Informowały o najważniejszych wydarzeniach w państwie, śmierci ludzi wielkich i maluczkich, o świętach i zmianach, które kształtowały nowe narody, czyli … dzwon, któremu nigdy nie było to dane…

Niedziela, 25 listopad –  Światowy Dzień Pluszowego Misia, Dzień Tramwajarza, Dzień Kolejarza, Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, Dzień Bez Futra, Ogólnopolski Dzień Erasmusa, Car Kołokoł, największy dzwon na świecie, singiel charytatywny „Do They Know It’s Christmas?”

 

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Tramwajarza

Dzień Kolejarza

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Dzień Bez Futra

Ogólnopolski Dzień Erasmusa

 

Jeżeli jeszcze ktoś z Was nie czytał o tych świętach nietypowych, to zapraszam   (TUTAJ) .

 

A dzisiaj? No cóż…

Czy wiecie jaki jest największy dzwon na świecie?

Właśnie 283 lata temu, na Kremlu moskiewskim, został odlany

 

Car Kołokoł, największy dzwon na świecie

Car-kołokoł, Car-dzwon, jest eksponowany na placu w obrębie moskiewskiego Kremla, w pobliżu miejsca, gdzie 25 listopada 1735 roku odlał go z brązu mistrz ludwisarski Michał Motorin. Waży 202 tony, ma średnicę 6,6 m i wysokość (z uchami) 6,14 m. Niestety, nigdy nie zadzwonił.

Dekret o odlaniu dzwonu wydała caryca Anna Iwanowna Romanowa  w połowie 1730; potem wykonywano rysunki i modele. Właściwe prace przygotowawcze (oraz jedna nieudana próba odlania) trwały około dwóch lat, a samo odlewanie 36 minut. Późniejsze prace nad napisami i zdobieniami dzwonu ciągnęły się przez półtora roku. Kilku rzemieślników z Petersburga, wykonało wówczas portrety cara Aleksego (fundatora poprzednich wielkich dzwonów Kremla) i carycy Anny Iwanowny Romanowej (fundatorki obecnego dzwonu) oraz pięć ikon, napisy i barokowe ornamenty. W maju 1737, kiedy jeszcze znajdował się w dole odlewniczym, wybuchł pożar Kremla. Nagłe zalanie zimną wodą rozgrzanego metalu przez gaszących pożar spowodowało, że  dzwon pękł. Uszkodzony dzwon, wraz z ułamanym kawałkiem (ważącym 11,5 tony), wydobyto dopiero w roku 1836 i ustawiono na Kremlu na kamiennym postumencie autorstwa francuskiego rzeźbiarza Henri de Montferranda, który opracował także metodę wyciągnięcia i transportu dzwonu. Od tego czasu jest jedną z głównych atrakcji Kremla. Po nieudanym zamachu na cara Aleksandra III zaprojektowano, jako akt dziękczynny, budowę monumentalnej murowanej dzwonnicy dla Car-kołokoła, który miano także pozłocić. Projekt ten jednak nie został zrealizowany

 

Niezwykly Swiat – Rosja – Moskwa – Car Kołokoł

 

***

 

Natomiast w 1984roku,  brytyjsko-irlandzka supergrupa Band Aid nagrała

singiel charytatywny Do They Know It’s Christmas?

 

Do they Know it’s Christmas ~ Band Aid 1984

 

Singel został nagrany nagrany na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii.

Irlandzkiego piosenkarza Boba Geldofa poruszył obejrzany w 1984 roku film dokumentalny na temat głodu panującego w Etiopii. Wraz z frontmanem zespołu Ultravox – Midgem Urem napisali tekst piosenki namawiającej do pomocy głodującym Etiopczykom. Geldof czas antenowy swojego wywiadu w radiu BBC Radio 1 poświęcił na ogłoszenie idei powstania piosenki charytatywnej i przekonanie do niej mediów i artystów. I wtedy powstała grupa zwana Band Aid, składająca się z czołowych muzyków irlandzkich i brytyjskich.

Kolejne wersje utworu nagrano w roku 1989 (Band Aid II) z powodu kolejnej fali głodu w Etiopii i w roku 2004 (Band Aid 20) z inicjatywy Madonny z okazji 20-lecia wydania pierwotnej wersji piosenki.

17 listopada 2014 opublikowano kolejną wersję (Band Aid 30), tym razem w ramach pomocy ofiarom epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz