O pewnym brzasku w katyńskim lasku strzelali do nas Sowieci, czyli … kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości …

Piątek, 13 kwietnia – Dzień Scrabble, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 

Dzień Scrabble

Scrabble jest obecnie jedną z najpopularniejszych gier słownych na świecie.

Organizacją zrzeszającą polskich scrabblistów jest Polska Federacja Scrabble, która od 1993 roku organizuje mistrzostwa Polski.

Gra w scrabble została wynaleziona w 1931 roku przez, bezrobotnego w owym czasie, architekta Alfreda Moshera Buttsa z Rhinebeck w stanie Nowy Jork, który opatrzył swoje dzieło nazwą Criss-Cross. Wartość punktową liter ustalił, obliczając częstotliwość ich występowania na stronie tytułowej New York Timesa. Od tego czasu wartości nigdy nie uległy zmianie (pomijając wydania gry w innych językach).

 

Grę zaczęto sprzedawać po raz pierwszy w roku 1946 pod nazwą Lexiko jako produkt spółki specjalnie w tym celu utworzonej przez Buttsa i emerytowanego urzędnika państwowego, Jamesa Brunota. Wcześniej Butts próbował zainteresować swoją grą kilka najsłynniejszych wytwórni gier planszowych, ale wszystkie odrzuciły ją jako zbyt nudną. Brunot produkował zestawy własnoręcznie (dwieście egzemplarzy tygodniowo) w swoim garażu w Danbury w Connecticut.

W roku 1948 prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, która uruchomiła jej masową produkcję pod nazwą Scrabble. Butts otrzymywał 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza. Do 1974 roku, kiedy to wygasły jego prawa autorskie do gry, zarabiał 50 tys. dolarów rocznie. Do śmierci Buttsa w 1993 roku na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dominika Świątek – Sen o Katyniu

14 listopada 2007 r. Sejm RP uchwalił, iż 13 kwietnia, rokrocznie, obchodzone będzie święto „w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego”.

NKWD (skrót od: ros. Narodnyj Komisariat Wnutriennych Dieł, Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) to policja polityczna i organ administracji państwowej w Rosji sowieckiej (od 1917) i Związku Radzieckim (1934-46).
Zbrodnią katyńską określa się wymordowanie na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. co najmniej 21 768 obywateli RP (oficerowie, podoficerowie, szeregowi Wojska Polskiego oraz m. in. naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów). Mordu strzałem w tył głowy dokonywali funkcjonariusze NKWD. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni oraz innych, nieustalonych jeszcze miejscach. Władze ZSRR przyznały się oficjalnie do tej zbrodni dopiero 13 kwietnia 1990 r.
Warto wspomnieć również i o tym, że w nocy z 13 na 14 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się tzw. druga sowiecka deportacja obywateli RP na Sybir i Kazachstan. Aż 80% ograbionych i wywożonych w głąb sowieckiego państwa stanowiły kobiety i dzieci, m. in. żony, synowie i córki oficerów mordowanych w tym samym czasie przez NKWD w ramach zbrodni katyńskiej.

 

KATYŃ PO SIEDEMDZIESIĄTCE

ich tu w dół rzucili żeby zgnili
a pani dłonie takie białe

ich tu piachem zasypali by więcej nie wstali
a pani uśmiech taki słodki

a to miejsce zakłamano by o sprawcach nie wiedziano
a pani poprawia makijaż

a ten lasek rozstrzelany nie jest miejscem zakochanych
pani sobie idzie

ja tu muszę chryzantemą pamięć o nich ukwietnić
taki mój życiowy cel

a pani cóż pani białe dłonie uśmiech słodki makijaż
niech pani już idzie sobie i żyje póki może

pani przyjdzie gdy czas wyryje głębokie bruzdy na twarzy
gdy dłonie pomarszczone same się do modlitwy splotą
i usta zgryzotą ścięte bezwiednie wyszepczą
o pewnym brzasku w katyńskim lasku strzelali do nich sowieci

mnie już nie będzie
więc pani tu sobie resztę życia może ułożyć obok nich
i z nimi
o ile zechce…

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://dzialdowo.wm.pl;  „Katyń po siedemdziesiątce”- autor Benedykt Perzyński;

Dodaj komentarz