W Polsce nie ma przepisu, który zabrania spożywać alkohol w czasie ciąży, czyli … do Ciebie należy decyzja, czy wytrzymasz te kilka miesięcy czy nie…

Niedziela, 9 września –  Światowy Dzień FAS, Dzień Testera Oprogramowania, Międzynarodowy Dzień Urody

 

Światowy Dzień FAS

Światowy Dzień FAS lub Dzień Świadomości FASD to święto obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej.

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowany działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych.

FASD jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji, której można całkowicie zapobiec. Dotyka ok. 1 na 100 osób w Ameryce Północnej. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości wystąpili rodzice, z Toronto (Kanada) i Tucson (USA), niepełnosprawnych dzieci z zespołem alkoholowym (FAS) i poalkoholowym (FASD), aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Dokumentację umieszczono w internecie, za pomocą którego wkrótce utworzono sojusze, a grupa wzrosła szybko i obejmowała 70 wolontariuszy – koordynatorów w ośmiu krajach (na północy z Alaski, Jukonu i Nunavutu, na południe w Nowej Zelandii). Odezwy nagłaśniające problem FAS wydano w wielu miastach i miasteczkach, oraz w kilku stanach USA.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii, podczas „Minuty refleksji” (w tamtejszym kościele), o godz. 9:09 (dziewiątego dnia, dziewiątego miesiąca każdego roku, od 1999, przez 9 miesięcy ciąży bez alkoholu), kiedy zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Następnie FAS Day odbyły się kolejno w Australii, RPA, USA (m.in. Alaska, Arizona, Minnesota, Płd. Nevada), aby w końcu, przy udziale wolontariuszy z Włoch, Niemiec i Szwecji przenieść się na grunt europejski (w tym Polskę).

 

 

Obchody Światowego Dnia FAS w Polsce odbyły się w roku 2001 w Śląskim miasteczku Lędziny z inicjatywy Sowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski przy wsparciu miejscowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Gościem specjalnym była Toni Hager (USA) założycielka organizacji „Kidscanlearn”, a także przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Aktywnie w przygotowania włączyła się Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie.

Wiele uwagi poświęcono już w Polsce różnym problemom związanym z alkoholem. Terminy: „uzależnienie od alkoholu”, „współuzależnienie”, „dorosłe dzieci alkoholików”, funkcjonują od dawna w świadomości społecznej. Problemy dzieci, które ucierpiały już w łonie matki z powodu alkoholu, stanowią jednak nadal „białą plamę”. A przecież tych dzieci (zważywszy na poziom spożycia alkoholu w Polsce) jest na pewno niemało, choć statystyki o nich milczą. Potrzebują one pomocy ze strony wielu specjalistów, m.in. lekarzy, psychoterapeutów, itp.

Dzień Testera Oprogramowania

Testowanie oprogramowania to proces związany z wytwarzaniem oprogramowania. Jest to jeden z procesów zapewnienia jakości oprogramowania. Testowanie ma na celu weryfikację oraz walidację oprogramowania. Weryfikacja pozwala skontrolować, czy wytwarzane oprogramowanie jest zgodne ze specyfikacją a walidacja sprawdza, czy oprogramowanie jest zgodne z oczekiwaniami użytkownika.

Testowanie nie jest w stanie wykryć wszystkich defektów oprogramowania, jednak może dostarczyć informacji o jego zgodności z wymaganiami klienta, czy też z jego oczekiwaniami. Testowanie może we wczesnych fazach projektu wykryć defekty nie tylko oprogramowania, ale i specyfikacji wymagań czy projektu. Wczesne wykrycie defektu jest ważne z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ gwarantuje niższe koszty jego naprawy.

Właśnie to testowanie wykonuje tester oprogramowania. On się wręcz znęca nad powierzonym produktem, by znaleźć wszystkie jego słabe strony, niedoróbki. I wszystko to raportuje.

Święto Testera Oprogramowania obchodzimy na pamiątkę zaraportowania pierwszego w historii defektu programu, a było to w 1947 roku.

 

Międzynarodowy Dzień Urody

 O urodzie tyle już mówiono, pisano (ja również –  (TUTAJ) ), że dzisiaj o urodzie tylko … posłuchajmy!

 

 

Basia Gąsienica-Giewont – „Młoda uroda” (arr. Adam Sztaba)

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.hli.org.pl;

Dodaj komentarz