C+M+B, czyli … niech Chrystus błogosławi temu domowi

Sobota, 6 stycznia 2018 Święto Trzech Króli, Dzień Filatelisty, Światowy Dzień Misyjny Dzieci

 

 

Ania Broda Przyjechali Trzej Królowie

Święto Trzech Króli

Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie to święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę Trzech Mędrców (Króli), którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie to według tradycji chrześcijańskiej osoby, które miały podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycyjnie uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.

Objawienie Pańskie, Epifania (objawienie, ukazanie się) to  chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi (teofania), obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi, Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz Cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Jest to święto nakazane czyli są to uroczystości liturgiczne w Kościele katolickim, w czasie obchodów których wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. W kościele katolickim obchodzone 6 stycznia każdego roku, a od 8 lat dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, czyli święta upamiętniającego objawienie się Boga człowiekowi. Zaczęło się pojawiać na przełomie XV i XVI wieku. Popularne wówczas stało się święcenia złota i kadzidła, którym była żywica z jałowca. Okadzano nim potem domy i obejścia, co miało zabezpieczać przed chorobami i nieszczęściami. Podobnie działać miało dotykanie poświęconym złotem. W XVIII wieku popularny stawał się zwyczaj święcenia kredy, którą w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach pisano litery: C+M+B (lub K+M+B) oraz datę bieżącego roku. Co ważne, litery te są skrótem od łacińskiego życzenia „Christus Mansionem Benedicat”, oznaczającego „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”, niekoniecznie od imion mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar), jak niektórzy sądzą.

Dzień Filatelisty

Filatelistyka to rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu wszelkiego rodzaju walorów pocztowych, głównie znaczków pocztowych służących jako środek uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Przeważnie są w postaci małego papierowego prostokąta przyklejanego do koperty. Wykonywane są różnymi technikami drukarskimi (typografia, litografia, offset, staloryt, rotograwiura) i na różnych rodzajach papieru (często ze znakami wodnymi) na podstawie projektu grafika. Znaczek pocztowy należy do druków akcydensowych czyli wyrobów poligraficznych niebędących ani książką, ani czasopismem, ani też zadrukowanym opakowaniem. Zasadniczo jest to wyrób jednoarkuszowy.

Znaczki mogą przybierać różne kształty, nie tylko prostokąta (w tym kwadratu). Spotyka się znaczki owalne, trójkątne i pięciokątne.

Do walorów pocztowych zalicza się datowniki okolicznościowe będące rodzajem stempla skonstruowanego w ten sposób, aby możliwe było w nim takie ustawienie czcionek, by odcisk tego stempla pokazywał datę. Zalicza się również całość pocztową czyli kompletną kopertę, list składany, kartkę pocztową ze znaczkiem i stemplem pocztowym. Niekiedy z nalepkami, stemplami pomocniczymi, tranzytowymi, docelowymi, stemplami lub adnotacjami cenzury czy kontroli celnej.

W Polsce filateliści mają swoje święto, które obchodzą 6 stycznia, jako Dzień Filatelisty. Data upamiętnia powołanie stowarzyszenia filatelistycznego, „Klubu Filatelistów”, w 1893 roku w Krakowie.

Polscy kolekcjonerzy walorów filatelistycznych są zrzeszeni w Polskim Związku Filatelistów (PZF), założonej w 1950 roku organizacji zrzeszającej polskich filatelistów i filumenistów.

 

 

 

Światowy Dzień Misyjny Dzieci

Światowy Dzień Misyjny Dzieci został ustanowiony w 1949 roku przez papieża Piusa XII. Jego przesłaniem jest podkreślenie łączności duchowej wszystkich dzieci świata. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy je 8 stycznia 1984 roku. W tym dniu wielu małych misjonarzy uroczyście wstępuje do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.kalendarzswiat.pl;   http://www.pomorska.pl

Dodaj komentarz