Bieda łacniej przekuwa człowieka niźli kowal żelazo, czyli … nie patrzcie na człowieka, jeno na jego uczynki

Wtorek, 13 listopada – Międzynarodowy Dzień Niewidomych, Dzień Placków Ziemniaczanych, Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki, Władysław Reymont laureatem Nagrody Nobla, pierwsza strona www., Whoopi Goldberg

 

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Dzień Placków Ziemniaczanych

Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki

 

Wszystko to już było, a było – (TUTAJ)

A dzisiaj?

 

Przyśpiewka weselna Mazowsze Woźniak Klejnas Polska muzyka ludowa Polish folk music Wedding ditty.
(Marianna Woźniak – śpiew,  Kapela Stanisława Klejnasa – skrzypce (znany skrzypek ludowy, wystąpił w serialu „Chłopi” – wesele Boryny)

13 listopada 1924 roku, za powieść „Chłopi”, został ogłoszony –

Władysław Reymont – laureatem Nagrody Nobla

Władysław Stanisław Reymont (ur. 7 maja 1867 w Kobielach Wielkich, zm. 5 grudnia 1925 w Warszawie) to polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – otrzymał ją za czterotomową „epopeję chłopską” Chłopi.

Powieść „Chłopi” nawiązuje do fascynacji chłopską energią, naturalnością i prostotą życia, charakterystyczną dla wielu dzieł początków XX wieku, nazywanej niekiedy „chłopomanią”.

Powstawała w latach 1901–1908. Zawiera realistyczny obraz życia zbiorowości chłopskiej wsi Lipce. Życie społeczności wiejskiej z jednej strony jest wyznaczane rytmem przyrody (poszczególne tomy są zatytułowane nazwami pór roku – zaczynając od „Jesieni”) i związanymi z nim zajęciami i pracami na roli a także zwyczajami i obrzędami, z drugiej zaś dokonującymi się przemianami społeczno-ekonomicznymi na wsi i związanymi z tym sporami (rozwarstwienie ekonomiczne wsi, konflikty z dworem).

W to tło Reymont wplótł główną oś akcji powieści, którą jest romans młodej, urodziwej i namiętnej Jagny – żony bogatego gospodarza Macieja Boryny, z jego synem Antkiem oraz postawy społeczności chłopskiej wobec tego zdarzenia. Po śmierci Boryny (który stał na czele buntu chłopów wobec dworu), Jagna zostaje napiętnowana i wypędzona przez mieszkańców wsi i ulega obłędowi, zaś pogodzony z losem Antek przejmuje gospodarstwo ojca.

 

 

Powieść „Chłopi” była dwukrotnie sfilmowana, w 1922 i w 1972. Premiera pierwszego z tych filmów odbyła się 7 kwietnia 1922, reżyserem był Eugeniusz Modzelewski. Premiera drugiego z tych filmów odbyła się 7 grudnia 1973. Film reżyserował Jan Rybkowski, operatorem był Marek Maciej Nowicki, muzykę napisał Adam Sławiński. W rolach głównych wystąpili: Władysław Hańcza (Maciej Boryna), Emilia Krakowska (Jagna), Ignacy Gogolewski (Antek Boryna), Krystyna Królówna (Hanka).

 

***

Tego samego dnia, ale w 1990 roku, pojawiła się

pierwsza strona WWW

Strona internetowa, strona WWW (web page) to dokument HTML udostępniany w Internecie przez serwer WWW. Po stronie użytkownika strona internetowa jest zwykle otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej.

Autorem pierwszych stron internetowych jest Tim Berners-Lee. Obecnie strony tworzy się za pomocą m.in. HTML5, CSS 3 i JavaScript.

 

 

 ***

 

63 lata temu, bo 1955 roku urodziła się  amerykańska aktorka, piosenkarka, komediantka

Whoopi Goldberg

Na scenę trafiła w wieku ośmiu lat. Wybrała pseudonim Whoopi Cushion (Poduszka Pierdzioszka), jednak za poradą matki zaczęła używać nazwiska Goldberg, twierdząc że ma żydowskich przodków.

Na rozpoczęcie kariery komediowej w San Francisco, opracowała „widowisko na jedną aktorkę” pt. The Spook Show (Straszące Widowisko). Dzięki temu programowi zwrócono na nią uwagę i przeniesiono show na Broadway.

Jej kariera filmowa rozpoczęła się od roli Celie w filmie Stevena Spielberga Kolor purpury. Film został nakręcony na podstawie powieści Alice Walker z roku 1982, wyróżnionej Nagrodą Pulitzera o tym samym tytule (The Color Purple). Za tę rolę nominowano ją w 1986 do nagrody Oscara jako najlepszą aktorkę.

Film ze względu na poruszony temat stał się komercyjnym sukcesem, ale wywołał również kontrowersje. Był nominowany do 11 Oscarów, jednak nie otrzymał żadnej nagrody. I choćby z tego powodu polecam go Waszej ocenie. Ja obejrzałam go dawno temu i zrobił na mnie bardzo duże wrażenie. Naprawdę godny obejrzenia.

W filmie brała też udział  Oprah Winfrey, amerykańska prezenterka oraz producentka talk-show The Oprah Winfrey Show, zaliczanego do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych USA.

Po tej roli Whoopi Goldberg  kontynuowała swoje „Widowisko na jedną aktorkę”.

W większości swoich ról filmowy z lat 80. XX w. grała kobiety o wyrazistych i mocnych charakterach. Były to głównie role komediowe, jak we Włamywaczce (Burglar), Śmiercionośnej ślicznotce (Fatal Beauty), Jumpin’ Jack Flash, ale także role w dramatach, jak w Sercu Klary (Claras Heart).

Miejsce liczącej się aktorki potwierdziła rolą w filmie Uwierz w ducha (Ghost) jako wróżka-oszustka, nawiązująca kontakty z duchami zmarłych. Za tę rolę otrzymała Oscara w 1990.

 

Podobny obraz

 

Dzięki rozpoznawalności i charakterystycznemu urokowi chętnie zapraszana była do wielu seriali telewizyjnych i produkcji kinowych. Prowadziła w Stanach Zjednoczonych poranną audycję radiową Wake up with Whoopi. W roku 2003 nadano jej tytuł honorowy ambasadorki dobrej woli UNICEF.

Nagrody (w tym nominacje) i wyróżnienia, którymi została uhonorowana Goldberg to: Oscar za rolę drugoplanową, 2 nominacje do Oscara, 5 nominacji i 1 Nagroda Daytime Emmy Awards, 5 nominacji do Nagrody Emmy, 3 nominacje i 2 Nagrody Golden Globe, wyróżnienie ILGA za zaangażowanie w zwalczaniu homofobii (1999), 5 nominacji i 2 Nagrody Comedy Price oraz Nagrodę Amerykańskiego Humoru Mark Twain Price (2001).  Od 1994 prowadziła 4. uroczystości rozdawania Oscarów.

Jest właścicielką hotelu w Nowym Jorku o nazwie Le Mont Hotel, a przede wszystkim mamą już 44 letniej Alexandry.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://fototeka.fn.org.pl/Emilia Krakowska w filmie „Chłopi”, fot. Roman Sumik, źródło: Fototeka FN;   http://gramunion.com;    tytułowe cytaty – „Chłopi” W. Reymonta;

Dodaj komentarz