Robert Kasprzycki-Marzenia do spełnienia
Dzisiaj kolejna porcja Świąt Nietypowych:
Dzień Marzyciela
O Dniu tym pisałam już w zeszłym roku, (TUTAJ) . Dzisiaj chciałabym napisać o genezie powstania tego święta.
Dzień Marzyciela obchodzony jest od roku 2001 jako „dzień kobiet i mężczyzn, dzieci i młodzieży, babć i dziadków, chorych i zdrowych, niskich i wysokich, chudych i grubych, zakochanych i tych ze złamanym sercem, pracowników i pracodawców, bezrobotnych i pracujących, czyli wszystkich ludzi, którzy nie przestali marzyć”. Pomysłodawcą, twórcą i animatorem Dnia Marzyciela oraz Polskiego Portalu Marzeń zlotarybka.pl, jest Sławomira Rybka, znany także jako Dyżurny Marzyciel Kraju.
Sławomir Rybka za swoją działalność w roku 2007 został wyróżniony prestiżową nagrodą POLCUL FOUNDATION.
Celem nagrody, przyznawanej od 1980 roku, jest wyróżnianie indywidualnych osób w Polsce, czynnie zaangażowanych w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, swą postawą i działalnością wyrażających poszanowanie i tolerancję dla innych.
Dzień Marzyciela może być doskonałym czasem na refleksję na temat własnych marzeń. Nie bójmy się ich realizować. I jeżeli tylko możemy, realizujmy marzenia innych.
Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji
Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji to święto obchodzone corocznie 8 września przez państwa ONZ w ramach programów walki z analfabetyzmem.
Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji został ogłoszony przez UNESCO w 1965 r. Celem święta jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna w dzisiejszym świecie jest umiejętność pisania i czytania. W ramach obchodów Dnia na całym świecie odbywają się konferencje i konkursy, a w tysiącach bibliotek, księgarń i ośrodków kultury organizowane są akcje popularyzujące czytelnictwo.
Światowy Dzień Fizjoterapii
Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie związanym z „rehabilitacją medyczną”. Przez fizjoterapię rozumie się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Specjalistami z zakresu stosowania fizjoterapii są fizjoterapeuci.
Rozróżnia się następujące działy fizjoterapii: balneoterapię, klimatoterapię, hydroterapię, kinezyterapię, terapię manualną, masaż leczniczy, ergoterapię i fizykoterapię.
Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej.
Światowy Dzień Fizjoterapii ustanowiony został w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii. Jego celem jest podkreślenie roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorób wewnętrznych.
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
Ponad 150 lat temu – 24 czerwca 1859 roku – młody szwajcarski biznesmen, Henry Dunant, przerażony ogromem cierpienia, którego doznali żołnierze walczący w bitwie pod Solferino podczas wojny francusko-austriackiej, poświęcił swój czas i pieniądze, by pomóc rannym i umierającym. Aktywizował przy tym miejscową ludność, by również włączyli się w ratowanie wojskowych. To wydarzenie sprawiło, że Henry zapragnął powołać międzynarodową organizację niosącą pomoc rannym żołnierzom. W efekcie stał się założycielem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża – organizacji, która obecnie jest częścią większego ruchu mającego na celu niesienie ulgi ludziom w cierpieniu i ochronę życia oraz zdrowia.
Niezależnie od tego, czy włączamy się w pracę organizacji niosących pomoc, czy wolimy działać na własną rękę, powinniśmy wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy potrzebującym i poszkodowanym.
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, obchodzony w drugą sobotę września, ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest wiedza dotycząca odpowiednich zachowań w sytuacji zagrożenia życia.
Dzień Dobrych Wiadomości
„Powiadają, że żyjemy w upadku, zapaści, zacieraniu się wrażliwości moralnej, w czasach rozpadu społecznego. Czyż media nie dają nam takiego właśnie obrazu rzeczywistości? Dramat, sensacja, przemoc i patologia stały się ich głównym towarem. Odbiorcy są ciągle nienasyceni. Nienasyceni koszmarem. Szukają mocnych doznań, pragną ostrych wrażeń. Czyżby zapomnieli, że destrukcja i dramat to nie jest ostateczna i podstawowa wizja świata.”
Dzień Dobrej Wiadomości to święto proklamowane 8 września 2001 w Warszawie. Inicjatywa ta powstała w środowisku artystyczno-literackiego Salonu 101 prowadzonego przez Małgorzatę Bocheńską. To coroczne święto wydarzeń przebiegających pod wspólnym hasłem „Dobrej Wiadomości”.
W Kapitule Dnia Dobrej Wiadomości zasiadali m.in. Małgorzata Bocheńska (polska dziennikarka, animatorka kultury i publicystka, zmarła w styczniu 2018), Urszula Dudziak (polska wokalistka jazzowa, kompozytor), Wojciech Eichelberger (polski psycholog, psychoterapeuta, pisarz), Andrzej Tadeusz Kijowski (polski pisarz, publicysta, redaktor i dziennikarz), Tadeusz Rolke (polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej) oraz Jacek Żakowski (polski dziennikarz i publicysta).
Dzień Dobrej Wiadomości to symbol niezgody na obraz rzeczywistości kreowanej przez media, które codziennie bombardują opinię publiczną negatywnymi, wręcz zatrważającymi informacjami z kraju i z zagranicy. Kreowana w ten sposób rzeczywistość jawi się jako świat pełen zła, pozbawiony ludzkiej dobroci, wzajemnego szacunki i powodów do radości.
Jego celem jest angażowanie mediów w kształtowanie obrazu rzeczywistości przyjaznej człowiekowi, a także promowanie obrazu Polski i Polaków „jako ludzi życzliwych, twórczych, szukających wzorów i autorytetów”.
Patronat nad DDW objęli: UNESCO, Instytut Lecha Wałęsy, Biblioteka Narodowa, Ministerstwo Kultury, Wyższa Szkoła Kadry dla Europy, ARS POLONA, Dom Kultury Śródmieście.
Kulminacyjną częścią projektu Dzień Dobrej Wiadomości jest Księga Trzeciego Tysiąclecia zwana też Księgą Dobrej Wiadomości. To ogromny i pięknie zdobiony wolumin. Na kilkaset kart tego tomu mają się złożyć wypowiedzi wybitnych naukowców, przywódców duchowych, biznesmenów, społeczników, artystów, architektów i polityków. Księga stanowić ma przesłanie dla nowego tysiąclecia. Ma współkształtować pozytywny obraz świata. Materiały do księgi zbierane są na całym świecie. Inicjatywa Małgorzaty Bocheńskiej i Salonu 101 jest polską odpowiedzią na Manifest 2000 UNESCO. Zostanie opublikowana jako multimedialna encyklopedia myśli początku XXI w. Następnie zostanie zdeponowana w Nowej Bibliotece Aleksandryskiej. Początkowo była przechowywana przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, następnie została przekazana ludziom i instytucjom na całym świecie. Znajdują się w niej przesłania i inicjatywy popierające ideę Dnia Dobrej Wiadomości. Dotychczas do Księgi wpisali się już m.in. Brigitte Bardot, Paulo Coelho, Dalajlama, Karol Myśliwiec, Szymon Peres, Szewach Weiss, Jolanta Kwaśniewska, ks. Jan Twardowski, Rafał Olbiński, Zygmunt Kubiak, Jan Tyszkiewicz.
Codziennie jesteśmy zasypywani masą informacji. Więcej jest dobrych czy złych? Które są ważniejsze? Jakich wolimy słuchać? Czy pogoń za sensacją, cierpieniem i brutalnością można zastąpić uśmiechem, życzliwością, optymizmem, tolerancją? Złe wiadomości lepiej się sprzedają, budzą większe emocje, bo są wyraziste.
Podobnie jak trzy Dni Sprzątania Świata niewiele zmieniają w naszym środowisku, jeżeli nie zmienia się przy tym ludzka mentalność, tak jeden dzień, Dzień Dobrej Wiadomości może się zagubić wśród pozostałych 364 zdominowanych przez informacje „niedobre”.
Ale może jednak warto wyłaniać z otaczającego nas chaosu fakty, wydarzenia, sytuacje, przeżycia, jakimi najchętniej obdarzylibyśmy bliską osobę, których sami pragniemy doświadczyć?
Ja właśnie staram się w ten sposób prowadzić swój blog.
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://wiadomosci.wp.p; tytułowy cytat – Johann Wolfgang Goethe; http://kalendarz.ngo.pl; https://polki.pl;