Środa, 11 kwietnia – Polski Dzień Radia, Dzień Radia, Dzień Osób z Chorobą Parkinsona
Pachelbel – Canon in D Major – perfect version
Polski Dzień Radia
Dzień Radia jest to polskie święto obchodzone corocznie 11 kwietnia w celu podkreślenia roli radia w codziennym życiu społeczeństwa. Przyczynkiem do rozwoju polskiej radiofonii było uchwalenie w dniu 11 kwietnia 1923, przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich (SRP), dokumentu „Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”. W czerwcu tego samego roku wpłynął do Sejmu RP projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów, a 3 czerwca 1924 ustawa została podpisana.
Oficjalną datą powstania polskiej radiofonii jest 18 kwietnia 1926.
Dzień Radia
Światowy Dzień Radia (World Radio Day) to święto obchodzone od 2012 roku z inicjatywy Hiszpanii, a dokładniej Academii Española de la Radio 20 września 2010.
Święto proklamowane zostało przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku, i upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.
Celem Światowego Dnia Radia jest zwrócenie uwagi na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa. Więcej na ten temat pisałam już 13 lutego (TUTAJ)
Dzień Osób z Chorobą Parkinsona
Corocznie, 11 kwietnia, w dzień urodzin angielskiego medyka Jamesa Parkinsona, od 1997 jest obchodzony Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. To on jako pierwszy opisał objawy choroby neurodegradacyjnej nazwanej od jego nazwiska (PD) w „Traktacie o drżączce porażennej”.
Dotyczy ona ośrodkowego układu nerwowego, a dokładniej takiej struktury jak istota czarna w śródmózgowiu, która odpowiada za koordynację ruchów niezależnych od naszej woli (drżenia, tiki) oraz szybkich. Występuje też niedobór dopaminy, co jest zauważalne w objawach choroby. Choroba zazwyczaj pojawia się u osób po 50 roku życia, ale są przypadki kiedy symptomy pokazują się wcześniej.
Z okazji Dnia Osób z Chorobą Parkinsona, szczególny nacisk należy położyć na pomoc ludziom w jakże różnych trudnych sytuacjach, niejednokrotne krępujących. Niski poziom wiedzy na temat choroby oraz brak wyrozumiałości społeczeństwa wobec ludzi starszych, powodują wiele niemiłych sytuacji. Nie każdy wie, że np. banalne przejście przez ulicę jest dla osoby z nie lada wyczynem i może stać się przyczyną freezingu (nagła blokada ruchu podczas chodzenia, nagłe unieruchomienie, czyli tzw. zamarzanie), co niestety bywa tragiczne w skutkach.
Chory cierpiący z powodu drżączki porażennej często miewa zaburzenia nastroju. Mogą one być spowodowane faktem, że choroba ta jest nieuleczalna lub też izolacją od ludzi. Chory czuje, że jest inny, napiętnowany. Choroba Parkinsona jest specyficzna. Znacznie wpływa na pogorszenie się jakości życia i głównie utratę samodzielności. Często chorzy rezygnują z dotychczasowej pracy, zainteresowań, co nie jest rzeczą dobrą. Przejście na rentę potęguje nastrój depresyjny. Istotnym problemem jest również występowanie negatywnych emocji, które trzeba odreagować, chociażby poprzez spacer, czy ekspresyjną rozmowę.
Jeżeli objawy obniżonego nastroju są bardzo nasilone, wskazana będzie konsultacja psychiatryczna i zastosowanie odpowiednich leków.
Występuje również niedociśnienie ortostatyczne. Objaw ten polega na spadku ciśnienia tętniczego krwi przy szybkiej zmianie pozycji z leżącej na stojącą. Może wówczas dojść do omdlenia.
Przy okazji Światowego Dnia Osób z Chorobą Parkinsona, poddajmy refleksji naszą postawę i zachowanie wobec osób dotkniętych tym schorzeniem. Nie trzeba być psychologiem, psychiatrą ani geriatrą by zrozumieć tych ludzi. Są tacy sami jak my, wymagają jedynie mądrego ukierunkowania, porad, życzliwości i ciepłego serca drugiej osoby – czyli tego co każdy człowiek.
Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan. Został przyjęty na IX Konferencji Światowego Dnia PD w Luksemburgu 11 kwietnia 2005. Jest jednocześnie logiem EDPA dzięki Grupie Roboczej WHO
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.parkinson.waw.pl; tytułowy cytat – Stanisław Barańczak