Uroda, czyli … trwaj chwilo, trwaj

Sobota, 9 września – Międzynarodowy Dzień Urody, Dzień Testera Oprogramowania, Światowy Dzień FAS, Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

 

Polska piosenka ludowa – Czerwone jagody

 

foto: Cezariusz Belica

foto:  Cezariusz Belica

JAMES BLUNT – YOU’RE BEAUTIFUL (ACOUSTIC VERSION)

 

Według Słownika Języka Polskiego  URODA to:
1.  zewnętrzne cechy człowieka, zwłaszcza regularne rysy twarzy
2.  zespół cech jakiejś rzeczy lub zjawiska, dzięki którym budzą one zachwyt

Wzór urody kobiecej – cechy wyglądu kobiety związane z postrzeganiem jej jako atrakcyjnej fizycznie:

  • Zgrabne pośladki
  • Symetryczna twarz i symetryczne ciało.
  • Czysta, zdrowa skóra
  • Długie nogi
  • Zaokrąglone biodra
  • Młodość
  • Przeciętna twarz
  • Gęste włosy
  • Pełne usta
  • Mały nos i duże oczy
  • Wydatne piersi
  • Wzrost
  • Zapach

Wzór męskiej urody – cechy wyglądu związane z atrakcyjnością fizyczną mężczyzny:

  • Symetryczna twarz i symetryczne ciało
  • Czysta, zdrowa skóra
  • Wzrost
  • Zdrowe zęby
  • Duży podbródek
  • Płaski brzuch
  • Jędrne pośladki
  • Wyraziste oczy

foto:  Belica & Kercz

Osoby urodziwe znacznie łatwiej zdobywają pracę, są także rzadziej z niej zwalniane. W miejscu pracy są częściej awansowane, nawet jeśli mają takie same (a niekiedy niższe) kwalifikacje. Otrzymują więcej spontanicznej pomocy od nieznajomych, choć jednocześnie rzadziej są proszone o taką pomoc. O wiele częściej umawiają się także na randki. Bardzo silny i wyraźny jest związek między atrakcyjnością fizyczną a lubieniem – osoby atrakcyjne łatwo zyskują sympatię.

foto: Cezariusz Belica

Kobiety zwykle świadome są tego, że ich wygląd jest silnie powiązany z atrakcyjnością. 90% klientów klinik chirurgii plastycznej to kobiety. Istnieje jednak grupa mężczyzn równie silnie zainteresowana swoim wyglądem. Ludzie są zwykle przekonani, że osoby ładne są inteligentniejsze i szczęśliwsze niż brzydkie. Przypisuje się im także większą aktywność seksualną i towarzyską. Sądzi się, że mają na swoim koncie więcej sukcesów, są lepiej przystosowani, bardziej sprawni społecznie, zrównoważeni i niezależni.

foto: Cezariusz Belica

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje skłonność przypisywania osobom ładnym cech pożądanych i wysoko cenionych w danej kulturze. W kulturze zachodniej jest to np. inteligencja, w kulturach kolektywistycznych skłonność do kooperacji i większa troska o innych.

foto: Cezariusz Belica

Najsilniejszy i najbardziej zastanawiający związek jest między wyglądem fizycznym a przypisywaniem dobroci i zła. Ludzie ładni traktowani są jako dobrzy, a brzydcy jako źli. Ale osobom atrakcyjnym przypisuje się także pewne negatywne cechy: większą próżność, zarozumiałość i niewierność partnerom.

foto: Belica & Kercz

Piękne włosy, zadbane paznokcie i pełna blasku cera – to na nich opiera się dbanie o urodę. Z tego powodu przykładamy ogromną wagę do codziennej pielęgnacji! Szukamy nowości kosmetycznych, ale też sięgamy po sprawdzone kosmetyki, które znamy od lat. Całości dopełnia perfekcyjny makijaż i nawiązujący do najnowszych trenów manicure.

Już od starożytności ludzie głowili się nad tym aby wynaleźć specyfiki zachowujące urodę i zdrowy wygląd. Uroda jest nadal jednym z najważniejszych atutów, zwłaszcza wśród pań. Choć powoli to się zmienia, ale w Polsce i tak nadal określenie urody kojarzy się z kobietą. Jak dbać o urodę na co dzień? Jak sprawić, żeby skóra była zawsze gładka i jędrna, cera pozostawała wolna od niedoskonałości, włosy lśniły i wreszcie przestały wypadać? Każda z nas wie mniej więcej, jak dbać o urodę na co dzień. Staranny demakijaż, krem na noc, na dzień, regularny peeling i nawilżanie ciała.

 

foto:  Cezariusz Belica

James Blunt – You’re beautiful (saxophone)

 

Czy Polacy dbają o swoją urodę?

Dbają i to bardzo, zwłaszcza w ostatnich latach. Poddają się zabiegom złuszczającym, oczyszczającym, rozjaśniającym, ujędrniającym, przeciwzmarszczkowym, odchudzającym…. Chcemy dobrze wyglądać. Jesteśmy świadomi tego, że pierwsze wrażenie bazuje na wyglądzie zewnętrznym.

Ile lat mają najmłodsi klienci?
Jedenaście, dwanaście, trzynaście lat. Jak tylko zaczyna się trądzik, wtedy matki umawiają swoje dzieci na zabieg, i to zarówno dziewczynki, jak chłopców. Nikt dziś nie ma wątpliwości, że wszelkie problemy skóry na twarzy trzeba odpowiednio leczyć, by nie pozostawiały blizn.

foto: Cezariusz Belica

Czy ludzie są świadomi zabiegów, jakie mogą sobie zafundować, czy też zdają się na wiedzę kosmetyczki?
Mają doskonałą orientację w tym, czym dysponuje dzisiejsza kosmetyka. Przychodzą lub dzwonią z konkretnymi pytaniami o taki czy inny zabieg.

Patrząc na zwykłych przechodniów na ulicy, dominują zadbani ludzie czy też nie za bardzo?
Raczej zadbani. Widać dobrze dobrane fryzury, zadbaną cerę, dobry, dyskretny makijaż, czasem nawet makijaż permanentny, przedłużone rzęsy… Generalnie powiedziałabym, że Polacy bardziej dbają o siebie niż inne nacje.

 

Makijaż permanentny brwi

Przedłużanie rzęs metodą 1 : 1

Czy panowie powinni też dbać o urodę?

Coraz więcej zakładów kosmetycznych czy SPA w swoich ofertach ma również zabiegi dla panów. Panie zwracają dużą uwagę na mężczyzn umiejących zadbać właśnie o urodę. Często to właśnie one namawiają swoich mężczyzn na wizytę w salonie.

Atelier Urody Metamorfoza

Dzień urody jest okazją dla świętowania dla wszystkich osób zajmujących się zawodowo dbaniem o urodę innych ale też dla każdego. Warto dziś dać ciału odczuć to świętowanie i pozwolić sobie na fajny zabieg, maseczkę, masaż, nową fryzurę czy w ostateczności relaksującą kąpiel.

 

Dzisiaj obchodzimy również:

Dzień Testera Oprogramowania

Tester oprogramowania to osoba, która wręcz znęca się nad powierzonym produktem. Musi znaleźć wszystkie jego słabe strony, niedoróbki, a wszystko to raportuje. Bez ich pracy, pewnie ze złości na błędy aplikacji/programu – niejeden z nas wyrzuciłby komputer przez okno. Święto obchodzimy na pamiątkę znalezienie pierwszego „buga” w historii w 1947 roku.

Światowy Dzień FAS

FAS to inaczej Alkoholowy Zespół Płodowy. Święto ma na celu uświadamianie kobiet, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii, a w Polsce w 2001 roku.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Obchodzony w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.
Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego. Statystyki co prawda wciąż nie są zadowalające, ale wykazują stopniową poprawę. Od kilku lat większą wagę przywiązuje się do szkolenia przyszłych kierowców podczas kursów na prawo jazdy. Prowadzone są również kampanie społeczne. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez swoje akcje umożliwiła przeszkolenie ponad 1,5 miliona dzieci. To daje nadzieję na przyszłość, w której każdy potrzebujący będzie mógł liczyć na bezinteresowną pomoc. Warto tymczasem przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Wypadałoby jednak nauczyć się pomagać nie tyle z poczucia obowiązku, co z potrzeby serca.

 

Źródło:    http://sjp.pwn.pl/slowniki;   https://pl.wikipedia.org/wiki;   Atelier Urody Metamorfoza;    https://www.kalbi.pl

Dodaj komentarz