Niedziela, 29 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Tańca, Dzień Solidarności Międzypokoleniowej, Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych, Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego, Światowy Dzień Fotografii Otworkowej
Międzynarodowy Dzień Tańca
THE DYING SWAN (Plisetskaya, 1975)
Międzynarodowy Dzień Tańca (International Dance Day, ) to święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami UNESCO.
Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a.
Z okazji Dnia Tańca każdego roku inny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec. W ubiegłych latach autorką orędzia była amerykańska tancerka i specjalistka w zakresie antropologii tańca Katherine Dunham. Orędzia pisali także m.in. Maurice Béjart, Mahmound Reda, Kazuo Ohno i Robert Joffrey.
Orędzie 2018 – fragment przesłania Mourada Merzouki, francuskiego tancerza i choreografa, które napisał z okazji wypadającego dziś, czyli 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca:
„Taniec wypełnia mnie dumą tancerza i choreografa, ale także głęboką wdzięcznością. Stał się moją szansą. Moją etyką, poprzez szlachetność swej dyscypliny. Jest tym, dzięki czemu w codzienności odkrywam cały świat.”
Dzień Solidarności Międzypokoleniowej
W każdym społeczeństwie ważną rolę odgrywa solidarność międzypokoleniowa. Jest ona fundamentem, na którym buduje się przyjazne relacje między pokoleniami ludzi w jesieni swojego życia i pokoleniem dopiero wchodzącym w dorosłe życie. Świat należy do młodych, ale bez wsparcia starszych i doświadczonych osób nic oni nie zdziałają. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej to dobra okazja na wspólny dialog.
Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych
Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych to święto obchodzone corocznie 29 kwietnia przez wszystkich członków międzynarodowej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w rocznicę wejścia w życie Konwencji o zakazie broni chemicznej w 1997 roku. Przyjęte na X Sesji Konferencji Państw Stron Konwencji 11 listopada 2005 roku w Hadze.
Obchody Dnia Pamięci są okazją do złożenia hołdu wszystkim ofiarom wojen chemicznych, jak również potwierdzeniem zaangażowania OPCW do eliminacji zagrożenia ze strony broni chemicznej, promując tym samym pokój, bezpieczeństwo i wielostronność działań.
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego
Istnieją sytuacje, kiedy pies ratownik odgrywa bardzo ważną rolę. Mowa tutaj o specjalnie szkolonych czworonogach, które poszukują zaginionych, wspierają strażaków, policjantów, wykrywają materiały wybuchowe czy narkotyki. Często to ich umiejętności i karność są jedyną szansą na uratowanie zdrowia lub życia ludzi. Psy mają naturalny instynkt obrony bliskich im osób.
Pies od zawsze był przy człowieku w służbie. Teraz najczęściej jest psem towarzyszącym, psem policjantem czy terapeutą. Najczęściej chyba widzimy psy przy pracy w poszukiwaniu ludzi w górach. Jednak psy przydają się nie tylko w tych ekstremalnych warunkach. Są potrzebne wszędzie tam gdzie liczy się czas w poszukiwaniu. Psów poszukujących używa się do poszukiwań żyjących ludzi w terenie otwartym (lasy, łąki … ) jak również na gruzowiskach.
Tak było z Trakrem, słynnym psem, który został bohaterem 11 września 2001 roku.
Urodzony w 1994 r. Trakr był owczarkiem niemieckim, pracującym w kanadyjskiej policji. Ten psi ratownik wraz ze swoim opiekunem, uratował życie jednej z ofiar ataku terrorystycznego na wieże World Trade Center. Kiedy opiekun dowiedział się o ataku na WTC i o trwających poszukiwaniach ofiar w gruzach, zdecydował się na zabranie Trakra i 15-godzinną podróż z Kanady do Nowego Jorku.
Po włączeniu się w poszukiwania Trakr odnalazł kobietę, która znajdowała się pod gruzami 26 godzin. 14 września Trakr rozchorował się od nadmiernej ekspozycji na gazy i chemikalia unoszące się na terenie WTC, dlatego musiano przerwać jego udział w akcji ratowniczej. Za swoje zasługi Trakr został uznany przez magazyn Time za jedno z najbardziej heroicznych zwierząt.
Huragan Katrina, który nawiedził południowe części Stanów Zjednoczonych, był jednym z najtragiczniejszych w historii. Pozbawił życia ponad 1800 osób, a tysiące zostawił bez dachu nad głową. W akcjach ewakuacyjnych, a później w usuwaniu skutków klęski żywiołowej, uczestniczyło wiele psów ratowników.
Na szczególną uwagę zasłużyła czarna labradorka, później nazwana imieniem Katrina. Suczka uratowała tonącego mężczyznę. Historia została przedstawiona szerszej publiczności, kiedy uratowany przez Katrinę mężczyzna opowiedział ją w telewizji. Katrina za swój czyn została uhonorowana nagrodą Genesis Awards.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa Ratowniczego, wszystkim psom poszukującym i ich przewodnikom życzmy dzisiaj stabilnego i lekkiego wiatru oraz radości z pracy i dużo zdrowia. Niech wasze nosy i łapy dalej nam pomagają!
Światowy Dzień Fotografii Otworkowej
To święto dla wszystkich, którzy cenią sobie oryginalne, artystyczne zdjęcia. Wykonane oczywiście własnoręcznie skonstruowanym aparatem
Fotografia otworkowa to technika wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura (ciemna komnata). To prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Camera obscura bywa nazywana również ciemnią optyczną lub kamerą otworkową. Jest to pierwowzór aparatu fotograficznego.
Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3–1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony (lub powiększony) obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.
Obraz otrzymany za pomocą camera obscura posiada następujące cechy: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończoną głębię ostrości oraz zupełny brak dystorsji, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystykę. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.
Fotografia otworkowa umożliwia zrobienie ciekawych zdjęć przy użyciu jedynie światłoszczelnego pojemnika (puszka, pudełko) z małym otworkiem w jednej ze stron i jakimkolwiek światłoczułym materiałem po drugiej stronie. Można przerobić istniejący aparat, lub zbudować go samemu. Cały akt robienia zdjęcia staje się ciekawszy, gdy używa się własnoręcznie zrobionego aparatu. Używając własnoręcznie skonstruowanego aparatu, który umożliwia uzyskanie nieskończonej głębi ostrości, nietypowych perspektyw i długich czasów naświetlania, możesz dać ponieść się twórczości i zacząć uważniej wybierać tematy swoich zdjęć. Fotografia otworkowa pozwala na uchwycenie magii chwili.
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://niepelnosprawni.lublin.pl; fragment przesłania Mourada Merzouki, francuskiego tancerza i choreografa – https://www.tvp.info; tytułowy wiersz – http://naszpies.com;