Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz, czyli … mały, elegancki, wąsaty i małomówny. Falcone – sycylijska legenda

 Środa, 23 maja – Dzień Spedytora, Światowy Dzień Żółwia, Dzień Wymiaru Sprawiedliwości
 

Dzień Spedytora

Spedytor jest to osoba prawna lub fizyczna (przedsiębiorca), której celem działania jest organizowanie przewozu ładunków. Spedytor za odpowiednią opłatą świadczy usługi spedycyjne na rzecz osób prawnych lub fizycznych, względnie na potrzeby własne. Organizuje przewóz, wystawia dokumenty spedycyjne (listy przewozowe) w zależności od użytego do transportu towaru środka transportowego. W znaczeniu potocznym mianem spedytora określa się przedsiębiorstwa spedycyjne.

 

 

Głównym zadaniem spedytora jest organizacja przewozu ładunku przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych dróg, środków i sposobów transportu. Praca spedytora jest zróżnicowana ze względu na charakter obsługiwanego fragmentu rynku transportowego. W praktyce, może on funkcjonować jako pośrednik między klientem a przewoźnikiem, podmiot posiadający ładunki i poszukujący przewoźników, osoba odpowiedzialna za poszukiwanie ładunków dla całej floty, księgowość, rozliczanie i przelewy. Tematów i zadań jest multum! Dodatkowo, spedytorzy zatrudniani w dużych firmach wyspecjalizowani są w konkretnych obszarach. Wyróżniamy spedytorów między innymi od typu: pojazdów, ładunków, obszarów językowych oraz klientów. A to wszystko po to, by przesyłka dotarła bezpiecznie do miejsca docelowego.

Z okazji ich święta, życzymy im nie tylko dzisiaj – samych sukcesów!

 

Światowy Dzień Żółwia

Światowy Dzień Żółwia (World Turtle Day) to święto obchodzone na świecie corocznie 23 maja, mające na celu uświadomienie społeczeństwu konieczności ochrony wszystkich gatunków żółwi.

Światowy Dzień Żółwia został zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. Organizacja ta została założona w 1990 roku przez małżeństwo Susan Tellem i Marshalla Thompsona. Ustanowienie Światowego Dnia Żółwi ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że każdy chociaż w drobnej części może przyczynić się do ochrony tych zwierząt.

W Polsce Krajowe Obchody Światowego Dnia Żółwia zostały zainicjowane w 2009 roku przez Wojciecha Urynowicza. Od roku 2009 Dzień Żółwia organizowany jest przez Stowarzyszenie Krakowscy Żółwiarze przy współpracy dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów zaprzyjaźnionych szkół oraz hodowców, pasjonatów i opiekunów żółwi, a także innych zwierząt egzotycznych.

 

Choć zwierzęta te znane są ze swojej długowieczności, to jednak nie przetrwają bez pomocy ludzi. Światowy Dzień Żółwia może przyczynić się do ich ochrony.

 

Estas Tonne – Internal Flight 138

 

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Ma ono upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, zamordowanego 23 maja 1992 roku przez sycylijską mafię. Mafia użyła materiałów wybuchowych o wadze ok. 350 kg. Rozłożyła je na 100-metrowym odcinku autostrady, którą jechał sędzia wraz z żoną i ochraniającymi ich funkcjonariuszami policji. Zginęli wszyscy.

Sędzia Falcone, znany z procesów prowadzonych przeciwko przywódcom mafii, był człowiekiem niestrudzenie i bezkompromisowo walczącym o sprawiedliwość. Sprawa zabójstwa Falcone, a w dwa miesiące później także jego najbliższego współpracownika i przyjaciela, sędziego Paola Borsellino, wciąż nie została do końca wyjaśniona. Jednym z wątków, o którym pisała prasa, był spisek mafii i polityków, dążących do wyeliminowania sędziego, którego śledztwa destabilizowały scenę polityczną.

Śmierć sędziego w zamachu bombowym była dla Włochów wstrząsem. Wtedy to nastąpiło przesilenie w walce z mafią sycylijską. Wypowiedziała ona państwu włoskiemu walkę i państwo tę walkę musiało podjąć.

 

Giovanni Falcone i Paolo Borsellino

 

Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://wiadomosci.gazeta.pl;  https://www.polskieradio.pl;   http://blogtransportowy.pl;

Dodaj komentarz