Piątek, 7 września
Mindfulness – Thai Massage (Relaxing Music)
Dzisiaj chciałam przedstawić jeszcze jedną, ważną dla mnie książkę, autora Thich Nhat Hanh – „Cud uważności”.
„Uważność jest cudem” – jak mówi tradycja buddyjska – dzięki któremu poznajemy siebie samych. Potrzebujemy spokoju serca i samokontroli, jeśli chcemy, aby nasze wysiłki przynosiły dobre rezultaty. Jeśli bowiem tracimy samokontrolę, pozwalamy niecierpliwości i złości zakłócić naszą pracę, to odbieramy jej tym samym jakąkolwiek wartość. Każdą czynność powinniśmy wykonywać uważnie. Aby zapanować nad naszym umysłem i uspokoić myśli, musimy uważnie przyglądać się naszym uczuciom i wrażeniom zmysłowym oraz jednoczyć się z nimi. Nauczmy się patrzeć na wszystkie istoty oczami pełnymi współczucia. Główny przekaz tej książki przekłada się na naszą postawę wobec innych ludzi, a zwłaszcza najbliższe otoczenie. Kwintesencją rozważań autora jest wskazówka: „Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas – to teraz. Chwila teraźniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy.
mindfulness (uważność)
Uważność to proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili, który może zostać rozwijany poprzez medytację lub inne ćwiczenia.
Badania przeprowadzone na dużych populacjach wykazały, że praktyka medytacji mindfulness jest silnie skorelowana z dobrym samopoczuciem i poczuciem zdrowia. Badania wykazały także, że nadmierne rozmyślanie i niepokój prowadzą do problemów psychicznych oraz że praktyka medytacji mindfulness efektywnie redukuje zarówno gonitwę myśli jak i niepokój.
Praktyka mindfulness ma wiele współczesnych zastosowań w psychologii, takich jak redukcja objawów depresji, redukcja stresu, lęku oraz w terapii uzależnień. Badania naukowe wykazały także, że medytacja mindfulness redukuje ból fizyczny, w wyniku kilku unikalnych mechanizmów. Stwierdzono korzystny wpływ medytacji mindfulness w leczeniu stwardnienia rozsianego. W chorobie Parkinsona medytacja mindfulness polepsza funkcje motoryczne i kognitywne oraz jakość życia. Prowadzone są badania nad wykorzystaniem metody medytacji mindfulness u dzieci z przewlekłą migreną, w skoliozie idiopatycznej wieku młodzieńczego, w rehabilitacji sportowców po urazach w celu zwiększenia tolerancji na ból, w zmniejszaniu objawów zespołu stresu pourazowego, w cukrzycy. Prowadzone są badania nad przydatnością medytacji mindfulness w zapobieganiu ostrym chorobom układu oddechowego. Wykazano, że metoda przynosi zarówno fizyczne jak i psychiczne korzyści zdrowotne u różnych pacjentów – tak dorosłych jak i dzieci.
Technika medytacji mindfulness zyskała światową popularność jako metoda zarządzania emocjami.
Książka „Cud uważności” stanowi opis ćwiczeń wprowadzających praktykę medytacji w życiu codziennym, dzięki której stan umysłu zen może stać się udziałem każdego człowieka. Mindfulness to właśnie ten stan a zarazem proces dochodzenia do niego.
Zapamiętaj: półuśmiech plus świadomy oddech.
https://youtu.be/tEId6qip8Sw
Uważność – odzyskaj radość życia. ProsteZycie.pl
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://treningantystresowy.pl; http://treningantystresowy.pl;