Kwintesencja agresji, skumulowany zbiór zła, nienawiści, kontrowersji, bluźnierstwa, „nie świętej” tematyki, okraszona zabójczym tempem i przenikliwym głosem wokalisty a wspomagana dwoma ultra-szybkimi gitarami, czyli … Dzień Slayera i nie tylko …

Środa, 6 czerwca – Dzień Slayera, Święto Wojsk Chemicznych, Dzień Języka Rosyjskiego, Dzień Jojo, Dzień Wolności Podatkowej

 

Dzień Slayera

Czy byliście w dzieciństwie w Wesołym Miasteczku i jechaliście kiedyś Kolejką Strachu? Czy czekaliście z wypiekami na twarzy na pierwszy zakręt, zza którego miał wyskoczyć plastikowy kościotrup? Czy baliście się tych wszystkich pajęczyn rozwieszonych na ścianach? Czy potem po nocach śniło się Wam jak przebrany za Monstrum koleś z obsługi chwyta Was podczas jazdy za rękę? Czy odetchnęliście z ulgą, kiedy kolejka wreszcie wyjechała na światło dzienne, a Wy jeszcze długo słyszeliście w Waszym umyśle te wszystkie wrzaski, piski, dźwięki łańcuchów i piekielne zawodzenia? Pamiętacie to? To, czego doświadczycie podczas ich koncertów, bije na głowę Wasze „straszliwe wspomnienia”. Stwierdzicie, że Kolejka Strachu była karuzelą dla przedszkolaków.

SLAYER – Repentless (OFFICIAL MUSIC VIDEO)

Slayer to amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal speed metal. Powstała w 1981 roku w Huntington Park na przedmieściach Los Angeles. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi. Slayer, wraz z grupami Metallica, Anthrax i Megadeth zaliczany jest do tzw. „Wielkiej Czwórki” thrash metalu, wywierając wpływ i inspiracje dla przyszłych wykonawców nurtu, takich jak Chimaira, Mnemic czy Vader.

Na Slayera przez 37 lat kariery wylano wiadra pomyj i bezzasadnych oskarżeń. W tym tych najpoważniejszych – o promowanie satanizmu w jego najbardziej prymitywnej formie (tego w pakiecie z dewastowaniem cmentarzy i ze znęcaniem się nad zwierzętami), o propagowanie poglądów III Rzeszy czy o doprowadzenie do samobójstwa dwójki nastolatków.

Może i w ich utworach czasem jest wzmianka o szatanie, nazwa zespołu też może nie do końca katolicka (tłumaczenie na polski: Szatan się śmieje a ty gnijesz wiecznie), ale to nie jest zespół satanistyczny… Wokalista tego zespołu i jednocześnie basista, Tom Araya, jest jak najbardziej katolikiem. W historii zespołu nigdy nie było nawet większych ekscesów związanych z narkotykami czy z demolowaniem pokoi hotelowych, a wszyscy panowie z zespołu prowadzą nader uczciwe, spokojne i rodzinne życie.

22 stycznia 2018 roku zespół ogłosił zakończenie trzydziestosiedmioletniej kariery po pożegnalnej trasie, mającej odbyć się do końca roku.

Dzisiejsze święto zostało uchwalone przez fanów zespołu dokładnie 6. 06. 2006 o godzinie 6:06:06.  Do tej pory utarło się, że 666 to liczba szatana. Podobno tak nie jest. Dlatego w ramach obchodów, proponuję zgłębić ten temat, oczywiście przy lecących na cały regulator utworach Slayera.

 

Święto Wojsk Chemicznych

Wojska chemiczne to jeden z rodzajów wojsk, przeznaczony do wykonywania specjalistycznych zadań podczas prowadzenia działań bojowych (wojny) jak i w różnych sytuacjach kryzysowych, np. podczas katastrof.

Wśród zadań wojsk chemicznych w warunkach bojowych znajdują się:

  • określanie skutków użycia broni masowego rażenia i warunków meteorologicznych w przyziemnej warstwie atmosfery,
  • monitorowanie rozprzestrzeniania się skażeń,
  • prowadzenie zabiegów sanitarnych żołnierzy, odkażenie ich umundurowania, oporządzenia oraz indywidualnych środków ochrony przed skażeniami, sprzętu bojowego, odcinków dróg, powierzchni terenu i obiektów infrastruktury,
  • stawiania zasłon dymnych,
  • rażenie przeciwnika miotaczami ognia i wywoływanie pożarów w środowisku.

Z kolei do zadań wykonywanych przez wojska chemiczne w sytuacjach kryzysowych zalicza się:

  • uczestnictwo w monitoringu zmian zachodzących w sytuacji chemicznej i radiologicznej w określonym obszarze (okręgu, regionu, kraju),
  • utrzymywanie w gotowości do użycia i wydzielanie do akcji ratowniczej, chemicznych i radiacyjnych zespołów awaryjnych,
  • współdziałanie z jednostkami ratowniczymi w usuwaniu:
    • skutków awarii chemicznych,
    • wypadków radiacyjnych,
    • zagrożeń epidemiologicznych (np. po powodziach),
  • wykonywanie zadań wynikających z umów międzynarodowych.

 

W dniu obchodów święta uhonorowani zostają szczególnie zasłużeni żołnierze, osiągający najwyższe wyniki w działalności służbowej.

 

Dzień Języka Rosyjskiego

Według międzynarodowego kalendarza rocznic ONZ – 6 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego. Jest to jednocześnie dzień urodzin wielkiego rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina, który uważany jest za twórcę współczesnego literackiego języka rosyjskiego.

 

Булат Окуджава – „А всё-таки жаль”(Былое нельзя).

 

Dzień Jojo

Yoyo/jojo (inaczej zwane kołem Maxwella) to rodzaj zabawki w postaci ciężarka-szpulki zawieszonego na sznurku. Ciężarek, opuszczony na sznurku trzymanym za nieumocowany koniec, rozwija go wpadając w ruch obrotowy. Po pełnym rozwinięciu sznurka ciężarek zachowuje moment pędu ruchu obrotowego i nawijając sznurek wędruje w górę. Istnieje wiele teorii o pochodzeniu jojo, lecz prawdopodobnie wywodzi się ono z Chin.

Żeby efektywnie i efektownie bawić się jojo trzeba przełożyć część sznurka przez pętlę na jego końcu tworząc inną pętlę, której wielkość można dostosować do wielkości palca. Następnie włożyć palec w pętelkę ze sznurka i dokładnie zawinąć sznurek na osi, po czym opuścić jojo i w odpowiednim momencie szarpnąć delikatnie do góry. Obecnie zabawka zmieniła formę. Posiada kulkowe łożysko, które powoduje, iż po opuszczeniu jojo na koniec sznurka, zaczyna się ono kręcić w miejscu. To umożliwia wykonywanie różnego rodzaju sztuczek (tricków). Wyróżnia się pięć podstawowych stylów jojowania. Różnią się one sposobem mocowania jojo do sznurka i palca, co w zależności od stylu zmienia możliwości wykonywania tricków.

 

W Dzień Jojo warto samemu spróbować wykonać jakieś kombinacje. To świetna zabawa oraz zdrowa alternatywa dla komputera i na pewno pozwoli nam zapomnieć o efekcie jo-jo.

 

 

Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej w Polsce oblicza Centrum im. Adama Smitha od 1994 roku. W tym roku Dzień wolności podatkowej jest obliczany już po raz dwudziesty piąty. W tym roku Dzień wolności podatkowej przypada 6 czerwca, czyli  3 dni wcześniej niż w ubiegłym roku (w 2017 był 9 czerwca). Dla porównania – w 1995 r. był to 6 lipca – pracowaliśmy wtedy dodatkowo cały miesiąc dłużej.

Do obliczenia Dnia wolności podatkowej służy stosunek udziału wszystkich wydatków publicznych (budżet państwa, samorządy, rządowe fundusze celowe itp.) do Produktu Krajowego Brutto.

 

 

Dzień wolności podatkowej jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować na potrzeby rządu, a zaczynamy pracować dla siebie i dla naszych rodzin.

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  https://esensja.pl;  https://www.rockmetal.pl;  http://progrock.org.pl;   http://www.gp24.pl;

Dodaj komentarz