Słyszycie! Północ już bije, rok stary w mgły się rozwiewa, jak sen przepada … czyli … Rok nowy niech żyje!

Poniedziałek, 1 stycznia 2018, godzina 02:15  – Nowy Rok, Światowy Dzień Kaca, Światowy Dzień Pokoju, Dzień Domeny Publicznej

 

2018 Happy New Year

Nowy Rok

Nowy Rok to międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w naszym kraju jest dniem wolnym od pracy. Obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku.

Nowy Rok nie dla wszystkich kultur znaczy to samo i nie wszyscy obchodzą go w jednym czasie. Każda kultura kodyfikuje swój kalendarz i swój rytm życia. Na przykład Celtowie świętowali swojego sylwestra (semhain) pod koniec lata, a starożytni Egipcjanie podczas wrześniowego wylewu Nilu.
Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wcześniej, według kalendarza rzymskiego nowy rok witano 1 marca.

Wyznawcy prawosławia i część grekokatolików posługujący się kalendarzem juliańskim, witają Nowy Rok 14 stycznia (według kalendarza gregoriańskiego). Bawią się oni na tzw. małankach w nocy z 13 na 14 stycznia.

W buddyzmie mahajana (praktykowanym w Chinach, Korei, Tybecie, Nepalu, Mongolii, Wietnamie i Japonii) Nowy Rok przypada po pierwszej styczniowej pełni księżyca. Jednak w buddyzmie tybetańskim, który jest formą buddyzmu mahajany, Nowy Rok czyli Losar wypada dzień po nowiu księżyca następującym po wejściu Słońca w obszar Gwiazdozbioru Barana.

W Chinach powitanie nowego roku nie odbywa się 1 stycznia. Nowy rok to święto ruchome, najważniejsze w chińskiej tradycji. Nie zmieniło tego nawet wprowadzenie w 1912 r. gregoriańskiego kalendarza. Ranga obchodów chińskiego Nowego Roku może być porównana do naszego Bożego Narodzenia. Chiński Nowy Rok wyznaczany jest zgodnie z kalendarzem chińskim i wypada zwykle w drugi (co pewien czas w trzeci) nów księżyca po przesileniu zimowym, które musi wypaść w jedenastym miesiącu księżycowym. Podobnie Nowy Rok, czyli Święto Tết w Wietnamie. Także w Korei jest to święto ruchome nazywające się Seollal i obchodzone zgodnie z koreańskim kalendarzem księżycowo-słonecznym.

W buddyzmie therawada i hinajana (w Tajlandii, Mjanmie, Sri Lance, Laosie, Kambodży), tradycyjnie Nowy Rok rozpoczynał się wraz z pierwszą kwietniową pełnią księżyca, jednak współcześnie ma najczęściej stałą datę – rozpoczyna się 13 kwietnia. Tradycyjnym irańskim świętem Nowego Roku jest Nouruz obchodzone w dniu równonocy wiosennej.

Żydzi liczą historię świata w swoim religijnym kalendarzu od stworzenia świata (teraz to rok 5775/5776). A na przykład świat islamu liczy czas od wyjścia Mahometa z Mekki do Medyny (to tzw. hidżra), czyli od 16 lipca 622 r. Nowy rok jest u nich dniem dawania jałmużny. U Żydów Nowy Rok jest związany ze świętem, które ma charakter czysto religijny. Pierwszym dniem żydowskiego kalendarza jest Rosz ha-Szana, mylnie w Polsce zwany niegdyś „Świętem Trąbek” – od dęcia w barani róg (jest wzruszający obraz A. Gierymskiego o takim właśnie tytule). To święto ruchome, obchodzone w pierwsze dwa dni miesiąca Tiszrei (koniec września i początek października). Święto upamiętnia stworzenie świata, a ściślej jego zwieńczenie, czyli stworzenie człowieka, i przypomina o sądzie Bożym i tym samym ma raczej charakter pokutny. Żydzi świętują Nowy Rok bardzo rodzinnie. Jedzą określone potrawy, m.in. jabłka z miodem jako symbol „słodkiego nowego roku”. Charakterystyczną ceremonią jest taszlich (z hebr. „rzucać”), kiedy to symbolicznie strząsa się z ubrań nieprawość. W to święto obowiązuje zakaz pracy.
Brazylijczycy świętują Nowy Rok i rozpoczynający się wraz z nim karnawał. Brazylia jest to kraj, który do XIX w. był kolonią portugalską. Kiedy w 1822 r. odzyskał niepodległość, ideą nowego państwa brazylijskiego było odsuwanie wszystkiego, co w jakikolwiek sposób wiązało się z Portugalią i przypominało czasy uzależnienia. Lokalne zwyczaje, amalgamat kulturowy i rasowy, inspirowały do poszukiwań własnej drogi. Nie chciano też całkowicie odciąć się od Europy. Brazylijczycy zgodnie ze swoim temperamentem wybrali więc sobie taki sposób świętowania, który będzie łączył ich z Europą i eksponował lokalne tradycje, będzie radosny, wręcz triumfalny i dający przyjemność. Jako wzorzec wybrali sobie karnawał wenecki. Przeszczepili go na swój grunt, ale z potężną własną inwencją. Spotkało się to w Brazylii z niesłychanie dobrym przyjęciem. Karnawał w Brazylii jednak nie istniałby, gdyby nie Wenecja, zwłaszcza w ostatnich dniach karnawału tuż przed Wielkim Postem.

Najwcześniej Nowy Rok 2018 przyszedł na Wyspę Milenijną w Kiribati. Zaczął  się tam już o 11.00 naszego czasu.

14.00: Australia – Australijczycy rok w rok popisują się całemu światu swoimi pokazami fajerwerków w noc sylwestrową.

16.00: Japonia – w Tokio rozległ się dźwięk dzwonu, który swoimi 108 uderzeniami symbolizuje oczyszczanie człowieka z jego stu ośmiu niedoskonałości.

17.00: Chiny – w Pekinie o tej właśnie godzinie otworzone zostały wszystkie okna i drzwi domów, tak, żeby mogło się do nich dostać szczęście.

22.00: Rosja, Moskwa – ponieważ Rosjanie potrafią się bawić, w niebo poleciały miliony fajerwerków, a świętowanie Nowego Roku będzie trwało rzeczywiście „do białego rana”.

00.00: Polska – tradycyjnie przywitaliśmy Nowy Rok na imprezach domowych, specjalnie organizowanych balach, bądź pod gołym niebem.

01.00: Anglia – w Londynie spodziewać się można spektakularnych pokazów fajerwerków i uderzeń Big Bena.

03.00: Brazylia – na słynnej plaży Copacabana już od dawna trwają przygotowania do tej nocy.

06.00: USA, Nowy Jork – tam właśnie obchodzony jest tradycyjnie największy i najbardziej spektakularny sylwester w USA. Jak zawsze, nowojorczycy będą mogli zobaczyć sylwestrową kulę, której opuszczanie zacznie się 60 sekund przed nadejściem Nowego Roku.

09.00: USA, Los Angeles – ze względu na różnice stref czasowych, w LA Nowy Rok rozpocznie się znacznie później, niż w NYC

11.00: Hawaje – tam najpóźniej nastąpi zmiana daty i rozpocznie się Nowy Rok.

Światowy Dzień Kaca

Mówi się -TRUDNO – uczcić Nowy Rok trzeba! A co zrobią Japończycy, którzy mają genetycznie mniejszą zdolność metabolizmu aldehydu octowego, przez co są bardziej narażeni na syndrom dnia następnego?

Światowy Dzień Pokoju

Święto zostało ustanowione z inicjatywy francuskiego filozofa i podróżnika Raoula Follereau przez papieża Pawła VI w 1967 roku. Z tej okazji każdego roku papież wydaje do wszystkich ludzi dobrej woli orędzie związane z tematyką pokoju.

Mam nadzieję, że dziś na świecie nie wydarzy się żaden akt terrorystyczny …

 

Dzień Domeny Publicznej

Święto to ma zwrócić uwagę na rolę domeny publicznej w budowaniu kultury i dostępu do informacji. Święto to ściśle powiązane jest z pojęciem prawa autorskiego i nieprzypadkowo obchodzone jest akurat 1 stycznia.

 

 

 Na koniec jeszcze chciałam złożyć  Wam wszystkim, którzy odwiedzacie mój blog już ósmy miesiąc,

serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz

cytując naszego wspaniałego wieszcza:

„Rozumu, niezgiętej woli,
Prawdziwej duchowej siły
I serc czystości!”

-LD

Happy New Year 2017 Abba Remix – Electro Dance Music & House Mix

 

 

 

 Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  http://www.dziennikzachodni.pl;    https://www.kalbi.pl;   https://gadzetomania.pl;   http://literatura.wywrota.pl;   Adam Asnyk „Na Nowy Rok”

Dodaj komentarz