Noc i ja, czyli … gdzie jest mój Bóg?

Niedziela, 10 września – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

 

Tylko tam

otulony ciszą wiem,

że Anioły słyszą mnie,

że się nie ma czego bać

Noc i Ja – Mirek Breguła Universe

 

Życie ludzkie jest największą wartością. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom jest inicjatywą, mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska samobójstw, ich przyczyn psychologicznych i socjologicznych. Samobójstwo jest niezwykle trudnym tematem, co nie oznacza, że wolno go pomijać. Niestety obecnie w Polsce nadal często bywa przemilczany. Problem chorób psychicznych (częstej przyczyny samobójstwa), między innymi depresji jest bagatelizowany czy wręcz ośmieszany. Wizyta u specjalisty, która winna być tak samo traktowana jak pójście do lekarza, jest tematem wstydliwym. Nie można postrzegać problemu samobójstwa tylko w kontekście śmierci, gdyż jest to proces zachodzący w człowieku o wiele wcześniej niż udana próba samobójcza.

O próbach samobójczych media donoszą niemal każdego dnia. Na szczęście liczba takich przypadków w całym kraju spada. W roku 2014 doszło do 6165 zamachów samobójczych zakończonych zgonem. W roku 2015 – 5688, a w 2016 liczba ta spadła do 5405.  Efekty zaczęły przynosić kampanie społeczne mające uczulić na problem depresji. Nawet jeśli sam chory nie widzi potrzeby pomocy, często problem zaczyna dostrzegać rodzina. Pacjenci w mniejszym stopniu czują się też stygmatyzowani. A dzisiejsze leki są na tyle skuteczne, że w przypadku podjęcia leczenia znacznie spada ryzyko próby samobójczej.
Jest to wystarczający dowód na to aby nakłonić społeczeństwo do podjęcia stanowczych kroków w celu osiągnięcia skuteczniejszych środków zapobiegających samobójstwom, promocji obecnych metod i ulepszania działalności profilaktycznej.

 

Gdzie jest mój Bóg – Mirek Breguła
Przypominają się zdarzenia z przeszłości, gdy utalentowani, sławni, rokujący nadzieje odbierali sobie życie. Przyczyny były różne. Jedni nie radzili sobie z problemami, inni przeżywali depresję. Często na trudności nakładała się choroba albo uzależnienia. Zawsze pozostawiali po sobie żal i pytanie – czy nie można było pomóc?

 

Dodaj komentarz