Była twarzą Telewizji Polskiej, jedną z najsłynniejszych spikerek, czyli … Edyta Wojtczak

Poniedziałek, 28 stycznia – Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciwko Wojnie Nuklearnej, Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych, Dzień Piszczałek i Fujarek, (1968) urodziła się Sarah McLachlan – kanadyjska wokalistka pianistka i kompozytorka, (1981) urodził się Elijah Wood – amerykański aktor, (1936) urodziła się Edyta Wojtczak – polska dziennikarka i spikerka telewizyjna       

 

Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciwko Wojnie Nuklearnej

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

Dzień Piszczałek i Fujarek

Wszystkie te święta opisałam  (TUTAJ) .

 

***

28 stycznia 1968 roku w Halifaksie w Nowej Szkocji, przyszła na świat

Sarah McLachlan – kanadyjska wokalistka, pianistka i kompozytorka

McLachlan jako dziecko pobierała lekcje śpiewu oraz gry na fortepianie. Jako nastolatka uczęszczała do Queen Elizabeth High School. W 1988 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany Touch, który uzyskał status platynowej płyty w Kanadzie. Do 2006 roku sprzedała ponad 40 mln albumów na całym świecie

W 2005 roku wzięła udział w koncercie Live 8 w USA. 7 października 2008 premierę miała pierwsza kompilacja największych hitów artystki pt. Closer: The Best of Sarah McLachlan. Na płycie znajdują się także dwie nowo nagrane studyjne piosenki pt. „Don’t Give Up On Us” i „U Want Me 2”. Ta ostatnia ukazała się w postaci singla 12 sierpnia 2008 r.

 

Sarah McLachlan – Angel [Official Music Video]

 

Kanadyjska wokalistka została trzykrotnie nagrodzona statuetką Grammy Awards. Dwukrotnie w kategorii „Best Female Pop Vocal Performance” za Building a Mystery (1998) i I Will Remember You (2000) a także w kategorii „Best Pop Instrumental Performance” za Last Dance (1997).

 

***

28 stycznia 1981 w Cedar Rapids w stanie Iowa, urodził się

Elijah Wood – amerykański aktor

Światową sławę przyniosła mu  rola hobbita Frodo Bagginsa w filmowej superprodukcji Władca Pierścieni według powieści J.R.R. Tolkiena. (o całej twórczości Tolkiena pisałam (TUTAJ) )

Jest jedna z najbardziej obiecujących, młodych gwiazd Hollywood. W świat show businessu wysłała go mama, która pewnego razu, oglądając telewizyjną reklamę, stwierdziła, że jej syn mógłby przecież w niej występować – był uroczym dzieckiem, w szkole podstawowej śpiewał w chórze, grał w szkolnych przedstawieniach. Pani Wood posłała więc siedmioletniego Elijah do szkoły dla dziecięcych modeli, a po pół roku zawiozła do Hollywood, na międzynarodowy konkurs młodych talentów, gdzie został zauważony przez agenta i zaproponowano mu karierę aktorską. Po miesiącu rodzina Wood przeprowadziła się do Los Angeles. Elijah wprawdzie zaczął karierę bardzo wcześnie, ale swoje wychowanie uważa za tradycyjne, jest bardzo związany ze starszym bratem Zachariahem i młodszą siostrą Hannah. Największy wpływ na Elijah miała matka, która wspierając syna, chodziła z nim na wszystkie przesłuchania i wywiady, czekała na niego na planie filmowym.

 

 

Pierwszą rolę dostał w teledysku Pauli Abdul, potem grał w „Powrocie do przyszłości II” (1989), „Wydziale wewnętrznym” (1990); krytycy zauważyli go w „Avalonie”, nominowanym do czterech Oscarów filmie Barry’ego Levinsona z 1990 roku, gdzie zagrał syna głównego bohatera. Rok później występuje z Melanie Griffith i Donem Johnsonem w „Paradise” (1991) jako młody chłopiec, który pomaga skłóconej parze wrócić do siebie po burzliwym rozstaniu. Grywał u boku gwiazd – z Melem Gibsonem w „Wiecznie młody” (1992), Kevinem Costnerem w „The War” (1994). W „Synalku” zmierzył się z inną dziecięcą gwiazdą – Macaulayem Culkinem. Film okazał się porażką, ponieważ publiczność nie mogła przyzwyczaić się do psychopatycznego synalka odtwarzanego przez blond chłopię z „Kevin sam w domu”. Wood, grający tu dobrego, uczuciowego chłopca, utwierdził stereotyp ról, jakie często otrzymuje. Przed podobnym, choć ambitniejszym zadaniem postawił go Ang Lee, reżyser „The Ice Storm” (1997), gdzie w roli Mikeya Carvera sportretował myślącego, wrażliwego, a zarazem bezradnego bohatera. Film okazał się finansowym i aktorskim sukcesem dla Elijah. W 2000 roku zagrał w trylogii „Władca Pierścieni” – filmowej wersji słynnej powieści Tolkiena.

 

A tribute to Frodo Baggins

 

Dla kinomanów na całym świecie znany jest głównie z roli Frodo Bagginsa we „Władcy Pierścieni”. Paradoksalnie, to właśnie ta postać zahamowała jego karierę i zamieniła go w „niewolnika” swojej najsłynniejszej roli.

***

A na koniec chciałabym sięgnąć do lat trochę wcześniejszych, aby jeszcze raz wrócić do czasów, kiedy oglądając programy telewizyjne, można się było uczyć czystego, pięknego języka polskiego oraz kultury z najwyższej półki.

28 stycznia 1936 w Grójcu, przyszła na świat

Edyta Wojtczak – polska dziennikarka i spikerka telewizyjna

Właściwie – Halina Edyta Wojtczak-Szymańska – w latach 1957–1996 spikerka Telewizji Polskiej; laureatka „Super Wiktora” (1992).

Była spikerką TVP od roku 1957 do 12 grudnia 1996 roku, później współtworzyła poranne pasmo w rozpoczynającej swoją działalność telewizji TVN (własny program „Między kuchnią a salonem”). Przez wiele lat zapowiadała programy w obu antenach TVP, a po ich osobowym zróżnicowaniu w latach 80. pracowała w TVP1. Oprócz pracy spikerskiej prowadziła i współprowadziła liczne programy (m.in. występowała w popularnym w latach 60. programie rozrywkowym „Wielokropek” oraz prezentowała niektóre wydania widowiska rozrywkowego „Dobry wieczór, tu Łódź”) a także prowadziła konferansjerkę na festiwalach w Opolu i Zielonej Górze. Na początku lat 80. po zmianie zespołu i programu Studia 2, została jedną z gospodyń tego bloku. Przez wiele lat z rzędu zapowiadała programy w wieczór sylwestrowy i wraz z Janem Suzinem wielokrotnie składała widzom życzenia noworoczne. Od początku swojej pracy na antenie cieszyła się sympatią widzów i przez wiele lat była twarzą Telewizji Polskiej.

W swoim dorobku posiada kilka ról w filmach, takich jak: Szczęściarz Antoni (1960), Wielka, większa i największa (1962), Liczę na wasze grzechy (1963), Jedenaste: Nie wychylaj się (odc. 11) w serialu telewizyjnym Dom (1982), Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni… (1971), Siedem życzeń (1984) oraz Bez grzechu (1987).

 

Jedynka – Edyta Wojtczak w 2002 roku

A tu z Ireną Dziedzic, o której pisałam  (TUTAJ) .

 

Irena Dziedzic i Edyta Wojtczak 1972

A tak wraz z Janem Suzinem wita Nowy 1980 Rok…

 

Życzenia Noworoczne Jan Suzin & Edyta Wojtczak

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org:  https://www.filmweb.pl;

Dodaj komentarz