworami służącymi do dyskretnej inwigilacji przechodniów.
Światowy Dzień Morza
Piosenki patriotyczne – Morze nasze morze
Dawno, dawno temu, przez 7 lat z rzędu jeździłam na kolonie. Była to wówczas prawie obowiązkowa forma wakacyjnego wypoczynku większości miejskich dzieci. I prawie przez wszystkie te lata obowiązkowo w repertuarze ognisk kolonijnych figurowała ta piosenka. I nie ważne było, że kolonie były organizowane w górach, czyli raczej daleko od morza. Trochę później, zwłaszcza po kilku festiwalach piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu dotarło do mnie, że tak naprawdę to nie była to piosenka, ale hymn Marynarki Wojennej. A ja, mimo że nikt nie mówił o zagrożeniu morskich granic i że byłam dziewczyną (a dziewcząt do wojska do końca 20 wieku nie przyjmowano) to nadal podświadomie pozostawałam strażniczką Wielkiej Wody.
Zmieniły się czasy, jest inne podejście do tematu obrony morza przed zagrożeniem. Ale temat ochrony pozostał. Temat ochrony morza jako wód morskich. Nie tylko naszych wód terytorialnych, ale ogólnoświatowych.
Obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Morza ma na celu uświadomienie społeczeństwom i rządom, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego.
Podstawowym zadaniem Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), jest stworzenie takich warunków i zaplecza prawnego by międzynarodowa żegluga mogła wypełniać swe zadania bez przeszkód i nie stwarzając zagrożenia dla środowiska naturalnego, co w dużej mierze zostało już osiągnięte dzięki specjalistom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w działalność IMO. Jej działalność będzie nadal wykonywana i rozwijana dla realizowana postawionych przed nią zadań.
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://www.bryk.pl/; http://www.telewizjapolska24.pl; http://niezalezna.pl: http://majorfydrych.blog.onet.pl/