Po tym świat podzielił się na to, co było przed lotem człowieka w kosmos, i to, co stało się erą kosmiczną, czyli … człowiek, który sięgnął gwiazd – Jurij Gagarin.

Czwartek, 12 kwietnia – Dzień Czekolady, Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki, Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy, Dzień Chomika, Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych, Dzień Czystych Okien

 

 

Rachel Portman – Main Titles

Dzień Czekolady –

Jej aksamit, delikatność, słodycz, cudność i powabność, jej oczęta karmelowe, dłonie jakby truskawkowe, włosy, z nutką pomarańczy, ach! nie mogę już … ta ponętna czekolada …

 

Czekolada to wielka pasja mojej starszej córki. Oczywiście konsumpcyjna.

O czekoladzie już troszkę pisałam 16 grudnia przy okazji Dnia Pokrywania Wszystkiego Czekoladą  (TUTAJ)

Że czekolada jest naturalnym afrodyzjakiem potwierdza wypowiedź pani Klaudii Pesta na nieoficjalnej i swobodnej w przekazie stronie wydziałowej Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM:

„Czekolada od wieków uważana jest za najsilniejszy afrodyzjak. Dlaczego?

Po przywiezieniu jej przez konkwistadorów z Ameryki, była traktowana jako środek wzmacniający aktywność seksualną. Przykładowo na dworze Ludwika XIV forma „pantomimy miłosnej” oznaczała zaproszenie do sypialni.
Prowadzone przez profesora Massimo Marcone’a badania nad afrodyzjakami dowodzą, że czekolada jest jedną z substancji, które najsilniej wzbudzają pożądanie. Po zjedzeniu czekolady ochota na seks rośnie, jednak niestety – ten słodki przysmak nie wpływa na ogólną jakość intymnego zbliżenia.
Czekolada wzmaga aktywność seksualną dzięki substancjom takim jak: teobromina, która działa pobudzająco, w podobny sposób jak kofeina oraz fenyloetyloamina, czyli związek chemiczny, który wywołuje w ludzkim organizmie reakcje podobne jak w sytuacji zakochania, czyli pobudzenie, euforię i podniecenie. Dzięki nim cały organizm zostaje ożywiony, układ nerwowy mocniej aktywowany, wzrasta stężenie neuroprzekaźników w mózgu, wytwarzane są m.in. hormony szczęścia – serotonina i peniletylamina (PEA). Ten drugi, dla większości pewnie mniej znany, zwany jest „molekułą miłości”. Wydzielany jest w dużych ilościach podczas aktu seksualnego. Poziom tego hormonu we krwi spada jednak w momencie, gdy w związku pojawia się rutyna – wtedy warto sięgnąć po czekoladę. Mankament w tym przypadku jest tylko jeden – po spożyciu czekolady poziom tego hormonu wzrasta na bardzo krótki czas, średnio na ok. 4-5 minut. Po upływie tego czasu można sięgnąć po dodatkową porcję lub, aby nie „bombardować” organizmu dodatkowymi kaloriami, rozpocząć „igraszki”. Dla przypomnienia: podczas aktu seksualnego tracisz ok. 200 kcal, a jeśli łóżkowe igraszki są bardziej intensywne, nawet i 400 kcal. Również, poprzez niwelowanie zmęczenia oraz poprawę nastroju, czekolada może skutecznie usprawnić stosunki seksualne między partnerami. Nawet badania przeprowadzone w San Diego wykazały, iż smakołyk ten dzięki składnikowi o nazwie anandamid, wywołuje zmiany w organizmie podobne do reakcji wywołanych przez marihuanę. Ciało w takim przypadku jest rozluźnione, ale również zwiększona jest jego wytrzymałość i odporność na ból. Poprawia się kondycja organizmu, co pozwala na długie zabawy w zaciszu sypialnianym. Jednakże nie tylko skład czekolady jest godny uwagi. Cała oprawa zewnętrzna typu rodzaj, smak oraz wygląd wpływa na pozytywne wibracje.

Należy jednak pamiętać, że aby skutki jej działania były zadowalające, trzeba troszczyć się o całokształt a nie tylko pojedyncze skojarzenia. Musimy również pamiętać, iż w romantycznych sytuacjach, podczas wykorzystania czekolady do aktywności seksualnej nie należy przesadzać z innymi produktami, które mogą owe zbawienne właściwości smakołyku osłabić. Należy do nich choćby alkohol, który spożywany w nadmiernych ilościach omamia oraz powoduje wzmożoną senność. Mimo, że kawa ma działanie pobudzające, to jednak jej zbyt duże dawki zmniejszają ilość magnezu w organizmie, przez co powoduje szybsze zmęczenie i osłabienie. W takich warunkach próżno szukać u partnera zainteresowania przygodami seksualnymi, zwłaszcza gdy on marzy jedynie o wygodnym łóżku i spokojnym śnie. Innym niesprzyjającym czynnikiem są papierosy. Źle wpływają one na kondycję seksualną mężczyzn, przez co często skarżą się oni na problemy z erekcją.

Czekolada to również źródło zdrowia oraz młodości. Dzięki stosowaniu jej, jako kosmetyku, potrafi na długo zahamować procesy starzenia. Właściwości te pomogą więc zachować atrakcyjny wygląd, co odgrywa istotną rolę w relacjach damsko – męskich. Podczas, gdy decydujemy się na wykorzystanie czekolady w pobudzeniu zmysłowości, warto również posłużyć się innymi afrodyzjakami, aby wzmocnić efekt. Dobrze nadają się do tego choćby owoce morza. Jeśli jednak boicie się nadmiaru kalorii, można sięgnąć po czekoladę gorzką, która ma mniej cukru lub zaserwować ją w formie pitnej, ponieważ gdy spożywa się ją w taki sposób, dostarczamy swojemu ciału trzy razy mniej niepotrzebnych kalorii.
Czekolada ma duże powiązanie z biotechnologią, zawiera bowiem substancje znane biotechnologom i pobudza mechanizmy związane z wytwarzaniem neuroprzekaźników, które są również przedmiotem badań biotechnologów”.
Czekolada to temat rzeka, dlatego na nadmiar tego typu świąt nie ma powodu narzekać.

Vianne sets up shop chocolat

Dzisiejszy wpis zaczęłam i kończę fragmentami ścieżki dźwiękowej do jednego z moich ulubionych filmów „Czekolada” , w reżyserii Lasse Hallström. Autorem muzyki jest Rachel Portman. Film pochodzi z roku 2000 roku a oparty jest na powieści Joanne Harris z roku 1999 pod tym samym tytułem. Opowiada on historię młodej matki, Vianne Rocher, która podróżuje po świecie, sprzedając czekoladę. Pewnego razu przybywa do francuskiego miasteczka Lansquenet-sous-Tannes z sześcioletnią córką i otwiera „Maya”, małą czekoladziarnię. Czekolada Vianne szybko zaczyna zmieniać życie mieszkańców.

W jaki sposób? Namawiam do obejrzenia filmu …

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

To święto obchodzone corocznie 12 kwietnia w Federacji Rosyjskiej na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos.

12 kwietnia 1961 roku radziecki kosmonauta Jurij Gagarin wystartował statkiem kosmicznym Wostok z kosmodromu Bajkonur na orbitę okołoziemską. Lot ten trwał 108 minut.

Pierwsze obchody Dnia upamiętniające ten wyczyn odbyły się w byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich 12 kwietnia 1962 roku.

 

Świętowanie Dnia Kosmonautyki 12 kwietnia 2011  Autor: Kiril Borisenko

 

Od 2001 roku, z inicjatywy m.in. George’a T. Whitesidesa, dyrektora generalnego firmy produkującej pojazdy kosmiczne Virgin Galactic, rozpoczęto obchody Nocy Jurija upamiętniające nie tylko 1. lot Jurija Gagarina, ale również 1. lot kosmicznego wahadłowca Columbia w 20 lat później w 1981 roku. Święto przyjęło się w wielu krajach, w tym i w Polsce.

Celem „Nocy Jurija” jest zainteresowanie społeczeństwa eksploracją kosmosu i zainspirowanie nowego pokolenia eksploratorów. Dzień ten jest obchodzony poprzez twórczą ekspresję zainspirowaną kosmosem, a także ogólnoświatowe obchody i wydarzenia edukacyjne. Noc Jurija połączyła globalną społeczność młodych ludzi oddanych kształtowaniu przyszłości eksploracji kosmosu. Globalne obchody są okazją do zaprezentowania elementów kulturalnych, które „czerpały” z kosmosu – muzyki, tańca, mody i sztuki.

 

Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych

To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 kwietnia 2011 roku w 50 rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Historycznego wydarzenia dokonał Jurij Gagarin.

Jak już wcześniej napisałam, pierwszym człowiekiem, który odbył lot w kosmos był radziecki kosmonauta Jurij Gagarin, który wystartował statkiem kosmicznym Wostok z kosmodromu Bajkonur na orbitę okołoziemską 12 kwietnia 1961 roku. Jego lot trwał 108 minut.

Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało, że to historyczne wydarzenie otworzyło drogę do badania przestrzeni kosmicznej dla dobra całej ludzkości. Zgromadzenie wyraziło swoje głębokie przekonanie o wspólnym interesie ludzkości we wspieraniu i rozszerzaniu zakresu badań oraz wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych. Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych jest okazją do podkreślenia istotnego wkładu nauki i technologii kosmicznej w realizacje celów zrównoważonego rozwoju i wzrostu dobrobytu.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew określił lot Gagarina jako wydarzenie rewolucyjne: „Było to wybitne osiągnięcie kosmonautyki radzieckiej. Po tym świat podzielił się na to, co było przed lotem człowieka w kosmos, i to, co stało się erą kosmiczną”

 

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy

Dzieci ulicy to termin socjologiczny opisujący wykluczenie społeczne osób małoletnich. Nie zawsze związane jest ono z bezdomnością lub sieroctwem. Często wprawdzie dzieci te wychowują się (czyli przebywają, pracują, żebrzą, kradną, a nawet czasowo mieszkają) na ulicach, ale równocześnie posiadają domy i rodziny. Głównymi powodami opuszczania domu przez dzieci są nędza i przemoc w rodzinie.

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy jest międzynarodową kampanią na rzecz dzieci ulicy, aby ich prawa nie były ignorowane. Kampanię prowadzi konsorcjum CSC, (Consortium for Street Childern), przy wsparciu Avivy i członków CSC, którzy pracują w ponad 130 krajach na całym świecie.

W ten dzień należy pochylić się nad tym wstydliwym problem współczesnego świata.

 

Dzień Chomika

Te małe sympatyczne stworzenia mają dzisiaj swoje święto. SŁODZIAKI  !!!

Z tej okazji warto kupić swojemu pupilkowi jakiś przysmak albo nowy ciepły kocyk   🙂

 

Dzień Czystych Okien

Święto to zainicjowała kilka lat temu firma Leifheit, dostawca produktów gospodarstwa domowego w zakresie sprzątania, prasowania, suszenia oraz artykułów kuchennych.

Dzisiaj, aby je odpowiednio uhonorować – należy oczywiście umyć okna!

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org     http://biologiaolsztyn.blogspot.com;   tytuł-fragment wiersza „Ponętna czekolada” http://wiersze.kobieta.pl;   Wikipedia  50-th years jubilee of Cosmonautics Day salute.ogv.240p.webm;

Dodaj komentarz