Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas – to teraz. Chwila teraźniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy, czyli – uważność

Piątek, 7 września

 

Mindfulness – Thai Massage (Relaxing Music)

 

Dzisiaj chciałam przedstawić jeszcze jedną, ważną dla mnie książkę, autora Thich Nhat Hanh – „Cud uważności”.

 

 

 

„Uważność jest cudem” – jak mówi tradycja buddyjska – dzięki któremu poznajemy siebie samych. Potrzebujemy spokoju serca i samokontroli, jeśli chcemy, aby nasze wysiłki przynosiły dobre rezultaty. Jeśli bowiem tracimy samokontrolę, pozwalamy niecierpliwości i złości zakłócić naszą pracę, to odbieramy jej tym samym jakąkolwiek wartość. Każdą czynność powinniśmy wykonywać uważnie. Aby zapanować nad naszym umysłem i uspokoić myśli, musimy uważnie przyglądać się naszym uczuciom i wrażeniom zmysłowym oraz jednoczyć się z nimi. Nauczmy się patrzeć na wszystkie istoty oczami pełnymi współczucia. Główny przekaz tej książki przekłada się na naszą postawę wobec innych ludzi, a zwłaszcza najbliższe otoczenie. Kwintesencją rozważań autora jest wskazówka: „Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas – to teraz. Chwila teraźniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy.

 

mindfulness (uważność)

Uważność to proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili, który może zostać rozwijany poprzez medytację lub inne ćwiczenia.

Badania przeprowadzone na dużych populacjach wykazały, że praktyka medytacji mindfulness jest silnie skorelowana z dobrym samopoczuciem i poczuciem zdrowia. Badania wykazały także, że nadmierne rozmyślanie i niepokój prowadzą do problemów psychicznych  oraz że praktyka medytacji mindfulness efektywnie redukuje zarówno gonitwę myśli jak i niepokój.

Praktyka mindfulness ma wiele współczesnych zastosowań w psychologii, takich jak redukcja objawów depresji, redukcja stresu, lęku oraz w terapii uzależnień. Badania naukowe wykazały także, że medytacja mindfulness redukuje ból fizyczny, w wyniku kilku unikalnych mechanizmów. Stwierdzono korzystny wpływ medytacji mindfulness w leczeniu stwardnienia rozsianego. W chorobie Parkinsona medytacja mindfulness polepsza funkcje motoryczne i kognitywne oraz jakość życia. Prowadzone są badania nad wykorzystaniem metody medytacji mindfulness u dzieci z przewlekłą migreną, w skoliozie idiopatycznej wieku młodzieńczego, w rehabilitacji sportowców po urazach w celu zwiększenia tolerancji na ból, w zmniejszaniu objawów zespołu stresu pourazowego, w cukrzycy. Prowadzone są badania nad przydatnością medytacji mindfulness w zapobieganiu ostrym chorobom układu oddechowego. Wykazano, że metoda przynosi zarówno fizyczne jak i psychiczne korzyści zdrowotne u różnych pacjentów – tak dorosłych jak i dzieci.

Technika medytacji mindfulness zyskała światową popularność jako metoda zarządzania emocjami.

Książka „Cud uważności” stanowi opis ćwiczeń wprowadzających praktykę medytacji w życiu codziennym, dzięki której stan umysłu zen może stać się udziałem każdego człowieka. Mindfulness to właśnie ten stan a zarazem proces dochodzenia do niego.

„Podczas zmywania naczyń powinniśmy być tylko zmywaniem naczyń, co oznacza, że zmywając powinniśmy być w pełni świadomi faktu, że zmywamy naczynia. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się trochę głupie: dlaczego przywiązywać tyle znaczenia do tak prostej czynności? Ale o to właśnie chodzi. Fakt, że jestem tu i zmywam naczynia, jest cudowną rzeczywistością. Jestem całkowicie sobą, podążając za oddechem, świadomy swej obecności i świadomy swoich myśli i czynności.
Kiedy zmywamy i myślimy o herbacie,która na nas czeka – to śpieszymy się, żeby sprzątnąć naczynia, tak, jak gdyby nam przeszkadzały. Wtedy nie można powiedzieć, że „zmywamy dla zmywania”. Co więcej, nie żyjemy w chwili, w której to wykonujemy. Właściwie jesteśmy zupełnie niezdolni do tego, by stojąc przy zlewie urzeczywistniać cud życia. Jeśli nie umiemy zmywać naczyń, to wszystko wskazuje, że również nie będziemy umieli pić herbaty. Podczas picia będziemy myśleli o innych rzeczach, ledwie zdając sobie sprawę, że trzymamy w rękach filiżankę. W ten sposób będziemy wsysani w przyszłość, niezdolni do prawdziwego przeżycia nawet jednej minuty.
Siedzenie w pełni Uwagi oznacza samo przez się, że staliśmy się Buddą. Poeta Nguyen Cong Tru doświadczył tego, gdy usiadł i nagle uświadomił sobie, że już inni siedzieli w tym miejscu przed wiekami i będą siedzieli w czasach, które nadejdą: Do miejsca, w którym siedzę dzisiaj, wieki temu inni przychodzili, by siąść. Minie tysiąc lat – wciąż będą przybywać. Kto jest tym, co śpiewa, a kto tym, co słucha?
Dlaczego medytacja ma tak duże znaczenie? Przede wszystkim każdy z nas potrzebuje doświadczenia całkowitego odpoczynku.
Wskazówki:
Półuśmiech, gdy budzisz się rano. Powieś gałązkę lub cokolwiek innego – może to być kartka z napisem „uśmiech”- na suficie lub ścianie, w miejscu, na które pada twój wzrok, gdy budzisz się. Znak ten będzie dla ciebie przypomnieniem. Zanim wstaniesz z łóżka, wykorzystaj te chwile, by zająć się oddechem.Wdychaj i wydychaj łagodnie trzy razy, cały czas utrzymując półuśmiech na twarzy. Podążaj za oddechem. Półuśmiech w wolnych chwilach – czy siedzisz czy stoisz, uśmiechaj się półuśmiechem. Popatrz na dziecko, na liść, na obraz wiszący na ścianie lub cokolwiek innego, co jest względnie nieruchome i uśmiechnij się. Zrób trzy wdechy i wydechy. Utrzymuj półuśmiech i traktuj punkt, na którym skupiasz uwagę, jak swą prawdziwą naturę. Półuśmiech, gdy słuchasz muzyki – słuchaj muzyki przez dwie lub trzy minuty. Zwracaj uwagę na słowa, melodię, rytm i uczucia. Uśmiechaj się, obserwując, jak wdychasz i wydychasz powietrze.  A gdy poczujesz zdenerwowanie, natychmiast wywołaj półuśmiech na twarzy. Z tym uśmiechem zrób trzy spokojne wdechy i wydechy.”

 

Zapamiętaj: półuśmiech plus świadomy oddech.

 

https://youtu.be/tEId6qip8Sw

Uważność – odzyskaj radość życia. ProsteZycie.pl

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://treningantystresowy.pl;   http://treningantystresowy.pl;

Dodaj komentarz