Baranek, czyli …  jeden z najważniejszych symboli Wielkanocy

Niedziela, 9 kwietnia 2023 – Wielkanoc

 

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.

Jak tradycja katolicka nakazuje, okres wielkanocny poprzedza Wielki Post. W tym roku rozpoczął się w Środę Popielcową (22 lutego) i trwał do Wielkiego Czwartku (6 kwietnia). W Wielki Piątek (7 kwietnia) i w Wielką Sobotę(8 kwietnia) obchodzony był tzw. post paschalny. Post w Wielką Sobotę nie jest obowiązkiem, ale jest przez Kościół zalecany i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego. Zatem po błogosławieniu pokarmów w kościele, zgodnie z tradycją nie jemy produktów umieszczonych w koszyczku. Przyjmuje się, że jednak po wieczornej mszy i powrocie do domu, wypowiadając radosne „Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał!” można jeść mięso, wędliny i próbować wielkanocnych wypieków. Według innych zaleceń uważa się, że mięso powinno być pozostawione na czas po niedzielnej mszy rezurekcyjnej (o godzinie 5 lub 6 rano), na śniadanie wielkanocne.

W polskim zwyczaju odbywa się to najczęściej właśnie dzisiaj, w Niedzielę Wielkanocną, kiedy to rodzinnie zasiadamy do obficie zastawionego stołu. Śniadanie rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka, składającą się z takich produktów jak: jajko (będące symbolem zwycięstwa nad śmiercią), wędlina (zapewniająca dostatek i sytość), chleb (symbolizujący ciało Chrystusa), sól (oznaczająca oczyszczenie i prawdę), chrzan (symbolizujący mękę Pańską) a przede wszystkim z baranek, który jest metaforą Chrystusa, przypominającą jego czystość, łagodność i posłuszeństwo.

Bo centralną postacią świąt wielkanocnych jest Jezus Chrystus. Według Ewangelii oddał on życie za wszystkich ludzi, chociaż sam był bez grzechu. Ojcowie Kościoła śmierć Chrystusa nazywają najdoskonalszą ofiarą, zaś jeden z ewangelistów, święty Jan, nazywa go wprost Barankiem Bożym.

***

 

 

Dodaj komentarz